::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539757 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143217717 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5081 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

جواب کسانی که بی حجابی خود را با این جمله " خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو" توجیه می کنند چیست؟
شماره فتوى 4080

تعداد بازديد 4893

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-02-03

 

امروزه بی حجابی به طرز غیر قابل باوری در جامعه زیاد شده است و گویا دیگرکسی به ‏‏رهنمودهای  شریعت مقدس اسلام توجهی ندارد.از دیدن چنین جامعه ای دلم به درد می آید و ‏‏برای غربت اسلام گریه می کنم. در مقابل نصحیحتها پاسخ می دهند که :خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو!(گویا حرف ‏‏مردم مقدس تر از آیات قران و نصایح پیامبر است!) یا اینکه پاسخ می دهند به خاطر پیروی از عرف  جامعه خود در مراسم عروسی به صورت ‏‏کاملا لخت(لباس مجلسی)می پوشند.(که اصلا پوشش محسوب نمی شود)ودر مقابل انتقاد چنین ‏‏پاسخ می دهند گه اگر در چنین مجالسی اینگونه نباشی انگشت نما می شوی و مورد مضحکه و ‏‏تمسخر دیگران قرار خواهی گرفت. نمی دانم چگونه باید چنین افرادی را راهنمایی کرد که در این مجالس شیطانی شرکت نکنند و ‏‏یا حداقل رعایت پوشش را بکنند(توجیه شان این است که در این مراسمهای عروسی که چنین ‏‏لباسهایی می پوشند فقط داماد و عروس حضور دارند و هیچ مرد غریبه ای حضور ندارد(و از ‏‏این امر غافلند که این فیلم های این مراسم را ممکن است حداقل نزدیکان عروس و داماد ببینند). نمی دانم چگونه چنین اشخاصی را قانع کنم که در این مراسم های شیطانی شرکت نکنند.لطفا ‏‏با کمک احادیث بزرگان و آیات قران و یا مقالات  صاحب نظران درباره حجاب و معزلات ‏‏امروز مرا راهنمایی کنید که پاسخی به او بدهم که او را از شرکت در چنین مجالسی منصرف ‏‏سازم.(هم به لحاظ عذاب های اخروی و هم دنیوی و برانگیختن احساس ترس در او که دیگر در ‏‏این مجالس شرکت نکند.) من مشغول نوشتن کتابی در این زمینه هستم لطفا مرا راهنمایی کنید.(هدفم متوجه ساختن مردم ‏‏بسوی خدا و بی اهمیت جلوه دادن "سنت و عرف و حرف مردم" است که به خاطرآن قانون خدا ‏‏و کلام او را زیر پا می گذارند و به آن بی توجهند.


الحمدلله،

ابتدا باید بدانیم که هرکسی مسئول اعمال خویش است و آنچه که بر ما لازم است نهی از منکرات نماییم و آنها را در صورت قدرت و توانایی از اعمال منکرشان بازداریم و در نهایت نتیجه را به الله بسپاریم. هرکس ابتدا باید نفس خود را از گناه بازدارد و بعد از آن خانواده اش را از معصیت باز بدارد چنانکه الله تعالی می فرماید:

« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ»(تحریم 6)

یعنی: ای کسانی که ایمان آورده‏اید خود و خانواده خویش را از آتشی که هیزم آن انسانها و سنگهاست نگه دارید.

و سرپرست خانواده مسئول زیردستان خود می باشد و لازمست آنها را از منکرات بازدارد چرا که اگر مانع نشود خود نیز در گناه آنها شریک خواهد بود.

رسول خدا (صلی الله علیه وسلم) می گوید: «لا یدخل الجنة ‏دیوث». (معنی): شخص دیوث هرگز به بهشت وارد نخواهد شد. پس ‏پرسیدند: ای رسول خدا! دیوث چه کسی است؟ و ایشان جواب داد: ‏‏«الذی لا یغار علی محارمه». (معنی): کسی که در مورد محارم خود غیرت ‏نمی ورزد. و در روایت دیگر: کسی که به خبث و پلیدی اهل خود راضی ‏می شود.‏

 

و اما زنانی که می گویند:" خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو"، باید بدانند که این گفته مخالف فرمایش الله تعالی است که می فرمایند:

«و إن تطع أکثر من فی الأرض یضلّوک عن سبیل الله إن یتبعون إلا الظن و إن هم إلا یخرصون».(سوره انعام، آیه 116)

یعنی: اگر از بیشتر کسانی که در زمین هستند پیروی کنی، تو را از راه خدا برمی گردانند زیرا آنها تنها از گمان پیروی می کنند و بیهوده بافند.

 

خرص: در لغت به معنای دروغ و یا تخمین و حدس آمده است. و چنین می رساند که بیشتر مردم دنیا گمراهند زیرا مسائل و أحکام دین را بیشتر با گمان و حدس می تراشند در حالی که امور دینی و تشریعات الهی باید با تکیه به کتاب و سنت بدست آورد. از این رو است که بیشتر جاهلان که در امور دینی نظر می دهند، مایه گمراهی و ضلالت دیگران می شوند.

علتش هم این است که آنها با توسل به گمان های از پیش خود ساخته و حدس و تخمین، می خواهند پی به حقائق ببرند و این گمان های آلوده به هوا و هوس بی گمان انسان را به ضلالت و کژروی می کشاند و از راه راست و صراط حق منحرف می سازد.

علامه عبدالرحمن سعدی در تفسیر خود می نویسد:" این آیه دلالت می نماید که برای اثبات حقانیت حق، به کثرت پیروان آن استناد نمی شود، و کم بودن افرادی که راهی را در پیش گرفته اند دلیل بر آن نیست که آنها بر حق نیستند، بلکه واقعیت بر خلاف این است زیرا اهل حق تعدادشان اندک و ارزش و پاداششان نزد خدا بزرگ است.

