::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1551017 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143479969 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6552 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم پوشیدن انواع لباسهای رنگارنگ و متنوع
شماره فتوى 5499

تعداد بازديد 5056

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-10-10

 

1-رسول الله صلی الله علیه وسلم و اصحاب لباس های کهنه و مندرس میپوشیدند آیا اگر ما از انواع مختلف مد ها (کت وشلوار؛ کراوات؛...) استفاده کنیم و هر روز یک رنگ لباس بپوشیم در حالیکه استطاعت آنرا هم داریم گناه میکنیم؟

2-آیا همین لنگی (مندیل ویا عمامه) سنت است؟

آیا با سر برهنه بگردیم و یا نماز بخوانیم گناه است؟

اگر عمامه سنت است شکل آن چگونه است حال آنکه در افغانستان مندیل های میزنند که به مندیل زدن سک های هندو شباهت دارد و عرب ها به گونه دیگری سر خود را میپوشانند کدام درست است؟

3-اگر عمامه سنت است پس حکم کلاه پوشیدن به تنهایی چگونه است؟

4-لباس های که از بجلک پا بلند تر باشد خوب نیست حال آنکه پتلون و یا شلواری را که اروپایی ها میپوشند مدل آن قسمی است که از بجلک پا پایین تر است و اگر آن را بالا بسته کنیم بد معلوم میشود آیا فکر نمی کنید که حکم از بجلک پا بالا بودن تنها مختص لباس های عربی است؟


الحمدلله،

پیامبر صلی الله علیه وسلم عمدا لباسهای کهنه نمی پوشیدند، بلکه هر آنچه داشتند را می پوشیدند و ایشان لباسهای تمییز و مرتب و خوشبو داشتند و بقیه را نیز توصیه به آن می کردند، اما در پوشیدن لباس هم نباید راه افراط را پیمود و در این عمل اسراف کرد زیرا خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد، خداوند تبارک و تعالی می فرماید:

«کُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ»(اعراف 31)

یعنی: « و بخورید و بیاشامید ولی‌ اسراف‌ نکنید» یعنی‌: اسراف‌ و زیاده‌روی‌ در خوردونوش‌ و در همه‌چیز، ناپسند است‌ «هرآینه‌ الله اسراف‌کاران‌ را دوست‌ ندارد»

و شایسته نیست که یک مسلمان بجای آنکه انرژی و توانایی خود را صرف آخرت و کسب توشه برای قیامتش نماید، مدام در فکر زینت دنیا و خوردن و پوشیدن و خوشگذرانی باشد و این موارد انسان را از یاد خدا و آخرت دور نگه می دارند، از طرفی نباید مانند دسته ای از جهال که فکر می کنند که پوشیدن لباس کهنه و پاره نشانه ی زهد و تقواست! و اینبار را تفریط را پیموده اند، فرد باید از لباسهای مناسب و تمیز استفاده کند بگونه ایکه نه افراط کند و هر روز در فکر تهیه لباس جدید و پوشیدن مدلی باشد، و نه آنکه عمدا ترک دنیا نماید و با وجود توانایی ولی باز لباسهای پاره و کهنه بپوشد.

اما نباید فراموش نمود که هر لباسی پوشیدنش جایز نیست، لباس نباید تنگ و نمایانگر عورت باشد، از پوشیدن لباسهای مخصوص کفار پرهیز شود زیرا تقلید از کفار در تمامی موارد حرام است. اگر پوشیدن لباس مخصوص خطر افتادن در غرور و تکبر را در پی دارد، بهتر است پوشیده نشود زیرا طبق فرموده ی پیامبر صلی الله علیه وسلم هرکس ذره ای تکبر در قلب داشته باشد، به بهشت نمی رود، پس بهتر است از پوشیدن لباسهای غرور آور پرهیز کند. ولی اگر از پوشیدن آن احساس غرور به وی دست نمی دهد، پس پوشیدن آن جایز است چنانکه حدیث صحیحی از پیامبر صلی الله علیه وسلم روایت شده است که می فرماید:

(لایدخل الجنّة من کان فی قلبه مثقال ذرّةٍ من کبرٍ، قیل : إنّ الرّجل یحبّ أن یکون ثوبه حسناً، و نعله حسنةً، قال : إنّ الله جمیلٌ یحبّ الجمال، الکبر بطر الحقّ و غمط النّاس) « مسلم 131 »

«کسی که هم‌وزن ذره‌ای غرور و کبر در دل داشته باشد، وارد بهشت نمی‌شود.

گفتند : مردی می‌خواهد لباس و کفشش زیبا باشد، آیا این هم غرور و کبر است؟ پیامبر(صلی الله علیه وسلم ) فرمودند : خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد. «کبر»؛ یعنی، نپذیرفتن حق و تحقیر مردم».

به هرحال اگر کسی به قصد غرور نوعی لباس بپوشد یا اینکه او در ابتدا چنین قصدی نداشته است ولی با پوشیدن آن لباس به او نوعی غرور و کبر دست می دهد، شایسته است شخص مسلمان و متقی از پوشیدن آن خودداری کند.

 

سوال دوم و سوم: پوشیدن عمامه در مناطقی که جزو رسوم مردم است و معمولا از آن استفاده می کنند، سنت است و لذا پوشیدن آن نیز در مناطق آنها به هنگام نماز سنت است، زیرا الله تعالی می فرماید:

« یَا بَنِی آدَمَ خُذُواْ زِینَتَکُمْ عِندَ کُلِّ مَسْجِدٍ»(اعراف 31)

یعنی: ای فرزندان آدم! زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود بردارید!

و عمامه جزو زینت است، البته اگر کسی در میان قومی زندگی می کند که معمولا از عمامه استفاده نمی کنند، پس در آنصورت استفاده از عمامه در نماز هم سنت نیست. و شکل بستن عمامه باید بگونه ای باشد که در آن منطقه مرسوم است ولی اگر ثابت شود که شکل بستن آن تقلید از کفار است، باید بگونه ای دیگر بسته شود که با آن شبیه نباشد.

 اما کلاه سنت نیست.

برای توضیحات بیشتر به فتوای (4240) مراجعه کنید.

 

سوال چهارم: پوشیدن شلوار تنگ نه برای زنان و نه برای مردان جایز نیست، خصوصا اگر آن نوع شلوار خاص کفار باشد که در آنصورت حرمت آن بیشتر خواهد شد. به فتوای (4788) مراجعه کنید.

ولی علما در مورد پایین تر بودن ازار از قوزک پا اختلاف دارند، در این مورد به فتوای (3388) مراجعه کنید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com