::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1548190 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143428142 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5889 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا قانون اساسی باید بر اساس شریعت باشد؟
شماره فتوى 4769

تعداد بازديد 4824

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-06-07

 

مسئله توحید در تشریع را اگر بیشتر وضاحت بدهید و وضع قوانین مانند قانون اساسی و قانون مدنی مطابق شریعت اسلامی است یا نه؟


الحمدلله،

در جامعه اسلامی حاکم و شارع در تمامی امورات و شئونات جامعه و خانواده و فرد، بجز الله تعالی کسی نیست و برهمین اساس است که قرآن می فرماید:

« إِنِ الْحُکْمُ إِلاَّ لِلّهِ»(انعام 57) یعنی: حکم و فرمان، تنها از آنِ خداست.

لذا باید تمامی قوانین حاکم بر جامعه و حکومت ، قوانین قرآن و سنت صحیح نبوی باشد و غیر از آن جایز نیست و اگر در جامعه ای احکام اسلام اجرا نشود یا اینکه برخی احکام غیر اسلامی با احکام اسلامی با هم اجرا شوند این امر کفر است، چنلنکه الله تعالی می فرماید:

« وَمَن لَّمْ یَحْکُم بِمَا أَنزَلَ اللّهُ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ»(مائده 44)

یعنی: و آنها که به احکامی که خدا نازل کرده حکم نمی‏کنند، کافرند.

علما می گویند حکم‌ این‌آیه‌ شامل‌ همه‌ کسانی‌ نیز می‌شود که‌ عهده‌دار امر حاکمیت‌ جامعه‌ اسلامی‌ می‌شوند اما به‌ کتاب‌ خدا حکم‌ نمی‌کنند. بعضی‌ برآنند که‌ این‌ آیه‌ محمول‌ برآن‌ است‌ که‌ فروگذاشتن‌ (حکم‌ بما انزل‌ الله)؛ از روی‌ استخفاف‌، یا حلال ‌شمردن‌، یا انکار احکام‌ منزله‌ الهی‌ باشد.البته بدون شک اگ شهروندان نیز به احکام الهی راضی نباشند و آن قوانین را نامناسب بدانند کافر خواهند بود.

باید یادآور شد که‌: در اینجا در خصوص‌ حکم‌ نکردن‌ به‌ (ما انزل‌ الله) سه‌ آیه ‌داریم‌ که‌ عبارتند از: آیات‌ (44، 45 و 47).مائده، در آیه‌ (44) آمده‌است‌: (و کسانی‌ که‌ بر وفق‌ آنچه‌ خداوند نازل‌کرده‌، حکم‌ نکنند پس‌ آنان‌ کافرند). در آیه‌ (45) آمده‌ است‌: (و کسانی‌ که‌ بر وفق‌ آنچه‌ خداوند نازل‌ کرده‌، حکم ‌نکنند پس‌ آنان‌ ستمگرند) و در آیه‌ (47) آمده‌است‌: (و کسانی‌ که‌ بر وفق‌ آنچه‌ خداوند نازل‌ کرده‌، حکم‌ نکنند پس‌ آنان‌ فاسق‌ اند). ابن‌جریرطبری‌ می‌گوید: «آیه‌ اول‌ درباره‌ مسلمین‌، آیه‌ دوم‌ درباره‌ یهود و آیه‌ سوم‌ درباره‌ نصاری‌ است».(انوارالقرآن)

پس قرآن و سنت نبوی قوانین حاکم بر جوامع بشری را قبلا تدوین کرده اند و کسی که به این قوانین راضی نباشد یا اینکه آن قوانین را مناسب زمان کنونی نپندارد یا معتقد باشد که علاوه بر احکام اسلامی می توان قوانین وضعی سایر ملل یا انسانها را نیز در جامعه بکار برد، بدون شک چنین کسی کافر است.

الله تعالی در تهدید کسانی که به برخی از قوانین وی اعتقاد دارند ولی به برخی دیگر اعتنا نمی کنند، می فرماید:

« أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْکِتَابِ وَتَکْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَمَا جَزَاء مَن یَفْعَلُ ذَلِکَ مِنکُمْ إِلاَّ خِزْیٌ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَیَوْمَ الْقِیَامَةِ یُرَدُّونَ إِلَی أَشَدِّ الْعَذَابِ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ»(بقره 85)

یعنی: آیا به بعضی از دستورات کتاب آسمانی ایمان می‏آورید، و به بعضی کافر می‏شوید؟! برای کسی از شما که این عمل (تبعیض در میان احکام و قوانین الهی) را انجام دهد، جز رسوایی در این جهان، چیزی نخواهد بود، و روز رستاخیز به شدیدترین عذابها گرفتار می‏شوند. و خداوند از آنچه انجام می‏دهید غافل نیست.

و نیز در بیان تهدید کسانی که به قوانین وی راضی نیستند می فرماید:

« فَلاَ وَرَبِّکَ لاَ یُؤْمِنُونَ حَتَّیَ یُحَکِّمُوکَ فِیمَا شَجَرَ بَیْنَهُمْ ثُمَّ لاَ یَجِدُواْ فِی أَنفُسِهِمْ حَرَجًا مِّمَّا قَضَیْتَ وَیُسَلِّمُواْ تَسْلِیمًا»(نساء 65)

یعنی: به پروردگارت سوگند که آنها مؤمن نخواهند بود، مگر اینکه در اختلافات خود، تو را به داوری طلبند؛ و سپس از داوری تو، در دل خود احساس ناراحتی نکنند؛ و کاملا تسلیم باشند.

پس برتمامی انسانها واجب است که قوانین شارع حکیم را در تک تک امورات جزئی و کلی جوامع خود اجرا کنند و بدان راضی باشند در غیر اینصورت کسانیکه منکر این امر شوند کافر و در آخرت جزو خسارتمندان خواهند بود.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com