::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1507755 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142602413 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا آبگوشتی که با ذبایح کفار درست شده باشند حلال است؟
شماره فتوى 5712

تعداد بازديد 4804

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-12-08

 

یک کافر(غیر مسلمان-غیر اهل کتاب) گوسفندی راسر می برد(نای و رگ و... در گردن قطع میشود) . بعد از آن آبگوشت درست میکند من میدانم که گوشت آن برایم حرام است . اما آیا آب آبگوشت هم برای مسلمان حرام است یا خیر؟ 


الحمدلله،

ذبایح اهل کتاب (یهودی و نصرانی(مسیحی)) برای مسلمانان حلال است.به شرطیکه آن اهل کتاب از دین خود مرتد نشده باشند.یعنی ذبیحه کسی که قبلا یهودی بوده ولی الان به دین خود معتقد نیست (و اسلام هم نیاورده) حلال نیست.

 

دلایل حلال بودن ذبایح اهل کتاب:

‎ ‎خداوند می فرماید« :الْیَوْمَ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّیِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِینَ ‏أُوتُوا الْکِتَابَ حِلٌّ لَکُمْ وَطَعَامُکُمْ حِلٌّ لَهُمْ »(مائده 5)

یعنی: امروز برای ‏شما چیزهای پاکیزه حلال کرده شده، و‎ ‎غذای اهل ‏کتاب برای شما حلال است، و غذای شما برای آنها ‏حلال است.»

آیه به صراحت‎ ‎دلالت بر حلال بودن طعام ‏اهل کتاب دارد،(طعامهم: کشتارشان)، همچنانکه امام ‏بخاری از‎ ‎ابن عباس رضی الله عنهما  روایت کرده است.

در صحیحین- بخاری و مسلم- از‎ ‎روایت انس بن ‏مالک رضی الله عنه آمده « أَنَّ یَهُودِیَّةً أَتَتْ ‏النَّبِیَّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ بِشَاةٍ مَسْمُومَةٍ فَأَکَلَ مِنْهَا »

یعنی: یهودیی گوشت گوسفندی مسموم را برای‎ ‎پیامبره‎ ‎به ‏عنوان هدیه آورد و پیامبره‎ ‎از آن‎ ‎خورد…».

این ‏حدیث دلیلی بر حلال بودن ذبیحه اهل کتاب است، و ‏گرنه،‎ ‎پیامبر صلی الله علیه وسلم ‎ ‎از این گوسفند نمی‌خورد. اقوال علما نیز ‏بر این مسئله تأکید‎ ‎دارند، و اکثر اهل علم، اجماع را بر ‏این مسئله نقل کرده اند.

ابن قدامه می فرماید:(و خلاصه مطلب،‎ ‎هرکس از ‏مسلمانان و اهل کتاب، توانایی ذبح کردن داشت اگر ‏حیوانی را ذبح کرد، خوردن‎ ‎ذبیحه اش حلال است، ‏حال فرقی نمی کند، آن شخص، مرد یا زن، بالغ یا ‏صبی و آزاده یا‎ ‎بنده باشد، و در این باره هیچ اختلافی ‏نمی‎ ‎بینیم(.

البته اگر معلوم شود که اهل کتاب حیوانات را با وسایلی همچون برق و شک الکتریکی یا انداختن در آب و خفه کردنشان ذبح می کنند، در اینصورت این ذبایح حلال نیستند.

 

ولی ذبایح غیر یهودی و نصرانی(حال چه بت پرست باشد یا هندو یا بودایی یا مرتد یا لائیک یا کمونیست و امثال آنها) در اینصورت ذبایح آنها به هیچ وجه حلال نیست زیرا نصوص شرعی بر حرام بودن آن ذبایح تاکید دارد:

«حُرِّمَتْ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةُ وَالْدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِیرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَیْرِ اللّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّیَةُ وَالنَّطِیحَةُ وَمَا أَکَلَ السَّبُعُ إِلاَّ مَا ذَکَّیْتُمْ »( مائده 3)

یعنی: گوشت مردار، و خون، و گوشت خوک، و حیواناتی که به غیر نام خدا ذبح شوند، و حیوانات خفه‏شده، و به زجر کشته شده، و آنها که بر اثر پرت‏شدن از بلندی بمیرند، و آنها که به ضرب شاخ حیوان دیگری مرده باشند، و باقیمانده صید حیوان درنده -مگر آنکه (بموقع به آن حیوان برسید، و) آن را سرببرید- و حیواناتی که روی بتها (یا در برابر آنها) ذبح می‏شوند، (همه) بر شما حرام شده است؛

در حقیقت ذبایح مشرکین و دیگر کفاری که غیر اهل کتاب هستند، در حکم مردار است و مردار هم نجس است و اگر نجاست در غذا استفاده شود پس کل غذا هم تحت تاثیر آن نجاست، نجس می شود و لذا خوردن غذایی که با گوشت مردار تهیه شده باشد حلال نیست، از جمله آبگوشتی که یک فرد مشرک از ذبایح خودشان آنرا درست کرده است.

مردار حیوانی است که بدون ذبح شرعی بمیرد، به دلیل فرموده پیامبر صلی الله علیه وسلم : (إذا دبغ الإهاب فقد طهر) «اگر پوست مردار دباغی شد پاک می‌شود» إهاب، پوست مردار را گویند. مسلم (336)

البته گوشت ماهی از این قاعده مستثناست، زیرا ماهی نیازی به ذبح ندارد. به دلیل حدیث ابن عمر(رضی الله عنه) که گفت: پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود : (أحلت لنا میتتان ودمان: أما المیتتان فالحوت والجراد وأما الدمان فالکبد و الطحال) «دو نوع مردار و دو نوع خون برای ما حلال شده‌اند : دومردار عبارتند از مردار ماهی و ملخ، و دو خون عبارتند از کبد و طحال». بیهقی (254)

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com