::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539269 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143208415 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5060 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا احترام گذاشتن به عالم دنیا دوست بر ما واجب است ؟
شماره فتوى 5064

تعداد بازديد 4826

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-08-09

 

‏1.آیا احترام گذاشتن به عالم دنیا دوست بر ما واجب است ؟

‏2. آیا هنگام جنب شدن پیراهن ولباس هایی که در معرض آب منی قرار نگرفته اند نجس می شوند و نمی توان بعد از غسل کردن آن را پوشید.


الحمدلله،

هرکسی از انسانها که به اسلام ایمان بیاورد و احکام دینی را اجرا کند، بر سایر مسلمانان واجب است که وی را دوست داشته باشند و از وی حمایت کنند و مال و ناموس و جان وی را محفوظ دارند.

اما در اسلام قاعده ای وجود دارد که به آن "ولاء و براء" یا (دوستی و دشمنی بخاط خدا) گویند. بر طبق عقیده اهل سنت و جماعت در قضیه ی ولاء و براء یعنی دوست داشتن و دشمنی کردن بخاطر خدا، هرکس که مسلمان باشد و به اسلام ایمان بیاورد ما او را دوست داریم و هرکس که به خدا و آیین وی کفر بورزد ما از او برائت می جوییم و او را دوست نخواهیم داشت حتی اگر برادر یا پدر یا مادر یا خواهر یا یکی از بستگان و عزیزانمان باشد.

الله تعالی می فرماید:

« لَا تَجِدُ قَوْمًا یُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ یُوَادُّونَ مَنْ حَادَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ وَلَوْ کَانُوا آبَاءهُمْ أَوْ أَبْنَاءهُمْ أَوْ إِخْوَانَهُمْ أَوْ عَشِیرَتَهُمْ»(مجادله 22)

یعنی: هیچ قومی را که ایمان به خدا و روز رستاخیز دارند نمی‏یابی که با دشمنان خدا و رسولش دوستی کنند، هر چند پدران یا فرزندان یا برادران یا خویشاوندانشان باشند؛

اما مسلمانان باید همدیگر را دوست داشته باشند و مادامیکه شخص مسلمان باشد و مرتکب نواقض اسلام نشده باشد و حکم اسلام بر او جاری است باید او را بدلیل عقیده به اسلام دوست داشت.

الله تعالی در وصف مومنان می فرماید:

« مُّحَمَّدٌ رَّسُولُ اللَّهِ وَالَّذِینَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَی الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَیْنَهُمْ»(فتح 29)

یعنی: محمّد (صلی الله علیه وسلم) فرستاده خداست؛ و کسانی که با او هستند در برابر کفّار سرسخت و شدید، و در میان خود مهربانند؛

« إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ » (الحجرات: 10). «همانا مؤمنان با هم برادراند»

پس بر مسلمان واجب است که دوستی و دشمنی اش برای خدا باشد به خاطر خداوند دوست داشته و به خاطر او از کسی متنفر باشد. پس مسلمانان را دوست داشته باشد و آنها را یاری کند و دشمن کافران باشد و از آنها متنفر و بیزار باشد و از آنها دوری کند.

 

اما محبت مسلمان نسبت به مسلمان کم و زیاد می گردد، هر مسلمانی که تقوای بیشتری داشته باشد و بیشتر التزام شرعی داشته و از منهیات و منکرات دوری نماید، به همان اندازه نیز محبت وی در قلب سایر مسلمانان بیشتر خواهد شد و اگر مرتکب گناه یا فسادی شود به آن نسبت نیز محبت او در قلب ما کم می گردد و از گناهان و منکرات او برائت می نماییم.

پس محبت مسلمان نسبت به مسلمان تابع میزان تقوای اوست. هرچه پرهیزکارتر باشد دوست داشتنی تر می شود و هرچه گناه بیشتری مرتکب شود نزد دیگر مسلمانان مبغوضتر می شود ولی باید دانست که مادامیکه هنوز مسلمان است هرگز دشمنی بین دیگر مسلمانان و او ایجاد نمی شود.

پس این قاعده را در مورد آن عالم شرعی که در سوال اشاره شده است را تطبیق می کنیم: چون مسلمان است، پس بدون شک او را بر هر کافری ولو اینکه با اخلاق باشد، ترجیح می دهیم زیرا او مسلمان است و کافر منکر شریعت است. همچنین به اندازه ای که از تقوا بدور شده است، به همان اندازه نیز محبت او در قلبمان کم می شود، زیرا عالم شرعی نباید دنیادار و دنیادوست باشد  بلکه بر اولازم است تا بیشتر از هرکس دیگری خود را ملتزم به شریعت کند تا الگویی برای دیگران باشد و علما وارثان پیامبرانند و بدون شک پیامبران بیش از هر انسان دیگری از دنیادوستی بدور بودند.

 

اما در خصوص سوال دوم در مورد منی؛ باید گفت که منی نجس نیست و بنابراین حتی لباسهایی که به منی آغشته شده اند نیز موجب نجاست نیستند و نماز با بدن آغشته به منی صحیح است. اما بهتر است منی را از بدن یا لباس پاک کرد. در این مورد به فتوای (809) مراجعه کنید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com