::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1548200 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143428434 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5890 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا جایز است برای مصلحت و تبلیغ دین خدا بعضی ظواهر اسلامی مثل گذاشتن ریش را رعایت نکرد؟
شماره فتوى 3858

تعداد بازديد 4843

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-01-13

 

شهر ما یکی از شهر های کرد نشین در ایران است. در کردستان چندین حزب غیر دینی مسلح وجود دارد مثل حزب دمکرات حزب پژاک حزب کومله و حزب  pkkکه همه اینها ضد دین هستند و متاسفانه نفوذ بسیار زیادی در بین مردم دارند یعنی از هر سه یا چهار خانواده حتما افرادیی یا جزو حزب هستند یا حامی وطرفداران. اکنون سوال من از شما این است که ما میخواهیم دعوت اسلامی را با یک برنامه حساب شده طرح ریزی کنیم که البته به کمک شما نیاز داریم تا ما را راهنمایی کنید اما بعضی از دوستان اصرار دارند که دعوت باید طوری اغاز شود که تمام سنت ها رعایت شود مثل ریش گذاشتن مثل شلوار کوتاه و... اما بعضی از دوستان بر این رای هستند که هم بخاطر وجود احزاب لاییک وهم بخاطر فشار زیاد حکومت شیعه که خیلی از دوستان ما را به اسارت کرفته وهم به خاطر وضعیت نا اگاه مردم نسبت به عقیده صحیح اهل سلف صالح رعایت بعضی از سنت ها مثل ریش زیاد مثل شلوار کوتاه وغیره رالازم نمی دانند و بر گسترش عقیده بیشتر تکیه دارند حال میخواهیم بدانیم کدام رای اصح تر است و از کجا وچگونه شروع کنیم و ایا زمانی که پیامبر وصحابه قدرت انچنانی نداشتند پایبندی به این سنت ها را رعایت میکردند یا در بعضی از شرایط اوضاع را تغییر میدادند؟ این سوال حدود 50 نفر بیشتر است که برایمان پیش امده ونمیدانیم چکار کنیم لطفا رای علما را با ذکر اسامیشان برایمان جمع اوری کنید ودر این امر بزرگ یاریمان کنید جزاکم الله.


الحمدلله،

برای رساندن پیام الله تعالی شما نبایستی از محدوده شرع خارج شوید و نباید به این بهانه احکام شرعی را تعطیل نمایید و فراموش نکنید که شما فقط سبب هدایت مردم خواهید شد اگر بر طبق راهنمایی شرع عمل نمایید و این الله تعالی است که قلوب مردم را تغییر می دهد و اگر اراده نمایند آنها را هدایت می کند و در این میان داعیان دین جز مبلغ دین جای دیگری ندارند.

از سویی مسلمانان باید بعنوان اتمام حجت بر مردم تمامی احکام وارده از سوی الله تعالی را در خود و جامعه ی خود پیاده نمایند و تعطیل نمودن احکام اسلامی در داعیان دین منافی این اتمام حجت بر مردم خواهد شد.

اما ترک برخی از مظاهر اسلامی بستگی به حکم آنها دارد.اگر حکمی واجب باشد یا ترک آن حرام باشد در اینصورت جایز نیست به بهانه دعوت مردم آن امورات تعطیل شوند هر چند که از آن متنفر باشند.

داعیان مامور به دعوت دین به شیوه ای پسندیده هستند ولی مامور به ترک احکام برای دعوت نیستند.در سوالی که درباره ی اینکه آیا به هنگام دعوت زنان بی حجاب می توانیم آنها را مخاطب قرار دهیم ، از جناب شیخ ابن عثیمین رحمه الله می پرسند ایشان جواب می دهند:"آری، شما باید آنها را دعوت نمایید ولی باید چشم خود را از آنها فروببندید زیرا شما مامور به دعوت الی الله هستید و نیز مامور شده اید به ترک آنچه که خدا آنرا حرام کرده است" (الإجابات علی أسئلة الجالیات- (1/19) .

و داعیان دین بجای اینکه ظواهر اسلامی را از خود بزدایند باید با مقید کردن خود به آن ظواهر، داعی آن احکام باشند.و با مردم با اخلاقی حسنه و نیکو رفتار نمایند و از عجله بپرهیزند و در دعوت خویش حکمت داشته باشند.و مطمئن باشید اگر الله تعالی اراده نداشته باشند هیچ اسبابی منجر به هدایت انسانها نخواهد شد حتی اگر به قول برخی از اهل بدعت برای دور کردن خود از تنفر مردم ظواهر اسلامی ترک شوند!

اما اگر برخی از امورات و احکام مستحب باشند، در اینصورت با توجه به اینکه دعوت به اسلام و توحید مهمتر است ایرادی ندارد که آنرا ترک کرد البته به این نیت که قصد دعوت کسانی را دارید که آن امورات مستحب مانع دعوت شما می شود نه از روی تهاون و تنبلی تر ک شوند.

در این مورد شیخ صالح المنجد می گوید:" شکی نیست که دعوت مردم به توحید و مسائل عقیده و تعلیم آنها از بقیه امورات مهمتر است، زیرا توحید آغازگر دعوت انبیاء و رسولان الهی بوده است و اولین واجب بر هر مکلفی است و شرط قبول بقیه عمال است...و اگر بر تو ظاهر گشت یا چنین گمان کردی که التزام تو به آن امورات مستحب باعث می شود که مخاطبان بر تو بشورند یا تو را بدنام کند بگونه ای که مردم از تو متنفر شوند و به سخنانت گوش ندهند، در اینصورت بر  تو ایرادی نیست که آن مستحب را ترک کنی به جهت مراعات حال مخاطبان، و خداوند نیت تو را از این کار می داند و تو آنرا از روی تنبلی و تهاون ترک نکرده ای بلکه به جهت مصلحت دین بوده و ان شاءالله ماجور خواهی بود. وصلی الله علی نبینا محمد ."( الإسلام سؤال وجواب – Islamqa.Com)

بنابراین نتیجه می گیریم که دعوت به دین هر چند دعوت به اصول هم باشد باعث ترک امورات واجب و مباح بودن حرامها نمی شود( و امورات حرام بجز در حالت ضرورت و اکراه مباح نخواهند شد) ولی اگر جزو مستحبات باشد در اینصورت اگر مصلحت اقتضا نماید می توان آنها را ترک کرد و گرنه خیر)

و نیز بیاد داشته باشید که داعی باید در حد توان خود دعوت نماید و نتیجه را به الله تعالی واگذار کند و اگر احیانا تلاش خود را کرد ولی نتیجه ای نگرفت او ان شاءالله اجر خود را می برد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com