::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1549791 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143457775 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6309 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم قطع ارتباط با پدری که زیاد مردم را مسخره و غیبت می کند و بسیار دروغگوست
شماره فتوى 6056

تعداد بازديد 4829

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2011-04-01

 

گوید.در ضمن خیلی هم مستبد و زورگو هست و دوست ندارد کسی او را راهنمایی یا نصیحت کند، به همین دلیل سعی میکنم برای اینکه مرتکب گناه نشوم از ایشان و همنشینی با وی کناره بگیرم.حکم چیست ؟ آیا مرتکب گناه می شوم؟


الحمدلله،

در اینگونه مواقع بایستی بصورتی پسندیده و بدون آنکه اهانتی متوجه پدر شما گردد، وی را از آن اعمال حرام بازدارید و ایشان را تذکر دهید، خداوند متعال می فرماید:

« وَذَکِّرْ فَإِنَّ الذِّکْرَی تَنفَعُ الْمُؤْمِنِینَ» (ذاریات 55).

و یادآوری کن که به راستی یادآوری مومنان را سودمند خواهند کرد.

یادآوری دو نوع است:

1- یادآوری آنچه که به طور مشروح و مفصّل تعریف نشده و مردم آن را نمی دانند و عقل و سرشت فقط به صورت خلاصه و مجمل آن را می شناسند، خداوند عقل ها را بر این سرشته است که خیر را دوست دارند و آن را ترجیح می دهند واز شّر و بدی متنفر هستند، و شریعت خداوند با این امور فطری و عقلی مطابق است. و هر امر و نهی شریعت از مصادیق پند دادن و یادآوری می باشد. و کمال پند دادن و یادآوری آن است که خیر و خوبی و منافعی که در چیزی نهفته و بدان امر شده است ، تذکر داده شود و زیان هایی که از آن نهی شده یادآوری گردد.

2- آنچه که برای مومنان مشخّص و معلوم است امّا غفلت و فراموشی بر آن سایه افکنده است به آنان یادآوری گردد و برایشان تکرار شود تا در اذهانشان ریشه بدواند، و بیدار شوند و به آن عمل کنند و برایشان نشاط و همّت پدید آمد؛ همّتی که سبب می شود تا آن ها استفاده ببرند و مقامشان بالا رود. و خداوند متعال خبر داده است که یادآوری و پند دادن به مومنان فایده می دهد چون ایمان و ترس از خدا و روی آوردن به او و پیروی کردن از خشنودی وی باعث می شود تا یادآوری و پند دادن به آن ها سودمند باشد و موعظه در وجودشان اثر بگذارد. خداوند متعال می فرماید:« فَذَکرِّ إِن نَّفَعَتِ الذِّکرَی ، سَیذَّکَّرُ مَن یخشَی ، وَیتَجَنَّبُهَا الأَشقَی» هرگاه پند و اندرز سودمند واقع شود پند و اندرز بده، زیرا کسی که از خدا می ترسد پند و  اندرز خواهد گرفت. و بدبخت ترین فرد از آن روی می گرداند.

امّا کسی که فاقد ایمان باشد و برای پذیرش پند و اندرز آمادگی داشته باشد پند دادن و یادآوری برای چنین کسی سودمند نخواهد بود. همانند زمین شوره زاری که باران هیچ فایده ای برای آن ندارد. این گروه اگر نشانه و معجزه ای برایشان بیاید به آن ایمان نمی آورند مگر آن که عذاب دردناک را ببینند. (تفسیر سعدی)

الله تعالی می فرماید:

« ادْعُ إِلِی سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ ...» (النحل : 125)
"
با حکمت و اندرز نیکو به راه پروردگارت دعوت کن و با آنان به [شیوه‏ای] که نیکوتر است مجادله نمای".

پس بجای آنکه از ایشان دوری نمایید، بهترین کار اینست که وی را امر به معروف و نهی از منکر کنید و برایشان مدام دعا کنید تا شاید انشاءالله از این اعمال دست بردارد و به سوی اصلاح پیش رود.

اگر تلاشهای بی دریغ شما نتیجه ای نداد، می توانید رابطه ی خود را کمتر کنید تا از آثار سوء همنشینی بر خود در امان بمانید، ولی بطور کلی قطع صله ی رحم نکنید.

لطفا به فتوای (4498) و (4154) و (2393) و (1945) مراجعه نمایید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com