::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1548197 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143428345 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5889 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

فرق بین نظام حقوقی اسلامی و نظام حقوقی افغانستان در همین حال چگونه است؟
شماره فتوى 5496

تعداد بازديد 4887

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-10-10

 

فرق بین نظام حقوقی اسلامی و نظام حقوقی افغانستان در همین حال چگونه است؟


الحمدلله،

ما در مورد نظام حقوقی افغانستان اطلاع دقیقی نداریم، بنابراین نمی توانیم آنرا با نظام اسلامی مقایسه نماییم.

اما بنظر نمی رسد که نظام کنونی افغانستان کاملا با احکام اسلامی هماهنگ باشد، زیرا احکام اسلامی کاملا روشن و واضح هستند و مطابق آیات قرآن و احادیث صحیح نبوی و اجماع امت است، و هر حکومتی که قوانینی را وضع نمود که مخالف با قوانین شریعت باشد، آن حکومت غیر اسلامی است و از شریعت اسلام کنار زده است.

حتی اگر یک مورد از احکام و قوانین حکومتی بر خلاف احکام مسلم اسلام باشد، پس آن حکومت غیر اسلامی است و بنظر می رسد چنین مواردی در حکومت فعلی افغانستان به وضوح دیده می شود، از جمله نقص برخی از حدود و قوانین جزائی اسلام در افغانستان اجرا نمی شود به این بهانه که مخالف حقوق بشر جهانی است!! و به اصطلاح رضایت جامعه ی جهانی و کفار صلیلبی بر رضایت الله تعالی ترجیح داده شده است و هر جا که قوانین اسلامی مخالف اصول و ارزشهای جامعه ی کفار بوده آنرا اجرا نمی کنند و هرجا که احکام اسلامی مانعی برای اصول آنها نیست آنرا برای فریب مردم افغانستان اجرا و برجسته سازی می کنند تا به مردمشان القا کنند که حکومتشان اسلامی است!!

الله تعالی در ذم چنین کسانی که برخی از احکام وی را قبول ندارند می فرماید:

« أَفَتُؤْمِنُونَ بِبَعْضِ الْکِتَابِ وَتَکْفُرُونَ بِبَعْضٍ فَمَا جَزَاء مَن یَفْعَلُ ذَلِکَ مِنکُمْ إِلاَّ خِزْیٌ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَیَوْمَ الْقِیَامَةِ یُرَدُّونَ إِلَی أَشَدِّ الْعَذَابِ وَمَا اللّهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ»(بقره 85)

یعنی: آیا به بعضی از دستورات کتاب آسمانی ایمان می‏آورید، و به بعضی کافر می‏شوید؟! برای کسی از شما که این عمل (تبعیض در میان احکام و قوانین الهی) را انجام دهد، جز رسوایی در این جهان، چیزی نخواهد بود، و روز رستاخیز به شدیدترین عذابها گرفتار می‏شوند. و خداوند از آنچه انجام می‏دهید غافل نیست.

و باز می فرماید:

« إِنَّ الَّذِینَ یَکْفُرُونَ بِاللّهِ وَرُسُلِهِ وَیُرِیدُونَ أَن یُفَرِّقُواْ بَیْنَ اللّهِ وَرُسُلِهِ وَیقُولُونَ نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَکْفُرُ بِبَعْضٍ وَیُرِیدُونَ أَن یَتَّخِذُواْ بَیْنَ ذَلِکَ سَبِیلاً * أُوْلَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ حَقًّا وَأَعْتَدْنَا لِلْکَافِرِینَ عَذَابًا مُّهِینًا

»( نساء 150-151)

یعنی: کسانی‌ که‌ به‌ خدا و پیامبرانش‌ کفر می‌ورزند، و می‏خواهند میان خدا و پیامبرانش تبعیض قائل شوند، و می‏گویند: «به بعضی ایمان می‏آوریم، و بعضی را انکار می کنیم» و می‏خواهند در میان این دو، راهی برای خود انتخاب کنند... آنها کافران حقیقی‏اند؛ و برای کافران، مجازات خوارکننده‏ای فراهم ساخته‏ایم.

پس قانون فردی و اجتماعی و حکومتی و اقتصادی هر مسلمانی قرآن و سنت صحیح نبوی است و غیر این دو بعنوان قانون زندگی بشر اعتباری ندارد زیرا الله تعالی تدوین کننده ی آن قانون است و تنها حاکم اوست و بس:

« إِنِ الْحُکْمُ إِلاَّ لِلّهِ»(انعام 57) یعنی: حکم و فرمان، تنها از آنِ خداست.

بنابراین هر حکمی بغیر از احکام قرآن و سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم، جایز نیست که بعنوان قانون بشری و مسلمانان قرار بگیرد و برائت از آن قوانین بر تمامی مومنان واجب است و کسی که منکر قوانین غیر الله نشود از اسلام خارج می گردد. و مطمئنا آن قوانین نزد الله تعالی ارزشی ندارند.

الله تعالی در قرآن می فرماید:

« وَمَن لَّمْ یَحْکُم بِمَا أَنزَلَ اللّهُ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ»(مائده 44)

یعنی: و آنها که به احکامی که خدا نازل کرده حکم نمی‏کنند، کافرند.

بنابراین مادامیکه در قوانین حاکم بر کشوری، قوانین بشری وجود داشته باشد و آن قوانین را جایگزین قانون الله کرده باشند، برائت از آن قوانین واجب است و کسی که آن قوانین را مناسب حال خود یا کشور خود بداند شکی نیست که از اسلام خارج گشته و بایستی هرچه زودتر توبه نماید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com