::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1507775 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142602642 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا خوردن گوشت گراز (نه خوک) حلال است؟
شماره فتوى 5360

تعداد بازديد 4853

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-09-20

 

آیا خوردن گوشت گراز (نه خوک) حلال است؟


الحمدلله،

گراز با خوک تفاوتی ندارد و هر دو یک اسم هستند، بعبارتی خوک همان گراز و گراز همان خوک است. تنها تفاوتی که موجود است، اینست که گراز وحشی است، یعنی به خوک وحشی گراز گویند.

توجه: خوک وحشی یا گراز حیوانی است با سر بزرگ و دراز و گردن کوتاه و بدن حجیم و سنگین است. پاها کوتاه و نازک و هر یک دارای 4 انگشت است که هر کدام به سم بلند و باریکی منتهی می‌شوند. ولی فقط دو انگشت میانی هنگام ایستادن به زمین می‌رسند. دم به اندازه متوسط است. در سر پوزه زیاد به جلو امتداد پیدا کرده و در جلوی آن صفحه پهن و مسطحی وجود دارد. چشمها کوچک و در قسمت عقب صورت قرار گرفته‌اند.

گوش بزرگ و نوک‌دار و از موهای نرمی به طول 5 سانتیمتر پوشیده شده‌اند. بدن دارای موهای بلند و خشن و بلندی است. این موها در بالای سر و گردن و تا بالای شانه و قسمتی از وسط پشت بلندتر شده‌اند. رنگ حیوان تا حدودی متغیر است و بطور کلی رنگ قهوه‌ای است که تا خاکستری یا سیاهی با سایه‌ای از قرمزی مخلوط است. انتهاهای پاها و گوشها و دم تیره‌تر به رنگ قهوه‌ای سیاه می‌باشد. رنگ در بچه‌ها نسبت به بالغ‌ها کاملا تفاوت دارد

 

 و گوشت خوک (با تمامی نژادهایش) حرام است، زیرا الله تعالی می فرماید:

« إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنزِیرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَیْرِ اللّهِ»(بقره 173)

یعنی: «خداوند تنها میته‌ را بر شما حرام‌ کرده‌ است‌» میته: خودمرده‌ (مردار)، حیوانی‌ است‌ که‌ روح‌ از بدن‌ آن‌ بدون‌ ذبح‌ شرعی‌ جداشده‌باشد. مراد از «میته‌» در اینجا، حیوان‌ مردار خشکی‌ است‌ نه‌ دریا زیراخوردن‌ تمام‌ حیوانات‌ بحری‌ (آبزیان) - اعم‌ از زنده‌ و مرده‌ آنها - در نزدجمهور فقها جایز است‌. اما حنفی‌ها بجز ماهی، دیگر حیوانات‌ آبزی‌ را استثنا کرده‌ و خوردن‌ آنها را حرام‌ می‌دانند. «و» حرام‌ کرده‌ است‌ بر شما «خون‌ را» خون‌ حرام: خون‌ ریخته‌ است، نه‌ خون‌ باقی‌مانده‌ در عروق‌ حیوان‌ بعد از ذبح‌آن‌. روایت‌ شده‌ است‌ که‌ چون‌ عایشه‌ رضی‌الله عنها گوشت‌ می‌پخت، زردی‌ خون‌موجود در داخل‌ عروق‌ آن، به‌ سطح‌ دیگ‌ یا قابلمه‌ نمایان‌ می‌شد، اما رسول‌ خداص آن‌ را می‌خوردند و در خوردن‌ آن‌ هیچ‌ تردیدی‌ به‌ خود راه‌نمی‌دادند. «و» حرام‌ کرده‌ است‌ بر شما «گوشت‌ خوک‌ را» و تمام‌ بدن‌ خوک‌حرام‌ است‌ «و» حرام‌ کرده‌ است‌ بر شما «آنچه‌ را که‌ نام‌ غیر خدا بر آن‌ برده‌ شده‌» به‌ هنگام‌ ذبح‌ آن، چون‌ نام‌ لات‌ و عزی‌ و غیر آنها. اهلال: بلندکردن‌ صداست ‌زیرا مشرکان‌ چون‌ برای‌ بتان‌ ذبح‌ می‌کردند، صدای‌ خویش‌ را به‌ ذکر نام‌ آنها بلند می‌کردند، مثلا با صدای‌ بلند می‌گفتند: به‌ نام‌ لات‌! به‌ نام‌ عزی‌! از این‌ رو هر ذبح‌کننده‌ای‌ را «مهل‌» نامیدند، هرچند صدای‌ خویش‌ را به‌ بردن‌ نامی‌ بلند نکند.

و این آیه عام است، و نفرموده که فقط خوک معمولی حرام است، بلکه چون از لفظ "خنزیر" که به معنای خوک است استفاده کرده، لذا بطور عام شامل هر نوع نژاد خوکی است و همگی یک حکم را دارند و آن حرام بودن گوشت آنهاست؛ و اگر گوشت نژادهای متفاوت خوک از لحاظ حلال یا حرام متفاوت می بودند، حتما شارع اشاره می کرد چنانکه در مورد خر اهلی و خر وحشی مسئله تشریح شده است.

از انس ابن مالک رضی الله عنه روایت است : (أن رسول الله صلی الله علیه وسلم جاءه جاء فقال : أکلت الحمر، ثم جاءه جاء فقال : أکلت الحمر، ثم جاءه جاء فقال : أفنیت الحمر، فأمر منادیا فنادی فی الناس، إن الله و رسوله ینهی انکم عن لحوم الحمر الأهلیة فإنها رجس، لأکفئت القدور، و إنها لتفور باللحم).

یعنی:«شخصی نزد پیامبر صلی الله علیه وسلم آمد و گفت : گوشت خر اهلی خورده شد، سپس شخص دیگری آمد و گفت : گوشت خر خورده شد، بدنبال آن، شخص سومی نزد او آمد و گفت : خرها از بین رفتند، سپس پیامبر صلی الله علیه وسلم به ندا دهنده‌ای دستور داد تا در میان مردم اعلام کند خدا و رسول او شما را از (خوردن) گوشت خرهای اهلی نهی کرده‌اند، چون نجس است، پس دیگها ریخته شدند در حالی که گوشت (خر) در آنها می‌جوشید».( متفق علیه)

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com