::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1549791 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143457884 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6309 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

ادای قرض واجب است
شماره فتوى 5988

تعداد بازديد 4845

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2011-03-15

 

من در ایران هستم و25 سال سن دارم وقتی ازدواج کردم قرار بودخانواده شوهرم  800000 هزار تومان برایم طلا بخرند خانواده شوهرم 500000هزارتومان را برایم خریدند و300000هزار تومان بقیه را خودم به آنها پول قرض دادم وقرار شد طلا را که با پول خودم خریدند در آخر سر پول را به من برگردانند اما 4 سال از ازدواج من وشوهرم می گذرد اما تا حالا حتی یک تشکر خشک وخالی هم از من نکردند واسمی هم برخلاف وعده شان از پول من نبردند فقیر هم نیستند که بگویم ندارند پول من را بدهند وقرض من را پشت گوش انداختند تا حالا من چند بار هم به خودشان گفته ام وهم به شوهرم اما پول را به من پس نمی دهند حکم این کار چیست؟ من باید چیکار کنم .که پولم را بگیرم یک بار دیگه هم باز 30000 هزارتومان دیگر هم از من پول گرفتند وبه من پس ندادند باید چیکار کنم به شوهرم هم می گویم با من دعوا می کند وحق را به من نمی دهد توروخدا جواب دهید من یه بار دیگربراتون فرستادم اما جوابی نگرفتم.


الحمدلله،

کسی که پولی را قرض می گیرد، باید بنحو احسن در وقت خود آن قرض را ادا کند، وگرنه ذمه ی او بریء نخواهد شد و اگر طلبکار وی را حلال نکند، در سرای قیامت مجازات خواهد شد.

از ثوبان مولای پیامبر صلی الله علیه وسلم  روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : (من فارق الروح الجسد و هو بری من ثلاث دخل الجنة : من الکبر و الغلول والدین) «کسی که روح از جسدش در حالی جدا شود که از سه چیز بری باشد، داخل بهشت می‌شود : از کبر، خیانت در غنیمت و قرض». (ابن ماجه 195)

از ابوهریره روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : (نفس المؤمن معلقة بدینه حتی یقضی عنه) «روح مؤمن به سبب قرضش معلق است تا وقتی که بجای او پرداخت شود». (ابن ماجه 6779)

از ابن عمر روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : (من مات وعلیه دینار أو درهم قضی من حسناته، ولیس ثم دینار ولادرهم) «هرکس در حالی بمیرد که دینار یادرهمی بدهکار باشد، از حسناتش پرداخت می‌شود، چراکه در روز قیامت دینار ودرهمی وجود ندارد».( ابن ماجه 1958)

از ابوقتاده رضی الله عنه روایت است : «پیامبر صلی الله علیه وسلم  در میان آنان برخاست و فرمود : ایمان به خدا و جهاد در راه خدا بهترین اعمال هستند، مردی بلند شد و گفت : ای رسول خدا! اگر در راه خدا کشته شوم، آیا گناهانم محو می‌شود؟ پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : (نعم، إن قتلت فی سبیل الله و أنت صابر محتسب، مقبل غیرمدبر) «آری، اگر در راه خدا کشته شوی در حالی که صابر و در پی کسب رضای خدا و رو به دشمن بوده و به آن پشت نکنی» سپس پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : چی گفتی؟ آن مرد گفت : به من بگو اگر در راه خدا کشته شوم آیا گناهانم محو می‌شود؟ پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود: آری، اگر در راه خدا کشته شوی در حالی که صابر و در پی کسب رضای خدا و رو به دشمن بوده و به آن پشت نکنی، مگر قرض که اکنون جبرئیل علیه السلام این را به من گفت».( الإرواء 1197)

از ابوهریره رضی الله عنه روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : (من أخذ أموال الناس یرید أداءها أدی الله عنه، و من أخذ یرید إتلافها أتلفه الله) «کسی که مال مردم را با نیت پس دادن، قرض بگیرد، خداوند در ادای آن به او کمک می‌کند و کسی که مالی را با نیت تلف کردن، قرض بگیرد، خداوند آن مال را تلف می‌کند».( بخاری 2387)

از شعیب بن عمرو روایت است که : صهیب الخیر برای ما از پیامبر صلی الله علیه وسلم  نقل کرد که : (أیما رجل یدین دینا و هو مجمع أن لایوفیه إیاه لقی الله سارقا) «هر کس قرضی را بگیرد و قصد پس دادن آنرا به (صاحبش) نداشته باشد، روز قیامت بعنوان سارق به درگاه خدا پیش می‌شود».( ابن ماجه 1954)

خداوند متعال می‌فرماید :

) إنَّ اللهَ یَأمُرُکُم أن تؤَدُّوا الأمَانَاتِ إلَی أهلِهَا وَ إذَا حَکَمتُم بَینَ النَّاسِ أن تَحکُمُوا بِالعَدلِ إنَّ اللهَ یَعِظُکُم بِهِ، إنَّ اللهَ کَانَ سَمِیعاً بَصِیراً ((نساء : 58)

«بی‌گمان خداوند به شما (مؤمنان) دستور می‌دهد که امانتها را به صاحبان امانت برسانید، و هنگامی که در میان مردم به داوری نشستید، دادگرانه داوری کنید. خداوند شما را به بهترین اندرز پند می‌دهد. بیگمان خداوند دائماً شنوا و بینا بوده و می‌باشد».

 

بنابراین خانواده ی شوهر شما بایستی که به روشی نیک مطالبات شما را پس دهند، وگرنه گناهکار خواهند بود. و ما پیشنهاد می کنیم که شما نیز از روشی نیک مطالبات خود را درخواست نمایید. از ابن عمر و عایشه روایت است که پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : (من طالب حقا فلیطلبه فی عفاف، واف أو غیر واف) «هر کسی حق خود را مطالبه کرد، باید آنرا به نیکی مطالبه کند خواه، حق خود را کامل بگیرد یا نگیرد».( ابن ماجه 1965)

پس مواظب روابط خانوادگی بین خود و شوهر و خانواده ی شوهرتان باشید، و سعی نکنید که به بخاط مسائل دنیایی روابط شما خراب شود و خدای ناکرده به نقاط ناخوشایند برسید. سعی کنید یا از روحیه ی بخشش خود استفاده کنید و آنها را حلال نمایید، و یا آنکه با روشی نیک در اوقات مناسب بدهی خود را مطالبه کنید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com