::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1549791 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143457784 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6309 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

نرم خویی همراه با تحمل و صبوری در دعوت
شماره فتوى 5896

تعداد بازديد 4829

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2011-01-31

 

من با یک نفر صحبت می کردم که فهمیدم نماز نمی خواند بعد از آوردن آیات واحادیث به او گفتم که کسی که نماز نخواند کافر است  و به او گفتم حالا  قصد داری از امروز نماز بخوانی و او گفت نه! من هم به او گفتم که تو کافری حالا به من میگویند این روش دعوت نیست ونباید به او میگفتی کافر. من در جواب گفتم  اگر من به او نمی گفتم که ترک نماز کفر است شاید او فکر می کرد که فقط مرتکب گناه شده وحتی من میگویم اگر تو به یک کافر لبخند بزنی خود کفراست کدام از این دو رای درست است.


الحمدلله،

روش شما در دعوت کردن مناسب و پسندیده نیست، برای دعوت لازمست تا ابتدا علم کافی داشت، سپس با روشی پسندیده و مطلوب قضیه را به طرف مورد نظر خود برسانید و اگر نپذیرفت سعی کنید از روشهای دیگری استفاده کنید که به نتیجه برسد نه اینکه با بکاربردن الفاظی طرف را به لجبازی یا اعراض وادار نمایید. و لازم هم نیست با خنده و لبخند مسئله را به ایشان بگویید بلکه بایستی بصورتی جدی با ایشان برخورد کنید، نه افراط و نه تفریط..

خداوند متعال به پیامبرش موسی علیه السلام هنگام رفتن به سوی فرعون جهت دعوت فرمود:

« اذْهَبَا إِلَی فِرْعَوْنَ إِنَّهُ طَغَی * فَقُولَا لَهُ قَوْلًا لَّیِّنًا لَّعَلَّهُ یَتَذَکَّرُ أَوْ یَخْشَی» (طه 43-44)

«به‌سوی‌ فرعون‌ بروید، هرآینه‌ او سر به‌ طغیان‌ برداشته‌ است‌ و با او سخنی‌ نرم‌ بگویید» قول‌ لین‌: سخن‌ برکنار از خشونت‌ است‌. مراد: ترک‌ خشونت‌ و درشتی‌ از سوی‌ موسی‌ و هارون علیهماالسلام در مواجهه‌ با فرعون‌ و گفتن ‌سخنانی‌ نرم‌ و ملایم‌ به‌ اوست‌، همچون‌ این‌ سخن‌: « فَقُلْ هَل لَّکَ إِلَی أَن تَزَکَّی»: (آیا سرآن‌ داری‌ که‌ به‌ پاکیزگی‌ گرایی‌؟) «نازعات/‌18». «شاید که‌ پند پذیرد یا بترسد» یعنی‌: فرعون‌ را با سخنی‌ نرم‌ و ملایم‌ مورد خطاب‌ قرار دهید زیرا این‌ شیوه‌ سزاوارتر به‌ آن‌ است‌ که‌ او را در آنچه‌ که‌ از ذکر و فکر تبلیغ‌ می‌کنید به‌ تأمل ‌و امعان‌ نظر وادارد و در نتیجه‌ از عذاب‌ موعود من‌ که‌ از زبان‌ شما به‌ آن‌ آگاهی ‌پیدا می‌کند، بترسد.

دلیل‌ این‌که‌ حق‌ تعالی‌ پند پذیرفتن‌ را بر ترسیدن‌ مقدم‌ ساخت‌ زیرا پندگرفتن‌ از کسی‌ متصور است‌ که‌ درباره‌ یک‌ موضوع‌ تأمل‌ و تحقیق‌ کند در حالی‌که‌ ترسیدن‌ از کسی‌ متصور می‌باشد که‌ از یک‌ امر به‌ واهمه‌ بیفتد. یعنی‌ اگر او به‌ وسیله‌ تأمل‌، به‌ راستگویی‌ شما پی‌ نبرد و پند نپذیرد، لااقل‌ این‌قدر از وی‌ متصور است‌ که‌ در واهمه‌ افتد و بترسد. پس باید تبشیر را بر تبذیر مقدم ساخت.

این‌ آیه‌، درس‌ و اندرز بزرگی‌ برای‌ دعوتگران‌ راه‌ الله است

در ضمن لبخند زن به کافر موجب کفر نیست.

در مورد روش دعوت در سایت مطالب زیاد است، اگر خواهان مطالب بیشتر همراه ادله هستید در سایت جستجو نمایید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com