::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1551627 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143495984 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6692 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حرام بودن تجسس و جاسوسی کردن از برادر مسلمان
شماره فتوى 5769

تعداد بازديد 4823

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2010-12-25

 

 

من در حق دوستم گناه بزرگی مرتکب شدم، و بدون اینکه بداند در کارش تجسس کردم و از گناهی که اون مرتکب شده بود باخبر شدم. از این کارم سخت پشیمانم. توبه کردم امااین گناه من حق الناس رو هم شامل میشه. گناهی که دوستم انجام داد از اون دسته کارهایی هستش که هیچ انسانی دوست نداره فاش بشه. اون هم الان فکر می کنه که کسی نمیدونه و از کارش باخبر نیست. به همین علت من هم چیزی نگفتم و مناسب ندیدم که واسه حلالیت طلبیدن موضوع رو بهش بگم، تا اینطوری باعث نشم شخصیتش خورد بشه و یا معذب باشه یا... هرجور که فکر میکنم میبینم که اگه اون فکرکنه که کسی باخبر نیست واسه ادامه زندگیش بهتره و منم این موضوع رو که من باخبرم رو فاش نکنم بهتره. واسه همین تصمیم گرفتم بجاش در حقش کاره خیر انجام بدم با این نیت که ثوابش مال اون باشه. مثلا عهد کردم  بمدت یکسال روزی 100 تومان بجاش صدقه بدم. این کارم درسته؟

ممنون میشم راهنماییم کنید و مستند بهم جواب بدید تا خیالم راحت بشه.

 


 

الحمدلله،

تجسس کردن در حق برادر مسلمان گناه و حرام است. خداوند متعال می فرماید:

« ولَا تَجَسَّسُوا» (حجرات 12)

یعنی: «و تجسس‌ نکنید»

تجسس: کنکاش‌ و جست‌وجو در مورد عیبها و اسرار پوشیده‌ مسلمین‌ است‌. همچنین‌ «تحسس‌» نیز حرام‌ است‌؛ و آن‌ عبارت‌ از گوش‌ سپردن‌ به‌ سخن‌ مردم‌ درحالی‌ است‌ که‌ آنها دوست‌ ندارند کسی‌ به‌ سخنشان‌ گوش ‌فرادهد.

عبدالله بن عباس رضی الله عنه می‌گوید: پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: هرکس به صحبت گروهی از مردم دوست ندارند کسی سخن‌شان را بشنود، گوش فرا دهد روز قیامت در گوشهایش سرب گداخته‌شده ریخته می‌شود...» المعجم الکبیر طبری 11 / 248 – 249.

و اگر سخنی را که شنیده به دیگران انتقال دهد علاوه بر تجسس مترکب گناهی دیگر (سخن‌چینی) نیز شده است، و پیامبر  صلی الله علیه وسلم فرمودند: «سخن‌چین به بهشت راه ندارد». فتح الباری 10 / 472.

و کسی که در کار دیگران جاسوسی می کند، بایستی توبه کند و قلبا از عمل خود پشیمان گردد، در ضمن نباید به کسی چیزی بگوید و آن عمل تجسس را مخفی نگه بدارد و گناه خود و دیگران را نیز در جایی مطرح نکند.

از ابوهریره رضی الله عنه روایت است : پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود : (من ستر مسلما ستره الله فی الدنیا و الآخرة) هر کس عیب مسلمانی را بپوشاند، خدا عیب او را در دنیا و آخرت می‌پوشاند». مسلم (2699).

و نیز مستحب است که بنده عیب خودش را بپوشاند؛ به دلیل فرموده پیامبر صلی الله علیه وسلم : (کل أمتی معافی إلا المجاهرین، وإن من المجاهرة أن یعمل الرجل باللیل عملا، ثم یصبح و قد ستره الله علیه، فیقول : یا فلان عملت البارحة کذا و کذا و قد بات یستره ربه و یصبح یکشف سترالله علیه) «تمام امتم موردعفو قرار می‌گیرند مگر کسانی که (گناهی انجام می‌دهند و آنرا) آشکار می‌کنند، و از جمله آشکار کردن گناه این است که کسی، شب گناهی را انجام دهد و تا صبح خدا گناهش را پوشیده دارد اما او در روز بگوید : فلانی : دیشب فلان گناه و فلان گناه را انجام داده‌ام، در حالی که پروردگارش آن را پوشانه، ولی او پوششی را که خدا بر عیب او قرار داده بر می‌دارد (گناهش را آشکار می‌کند)». متفق علیه

 

پس به سوال کننده می گوییم: شما باید توبه کنید و گناه خود و دوستتان را در هیچ جایی مطرح نکنید و نیازی به دادن صدقه بجای دوستتان نیست، و لازم نیست تا نزد دوستتان بروید و حلالیت بخواهید، تا او با مطرح کردن آن قضیه بیشتر ناراحت نشود و خدای ناکرده موجب کدورتی بین شما نگردد. و بلکه دیگر از کار برادران مسلمانتان تجسس نکنید و امیدوار باشید که خداوند متعال توبه ی شما را می پذیرد. ان شاءالله

خداوند متعال می فرماید: « قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ» (زمر 53)

یعنی: بگو: «ای بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را می‏آمرزد، زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است.

 

ولی میتوانید برای او دعای خیر کنید و از او هنگام مناسبات مانند عید بطور عموم حلالیت بطلبید بدون ذکر کاری که انجام داده اید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com