::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1516596 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142725747 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم سلام کردن در مسجد چیست؟
شماره فتوى 4135

تعداد بازديد 4860

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-02-16

 

حکم سلام کردن در مسجد چیست؟


 

الحمدلله،

سلام دادن به جماعت مسلمانان در هرجایی اللخصوص در مسجد مستحب است.

الله تعالی می فرمایند: { یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَدْخُلُوا بُیُوتاً غَیْرَ بُیُوتِکُمْ حَتَّی ‏تَسْتَأْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا عَلَی أَهْلِهَا} النور: 27‏

یعنی: ای مسلمانان داخل نشوید به خانه هایی غیر از خانه های خویش تا که اجازت طلبید و سلام ‏کنید بر اهل آن. ‏

وعن أبی عُمارة البراء بن عازبٍ رضی الله عنهما قال: أمرنا رسولُ الله صَلّی اللهُ عَلَیْهِ وسَلَّم بِسَبعٍ: «بِعَیادَةِ الَمرِیضِ، وَاتِّباع الجَنائز، وَتشْمیت العَاطس، ونصرِ الضَّعِیف، وَعَوْن المظلوم، وإفْشاءِ السَّلام، وإبرارِ المقسم » متفق علیه، هذا لفظ إحدی روایات البخاری.  

از ابو عماره براء بن عازب رضی الله عنه روایت شده که گفت:رسول الله صلی الله علیه وسلم  ما را به هفت چیز امر نمود: به عیادت مریض،و تشییع جنازه ها،و (گفتن یرحمک الله) برای عطسه زننده،و یاری دادن ناتوان،و همکاری با مظلوم،و آشکار کردن سلام (بین مسلمانان) و بجای آوردن قسم.

مستحب است برای کسیکه به سلام آغاز می کند بگوید: السَّلاَمُ عَلَیْکُمْ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکَاتُهُ یعنی ضمیر جمع را آورد، هر چند کسیکه بر وی سلام داده می شود، یکنفر باشد و جواب دهنده بگوید: وَعَلَیْکُمْ السَّلاَمُ وَرَحْمَةُ الله وَبَرَکَاتُهُ، پس واو عطف را بیاورد در گفته اش: و علیکم.

 

«سنت است که هنگام داخل شدن به مسجد با پای راست و هنگام خارج شدن با پای چپ خارج شوی». (أخرجه الحاکم). و همچنین مستحب است قبل از سلام دادن به جماعت مسلمانان داخل مسجد، دعای زیر را بخواند:

 

دعای هنگام وارد شدن به مسجد:

 «بِسْمِ اللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَی رَسُوْلِ اللهِ. اللَّهُمَّ افْتَحْ لِیْ أَبْوَابَ رَحْمَتِکَ». «الهی، دروازه رحمتت را برایم بگشا».

هر گاه یکی از شما به مسجد داخل شد باید بر پیامبر -صلی الله علیه وسلم- درود بفرستد و بگوید: «اللَّهُمَّ افْتَحْ لِیْ أَبْوَابَ رَحْمَتِکَ». (رواه النسائی وابن ماجه وابن خزیمه و ابن حبان).

ولی اگر وارد مسجد شد و متوجه گردید نماز جماعت می خوانند، فقط ذکر و دعا را بخواند و نیازی به سلام دادن نیست زیرا ممکن است باعث تشویش نمازگذاران شود هرچند که اگر هم سلام کرد ایرادی ندارد و نمازگذاران می توانند کف دست راست خود را کمی از پشت دست چپ جدا نمایند.

از عبدالله بن عمر -رضی الله عنهما- روایت است : (خرج رسول الله صلی الله علیه وسلم إلی قباء یصلی فیه. فجاءته الأنصار فسلموا علیه و هو یصلی، قال : فقلت لبلال : کیف رأیت رسول الله صلی الله علیه وسلم یرد علیهم حین کانوا یسلمون علیه و هو یصلی؟ قال : یقول هکذا، و بسط کفه و بسط جعفر بن عون کفه، و جعل بطنه أسفل، و جعل ظهره إلی فوق)ابوداود

«پیامبر صلی الله علیه وسلم به قبا رفت تا در آنجا نماز بخواند، انصار نزد او آمدند و در حالی که پیامبر در نماز بود بر او سلام کردند (ابن عمر) گوید : به بلال گفتم پیامبر صلی الله علیه وسلم در حالی که در نماز بود و آنان (انصار) بر او سلام کردند چگونه جواب سلام آن را داد؟ گفت به این صورت : کف دستش را باز کرد، جعفربن عون – راوی – هم کف دستش را باز کرد و کف دستش رو به پایین و پشت دستش را رو به بالا کرد».

دعای هنگام بیرون شدن از مسجد: «هر گاه از مسجد بیرون شدی بگو: «اللَّهُمَّ إِنِّیْ أَسْأَلُکَ مِنْ فَضْلِکَ». (رواه مسلم).

و در روایت نسائی: هنگام خروج بر پیامبر درود بفرستد.

با پای چپ بیرون شدند، بدلیل قول انس-رضی الله عنه- چنانچه گذشت.

 

والله تعالی اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com