::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1482517 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142233073 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2839 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

تمامی حیوانات بحری بشرطیکه دوزیست نباشند حلال هستند.
شماره فتوى 4484

تعداد بازديد 4803

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-04-16

 

آیا همه انواع حیوانات بحری حلال میباشد و یا بعضی از انوع آن حرام هم است ؟ و (میگو) که در انگلیسی به نام (shrimp) گفته میشود در جمله کدام نوع داخل میشود ؟

واقعه سفر یک دسته صحابه از ساحل بحری که از یک ماهی بسیار بزرگ  یکه در کنار بحر مرده بوده باشد و آنهم در مدت یک ماه از آن تغذیه کرده بودند که در اثر آن وزن هم گرفته بودند و بعد از مراجعت ایشان به مدینه منوره جریان خوردن ماهی خود را به جناب سیدنا محمد (ص) بیان کرده و جناب سیدنا محمد (ص) فرمودند که اگر از گوشت آن ماهی هنوز هم نزد ایشان موجود باشد و یا اینکه رفته از آن آورده تا تناول فرمایند . آیا این صحت دارد یا خیر ؟ اما در این مدت طویل و آنهم بدون یخچال چطور آن گوشت را نگهداری کرده بودند ؟ واقعه توسط شخصی از زبان عالمی از طریق تلوزیون شنیده شده است


الحمدلله،

تمامی حیوانات بحری بشرطیکه دوزیست نباشند( یعنی همم در دریا و هم در خشکی زندگی نکنند مانند خرچنگ) و یا برای بدن مضر نبوده مثلا حاوی سم نباشند، در اینصورت حلال هستند از جمله میگو، و حتی مرده آنها نیز حلال است. پس جانوران  دریائی  و  بحری  همگی  حلال ‌گوشتند  مگر  اینکه  سم  داشته  باشند که  آنوقت  بجهت  ضرر  حرام  هستند،  این  جانوان  دریائی  حلال  گوشتند،  خواه  ماهی  یا  غیرماهی  باشند  و  خواه  شکار شوند  یا  مرده  یافته  شوند  و  خواه  مسلمان  یا  غیرمسلمان  وکتابی  و  بت پر‌ست  آن  را  شکار کرده  باشد.  جانوران  دریائی  نیازی  به  ذبح سربر‌یدن  ندارند  بدلیل  این  آیه‌:

« أحل لکم صید البحر وطعامه متاعا لکم وللسیارة»(مائده  96)

یعنی:  ‌برای  شما  شکار  دریا  و مواد خوراکی  دریائی  که  ذخیره  شده  و همه  مواد  خوراکی  دریائی  حلال  شده  است  تا  بهرهای  باشد  شما  را  و  مسافران  را.

 

و بروایت  ابوهریره  مردی  از  پیامبر صلی الله علیه و سلم  سوال‌کرد که ای  رسول  الله  ما  بمسافرت‌  دریا  می‏رویم  و  آب  اندک  با  خود  داریم‌،  اگر بدان  آب  وضو  بگیریم  تشنه  می‌مانیم  آیا  می‌توانیم  با  آب  دریا  وضو  بگیریم‌؟  رسول  الله ‌گفت‌:«هو الطهور ماؤه والحل میتته» یعنی:[‌دریا ‌آبش  پاک  و  مردارش  حلال ‌گوشت  است‌]"‌.  پنج  نفر از اصحاب  صحاح  آن  را  روایت ‌کرده‌اند. 

 

اما موضوعی که از ماجرای اصحاب رضی الله عنهم اشاره نمودید بصورت زیر در صحیح بخاری از جابر بن عبدالله رضی الله عنه وارد شده است:

وَعَنْهُ  فِیْ رِوَایَةٍ أَنَّهُ قَالَ: فَأَلْقَی لَنَا الْبَحْرُ دَابَّةً، یُقَالُ لَهَا: الْعَنْبَرُ، فَأَکَلْنَا مِنْهُ نِصْفَ شَهْرٍ، وَادَّهَنَّا مِنْ وَدَکِهِ حَتَّی ثَابَتْ إِلَیْنَا أَجْسَامُنَا.

 وَفِی رِوَایَةٍ أُخْرَی: فَقَالَ أَبُوعُبَیْدَةَ: کُلُوا. فَلَمَّا قَدِمْنَا الْمَدِینَةَ ذَکَرْنَا ذَلِکَ لِلنَّبِیِّ صلی الله علیه وسلم  فَقَالَ: «کُلُوا رِزْقًا أَخْرَجَهُ اللَّهُ، أَطْعِمُونَا إِنْ کَانَ مَعَکُمْ». فَأَتَاهُ بَعْضُهُمْ فَأَکَلَهُ. (بخاری:4361)

جابر بن عبدالله رضی الله عنه می‏گوید: دریا برای ما حیوانی بیرون انداخت که به آن، عنبر (نوعی ماهی) می‌گویند. ما پانزده روز از آن خوردیم و از چربی‌اش به بدن‌مان مالیدیم تا اینکه بدن هایمان به وضعیت قبلی‌، بازگشت.

و در روایتی دیگر، آمده است که ابوعبیده گفت: از این ماهی، بخورید و هنگامی که به مدینه برگشتیم، ماجرا را برای رسول خدا صلی الله علیه وسلم  بازگو کردیم. آنحضرت صلی الله علیه وسلم فرمود: «رزقی را که خداوند برای شما بیرون آورده است، بخورید. و اگر چیزی از آن، همراه شماست به ما نیز بدهید». آنگاه، یکی از آنان، قدری از گوشت آن ماهی را آورد و رسول خدا صلی الله علیه وسلم  نیز از آن، میل فرمود.

 اما نگهداری گوشت ماهی در آنموقع بصورت نگهداری آن در نمک بود یعنی ماهی  را  نمک  زده  وخشک  می‌کنند  تا  مدت  زمان  بیشتری  بماند.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com