::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1549539 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143451315 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6290 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم شرکت در انتخابات پارلمان افغانستان چیست؟
شماره فتوى 5433

تعداد بازديد 4863

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-10-01

 

درین روز ها در افغانستان انتخابات پارلمانی صورت میگیرد که بعضی اشخاص ثبت نام نموده اند که یا از غرب آمده اند یا اشخاصی هستند که ایدیولوژی ضد اسلامی دارند ویا کسانی هستند که مشرک وخواهان این هستند تا صیغه وعقیده های خرافی خود رامیخواهند بر قانون اساسی افغانستان جای دهند وچون اکثریت مردم اطلاع کامل از اندیشه های خرافی وطرز تفکر این اشخاص ندارند .آیا اگر چهره این اشخاص را بر مردم نمایان کنیم تا در آینده دردین ما این اشخاص نتوانند ضربه بزنند .غیبت گفته میشودو بر ما گناه میشود در حالیکه این کار را خاص برای خدا انجام دهیم وهیچگونه نفع شخصی در بین نباشد؟


الحمدلله،

اولا لازمست گفته شود که شرکت در انتخابات در کشوری اشغال شده توسط کفار جایز نیست، بلکه حرام و گاهی منجر به ارتداد خواهد شد. مسلمانان افغانستان باید هوشیار باشند و در راستای نقشه ی کفار اشغالگر عمل نکنند، بدون شک کفار سعی دارند با ایجاد پارلمان و انتخابات نظامی را ترویج دهند که اسلام آنرا تشریع نکرده است در حالیکه امت اسلام خلیفه را حاکم بر مسلمانان قرار داده نه پارلمانی که پر شده از انسانهای فاسد و گمراهی که قصد دارند با تصویب قوانین بشری با احکام اسلامی مبارزه کنند، هر چند که این انتخابات زیر شعار اسلام باشد اما این نیرنگی بیش برای فریب مسلمانان نیست. پس ای مسلمانان افغانستان هوشیار باشید و از دین الله دفاع کنید و فریب مکر و حیله ی کفار و سردمداران دست نشانده و علمای فریب خورده و دنیامدار را نخورید و دین خود را بمانند دین پیامبر و صحابه نگه بدارید و بمانند آنها مسلمانی کنید و از بدعت و قوانین بشری برائت نمایید تا در سرای قیامت رستگار شوید.

کسانی که از انتخابات و پارلمان دفاع می کنند یا به پارلمان راه می یابند و بعنوان وکیل مردم اقدام به تصویب قوانین می کنند، همگی یا از مکر کفار غافل هستند یا آنکه عمدا و به قصد ضربه زدن به احکام و قوانین پاک اسلام اقدام می کنند. هدف آنها اینست که فساد و بی بندوباری و کفر و حکم غیر خدا را بر جامعه بگسترانند.

الله تعالی می فرماید:

« وَمَن لَّمْ یَحْکُم بِمَا أَنزَلَ اللّهُ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ»(مائده 44)

یعنی: و آنها که به احکامی که خدا نازل کرده حکم نمی‏کنند، کافرند.

حکم‌ این‌آیه‌ شامل‌ همه‌ کسانی‌ می‌شود که‌ عهده‌دار امر حاکمیت‌ جامعه‌ اسلامی‌ می‌شوند اما به‌ کتاب‌ خدا حکم‌ نمی‌کنند.

و می فرماید: « وَالَّذِینَ یَنقُضُونَ عَهْدَ اللّهِ مِن بَعْدِ مِیثَاقِهِ وَیَقْطَعُونَ مَآ أَمَرَ اللّهُ بِهِ أَن یُوصَلَ وَیُفْسِدُونَ فِی الأَرْضِ أُوْلَئِکَ لَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ»( رعد 25)

یعنی: آنها که عهد الهی را پس از محکم کردن می‏شکنند، و پیوندهایی را که خدا دستور به برقراری آن داده قطع می‏کنند، و در روی زمین فساد می‏نمایند، لعنت برای آنهاست؛ و بدی (و مجازات) سرای آخرت!

بدون شک کسانیکه در پارلمان اقدام به تصویب قوانین می کنند، در حقیقت خود را شریک الله تعالی کرده اند زیرا حکم فقط از جانب الله تعالی است:

« إِنِ الْحُکْمُ إِلاَّ لِلّهِ»(انعام 57) یعنی: (بدان که) حکم و فرمان، تنها از آنِ خداست.

هر چند که گاها پارلمان احکام و قوانین اسلامی را نیز تصویب می کنند، اما صدور یک حکم غیر اسلامی از جانب پارلمان کافیست تا آنها را مشمل آیات فوق دانست و کسانیکه در راه رسیدن آنها به پارلمان به آنها کمک می کنند بدون شک در جرم و فساد و کفر آنها شریک خواهند بود.

 در این مورد به (5243) و (4614) مراجعه کنید.

 

دوما، اگر کسی بی دین و یا ضد دین باشد، در آنصورت چنانکه در غیبت او مصلحتی در پی داشته باشد مباح است، مثلا چنانکه افرادی قصد ضربه زدن به اعتقادات اسلامی جامعه را داشته باشند و سعی دارند تا فساد و بی بندوباری و کفریات را در جامعه ترویج دهند، در آنصورت از باب تحذیر مردم جایز است که از مفاسد و عقاید فاسد او نزد دیگران سخن گفت تا مردم مسلمان را از خطرات او آگاه ساخت.

اما اگر کسی مسلمان باشد ولی در عین حال دارای بدعتها و گمراهی هایی در عقیده یا اخلاقش باشد، در اینصورت لازمست تا او را نصیحت نمود و او را به سوی منهج صحیح نبوی و اصحابش رهنمود ساخت و عقاید نادرستش را برایش بیان کرد تا از آنها دست بردارد، اگر با وجود نصیحت کردن حاضر نشد که به سوی منهج درست بازگردد، در آنصورت از باب تحذیر مردم جایز است که دیگران را از مفاسد همنشینی با او آگاه ساخت تا مردم در دام گمراهی هایش گرفتار نشوند، و در کل سخن گفتن از مفاسد عقیدتی و اخلاقی او که برای جامعه مضر است جایز است.

اما در هر حال لازمست تا تمامی مردم افغانستان را از حضور در انتخاباتی که اشغالگران و کفار آنرا حمایت و ترتیب داده اند برحذر داشت و لذا از این زاویه می توان حکم به اباحه ی سخن گفتن در مورد کاندیدها نمود تا مردم از آنها دوری کنند.

برای تفصیل بیشتر در مورد انواع غیبتهای مباح و جایز به فتوای (5016) مراجعه کنید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com