::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1551032 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143480399 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6556 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم قطع رابطه با کسی که برای غیر خدا نظر کرده و اهل فسق و گناه است؟
شماره فتوى 5431

تعداد بازديد 4814

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-10-01

 

چند سال پیش با پسر همسایه مان قهر کردم.این شخص مرتکب کارهای شرک آمیز مثل حضور در مراسم عزاداری امام حسین که برای ایشان غذا نذرکردهاند نه برای الله تعالی و کمک به برگزاری آن میشود.(هر جند که به احتمال زیاد  از حرمت آن بیخبر است)همچنین انسان فاسق وزنا کاری است.وباید بگویم که قهر من  با اوبخاطر این مسائل نبوده است.آیا باید با او آشتی کنم ودر مورد حرمت این مسائل را به او بگویم؟هر چند بعید میدانم که حرفهای منو قبول کنه(چون حرفهای من در مورد آدمهای مثل او تاثیر زیادی نگذاشته) و اینکه قبل از قهر کردنمان هم زیاد با او ارتباطی نداشتم(در حد سلام و احوالپرسی)چه برسد به الان که فکر نمیکنم فرصت زیادی برای حرف زدن با او برای آگاه کردنش بدست بیاورم


الحمدلله،

همنشینی و ارتباط رفاقت با اهل بدعت حرام است، مگر آنکه هدف از ارتباط و همنشینی با چنین کسانی نصیحت و امر به معروف و نهی از منکر کردن آنها باشد، در غیر اینصورت جایز نیست که با اهل بدعت و گمراهی رفاقت نمود زیرا الله تعالی می فرماید:

« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»(توبه 119)

یعنی: ای  کسانی  که  ایمان  آورده  اید ، از خدا بترسید و با راستگویان  باشید.

علامه عبدالرحمن سعدی در تفسیر این آیه می نویسد: "« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ» ای کسانی که به پروردگار و به آنچه که خدا دستور داده است ایمان آورده اید! به مقتضای ایمان عمل کنید و آن رعایت تقوای الهی و پرهیز از چیزهایی است که  خداوند از آن نهی کرده است.

« وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ» و با کسانی باشید که در گفتار و کردار و حالاتشان راستگویند. کسانی که سخن و کردارشان راست است و حالات آنها جز بر راستی نبوده و خالی از تنبلی و سستی است و اهداف و نیات پلید ندارند. و حالاتشان مشتمل بر اخلاص و نیت شایسته می باشد، زیرا راستی و صداقت انسان را به سوی نیکی هدایت می کند، و نیکی انسان را به بهشت می برد.  خداوند متعال فرمود است:« هَذَا یومُ ینفَعُ الصَّدِقینَ صِدقُهُم » این روزی است که راستگویی ِ راستگویان به آنان فایده می دهد."

 

پس چنانکه توانایی امر به معروف و نهی از منکر را دارید می توانید با او صحبت کنید و مسائل منکر را به ایشان گوشزد نمایید – البته با علم و درایت و حکمت – چنانکه الله تعالی می فرماید:

« ادْعُ إِلِی سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ»(نحل 125)

یعنی: «دعوت‌ کن‌» مردم‌ را «به‌سوی‌ راه‌ پروردگار خویش‌» که‌ همانا اسلام‌ است‌ «به‌ حکمت‌» یعنی: با بیانی‌ محکم‌ و استوار. به ‌قولی: مراد ازحکمت، حجت‌های‌ یقین‌آور و باور رسان‌ است‌ «و اندرز نیکو» اندرز نیکو، بیان‌و موعظه‌ای‌ است‌ که‌ شنونده‌ آن‌ را نیکو پنداشته‌ و مجذوب‌ آن‌ گردد و به‌ اندرون ‌جان‌ و خردش‌ چنان‌ رسوخ‌ و نفوذی‌ محکم‌ پیدا کند که‌ قناعتش‌ بدان‌ فراهم‌ آمده‌ و به‌ مفاد و مضمون‌ آن‌ عمل‌ نماید، چنین‌ اندرز نیکویی‌ به‌ اعتبار این‌که‌ شنونده‌ از آن‌ بهره‌مند می‌شود، «حسنه‌» است‌. به‌قولی: «موعظه‌ حسنه‌» عبارت‌ ازحجت‌های‌ ظنی‌ اقناعی‌ای‌ است‌ که‌ تصدیق‌ به‌ مقدمات‌ قابل‌ قبولی‌ را در پی‌ آورد «و با آنان‌ به‌ شیوه‌ای‌ که‌ نیکوتر است، مجادله‌ کن‌» یعنی: به‌ روش‌ و طریقه‌ای‌ با آنان ‌مناظره‌ کن‌ که‌ نیکوترین‌ طرق‌ مناظره‌ است‌ و آن‌ عبارت‌ است‌ از:

ـ برگزیدن‌ ساده‌ترین‌ روشها و محکم‌ترین‌ دلایل‌.

ـ به‌کار گرفتن‌ بیانی‌ خوش‌ در گفت‌وگو.

ـ در پیش‌ گرفتن‌ ملایمت‌ و نرمی‌ در گفت‌وگو.

ـ مقابله‌ بدی‌ در کلام‌ و بیان‌ با نیکی‌.

ـ بلند نکردن‌ صدا در گفت‌وگو و دشنام‌ ندادن‌ و آزار نرساندن‌ به‌ خصم‌. که‌ اینها اصول‌ مناظره‌ و جدال‌ بیانی‌ در اسلام‌ است‌.

 

اگر این توانایی وجود ندارد، پس ارتباط با چنین کسانی جایز نیست و لازمست جهت دور نگه داشتن خود از عقاید باطل آنها از آنها دوری جست تا زمانیکه از گمراهی به سوی هدایت بازگردند.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com