::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1525631 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142915260 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2962 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا بر زن جایزاست که با مردی که از محارم او نیست دست بدهد و مصافحه کند.
شماره فتوى 3520

تعداد بازديد 4853

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2009-12-27

 

آیا بر زن جایزاست که با مردی که از محارم او نیست دست بدهد و مصافحه کند.


الحمدلله،

شیخ عبدالعزیز بن عبدالله‌ بن باز رئیس کل سازمان بحوث علمی و افتاء و دعوت و ارشاد  رحمه الله در فتاوی خویش که مؤسسه دعوت اسلامی آن را به چاپ رسانده است (1/185) گفته است: دست دادن با زنان غیر محرم مطلقاً جایز نیست چه آن زنان جوان باشند و چه پیر باشند، و همچنین فرقی ندراد شخص مصافحه کننده پسر جوان و یا پیرمردی باشد؛ زیرا در این عمل برای هر دو طرف خطر وسوسه و فتنه است. از رسول الله صلی الله علیه وسلم ‏ روایت صحیح آمده است که فرمودند: «إنی لا أصافح النساء». «من به هیچ وجه با زنان دست نمی‌دهم». عایشه رضی الله عنها گفته‌اند که: هیچگاه دست مبارک رسول ‌الله صلی الله علیه وسلم ‏ به دست زنی نخورده است، آن حضرت با زنان به وسیله سخن گفتن بیعت می‌نمود». همچنین تفاوتی ندارد که این دست دادن با پوشش دست باشد و یا بدون حائل باشد، به خاطر عام بودن ادله و نیز بخاطر جلوگیری از عواملی که منجر به وسوسه و فتنه می‌شوند.

 

شیخ محمد الأمین الشنقیطی  رحمه الله در تفسیرش ]أضواء البیان[ (6/602، 603) گفته است: بدان که برای هیچ مرد بیگانه‌ای جایز نیست که با زن بیگانه‌ای از خودش دست بدهد، و همچنین برای وی جایز نیست که چیزی از بدنش به چیزی از بدن زن بخورد؛ به دلیل موارد ذیل:

 

مورد اول: این که از پیامبر صلی الله علیه وسلم ‏ ثابت شده است که آن حضرت صلی الله علیه وسلم ‏ فرمودند: «إنّی لا أصافح النساء ...». «من با زنان دست نمی‌دهم»، و خداوند می‌فرماید:« لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ » (الأحزاب: 21). «مسلما برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی بود»، این سخن بر ما واجب می‌کند که ما با زنان دست ندهیم به علت اقتداء پیروی از آن حضرت ص. حدیثی را که بیان کردیم روشن‌گر مطلبی است که در سوره حج در کلامی که از پوشیدن لباسی که با زعفران رنگ شده است بطور مطلق برای مردان چه در حال احرام و غیر آن و همچنین در سوره احزاب در مورد آیه حجاب می‌باشد. و همچنین این که رسول الله صلی الله علیه وسلم ‏ حتی در وقت بیعت کردن با زنان دست نمی‌دهد دلیل بسیار واضحی است که مرد نباید با زن دست بدهد، و یا چیزی از بدنش با چیزی از بدن زن برخورد کند، زیرا کمترین صورت برخورد بدن همان دست دادن است، وقتی که رسول الله صلی الله علیه وسلم ‏ در زمان بیعت که این ضرورت وجود دارد که آن حضرت حتماً با زنان بخاطر بیعت دست بدهد ولی آن حضرت صلی الله علیه وسلم ‏ امتناع می‌کند دلیلی است بر این که این عمل جایز نیست و بنابراین هیچ فرد مسلمانی نباید برخلاف روش آن حضرت صلی الله علیه وسلم ‏ عمل کند زیرا او برای امت خود از نظر قولی و فعلی و تقریری شارع می‌باشد.

 

مورد دوم: آنچه که قبلاً گفتیم تمام بدن زن عورت است و بر زن واجب است همه بدنش را بپوشاند و همچنین به خاطر ترس از افتادن در فتنه و فساد به وی دستور داده شده است که چشم خود را فرو اندازد. تردیدی نیست که رسیدن بدن به بدن در جهت برانگیختن غریزه شهوت قوی‌تر است و حتی از نگاه کردن نیز انگیزه بیشتری به سوی وسوسه و فتنه و فساد دارد، و صحت این امر را هر انسان با انصافی می‌داند.

 

مورد سوم: این کار منجر به لذت بردن از زن بیگانه می‌شود به دلیل ضعیف بودن تقوای الهی در این عصر و زمان و به دلیل از بین رفتن امانتداری و عدم پرهیز از شک و شبهه. بارها و بارها به ما خبر رسیده است که بعضی از شوهران ناآگاه و عامی خواهر زنش را دهن به دهن می‌بوسد، و این بوسیدن که بدون شک و به اجماع همه اهل علم حرام است. سلام و احوالپرسی می‌نامند. و می‌گویند: این آقا بر او سلام کرده است، یعنی این که او را بوسیده است. در حقیقت آنچه که شکی در آن نیست: باید از همه فتنه‌ها و وسوسه‌ها و شک و شبهه‌ها و اسباب و لوازم آنها دوری نمود و از بزرگترین اینها خوردن بدن مرد به چیزی از بدن زن بیگانه است. و آنچه که منجر به حرام می‌شود واجب است که از آن جلوگیری شود.

 

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

برگرفته از:کتاب تنبیهات علی أحکام تختص بالمؤمنات، شیخ دکتر صالح بن فوزان

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com