بلکه باید حق و باطل را از راههایی که انسان را بدان می رسانند، شناخت."

الله تعالی می فرماید:

« َلاَ تَتَّبِعُواْ أَهْوَاء قَوْمٍ قَدْ ضَلُّواْ مِن قَبْلُ وَأَضَلُّواْ کَثِیرًا وَضَلُّواْ عَن سَوَاء السَّبِیلِ»(مائده 77)

یعنی: از هوسهای جمعیّتی که پیشتر گمراه شدند و دیگران را گمراه کردند و از راه راست منحرف گشتند، پیروی ننمایید!»

 

 و این توجیه (خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو )چیزی جز خطوات شیطان نیست:

« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ وَمَن یَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ وَالْمُنکَرِ»(نور 21)

یعنی: ای کسانی که ایمان آورده‏اید! از گامهای شیطان پیروی نکنید! هر کس پیرو شیطان شود (گمراهش می‏سازد، زیرا) او به فحشا و منکر فرمان می‏دهد!

 

بنابراین اگر قرار باشد برای جلوگیری از رسوایی، خود را همرنگ عاصیان دربیاوریم، در اینصورت خود را رسوای بین ایمانداران و صالحان در قیامت کرده ایم(والعیاذبالله) چرا که الله تعالی گنه کارانی که برگناهشان اصرار می ورزند و توبه نمی کنند و مردم را بسوی آن دعوت می نمایند، در قیامت رسوا خواهد نمود:

« ِانَّ الْخِزْیَ الْیَوْمَ وَالْسُّوءَ عَلَی الْکَافِرِینَ»(نحل 27)

یعنی: (براستی که) رسوایی و بدبختی، امروز بر کافران است!

و در پایان شرایط حجاب شرعی را ذکر می کنیم:

1-  حجاب بایستی همه بدن را ستر کند. چون خداوند می فرماید: ﴿یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ (الأحزاب: 59). و جلباب همان لباس بلندی است که همه بدن را ستر می کند و إدناء به معنای رها ساختن و کشیدن است. در نتیجه حجاب شرعی همه بدن را می پوشاند.

2-  حجاب باید ضخیم بوده و رقیق و شفاف نباشد. چون غرض از حجاب همان ستر است. در نتیجه هنگامی که لباسی بدن را ستر نکند حجاب خوانده نمی شود. چون این لباس جلوی رؤیت را نگرفته و حجابی در مقابل انظار محسوب نمی شود.

3-  این لباس بخودی خود نباید زینتی بوده و دارای رنگهای جذابی باشد که انظار را بخود جلب کند.

چون خداوند می فرماید: ﴿وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ مَا ظَهَرَ مِنْهَا... الآیة. (النور: 31). و معنی: (ما ظهر منها) آن است که بدون قصد و عمد باشد. پس اگر خود این لباس زینت باشد نمی توان آن را پوشیده و حجاب نیز خوانده نمی شود. چون حجاب آن است که از ظاهر شدن زینت در مقابل اجانب جلوگیری کند.

4-  حجاب باید وسیع بوده و تنگ نباشد تا پستی و برآمدگیها بدن و اماکن فتنه در آن را مجسم نکند.

5-  لباس زن باید معطر نباشد تا سبب جلب مردان نشود: و حضرت رسول الله (صلی الله علیه وسلم) فرمودند: «اَلْمَرْأَةُ إِذَا اسْتَعْطَرَتْ فَمَرَّتْ بِالْمَجْلِسِ فَهِیَ کَذَا وَکَذَا یَعْنِی زَانِیَةً». رواه أصحاب السنن وقال الترمذی: حسن صحیح. 

 (معنی): «اگر زنی خود را به عطر آلوده و بر مجلسی بگذرد پس او اینگونه و اینگونه است. یعنی زناکار».

و در روایت دیگر: «أَیُّمَا امْرَأَةٍ اسْتَعْطَرَتْ فَمَرَّتْ عَلَی قَوْمٍ لِیَجِدُوا مِنْ رِیحِهَا فَهِیَ زَانِیَةٌ».

(معنی): «هر زنی که خود را به عطر بیالاید و بر گروهی بگذرد تا بوی آن را به مشام بشنوند، آن زن زناکار است».

6-  در لباس نباید هیچ تشابهی به لباس مردان وجود داشته باشد. چون در حدیث ابی هریرة (رضی الله عنه) اینگونه آمده است که «لَعَنَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ الرَّجُلَ یَلْبَسُ لِبْسَةَ الْمَرْأَةِ وَالْمَرْأَةَ تَلْبَسُ لِبْسَةَ الرَّجُلِ».

(معنی): نبی (صلی الله علیه وسلم) مردی را که لباس زنان پوشیده و زنی که لباس مردان را بپوشد لعنت نموده است. (این حدیث را ابوداود و نسائی روایت کرده اند).

و در حدیث بخاری: «لَعَنَ النَّبِیُّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ الْمُخَنَّثِینَ مِنْ الرِّجَالِ وَالْمُتَرَجِّلَاتِ مِنْ النِّسَاءِ». (معنی): رسول خدا –صلی الله علیه وسلم- مخنثین از مردان، و مرد نمایان از زنها را لعن کرده است.

یعنی آنها که در لباس و قیافه خود همانند بر خی از زنان این دور و زمانه مشابهت می کنند.

و مخنثین از مردان مردانی هستند که در لباس، تکلم و دیگر مسائل به زنان شباهت دارند. نسأل الله تعالی العافیة والسلامة.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com