::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1549534 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143451284 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6290 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

فرق بین نظام های اقتصادی و اجتماعی اسلام و کمونیزم؟
شماره فتوى 6159

تعداد بازديد 4862

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2011-05-01

 

فرق بین نظام های اقتصادی و اجتماعی اسلام و کمونیزم؟


الحمدلله،

عمده ترین تفاوت موجود بین نظام اقتصادی اسلام با کمونیزم در مالکیت است.

در نظام کمونیستی هیچیک از شهروندان مالکیت ندارند و هر آنچه هست مالکیت آن عمومی و متعلق به دولت است و دولت امکانات خود را به مردم عطا می کند، ولی مالکیت خصوصی افراد بر دارایی و ثروت ممنوع است.

اما در نظام اقتصادی اسلام، هرکس مالک آنچیزی است که از راه حلال و مشروع کسب کرده است، و هرکس زحمت و تلاش بیشتری صرف کند ممکن است به ثروت و مالکیت بیشتری برسد، و حکومت اموال و دارایی او را محترم می شمارد و از او مسترد نمی کند و آنرا برای خود و یا عموم مردم مصادره نمی کند.

در عوض با تشویقات و ترغیباتی که برای شهروندان وضع کرده، سعی می کند تا افراد که مالک ثروت خود هستند با اختیار و اراده ی خود به فقرای جامعه کمک کنند، از طرفی زکات را واجب کرده تا حکومت با اخذ زکات مردم آنها را به طبقات مستمند جامعه که مستحق هستند بدهد.

بدین ترتیب ریشه ی فقر را در جامعه بر می چیند.

ولی در نظام اقتصادی کمونیزم، دولت به احدی اجازه ی مالکیت نمی دهد و همه موظف هستند برای دولت فعالیت و کار کنند و دولت به آنها حقوق و امکانات می دهد، و اگر کسی برای خود مالکیتی بر چیزی داشته باشد با زور آنرا از وی می گیرند.

همین "نفی مالکیت خصوصی" در نظام کمونیستی به مسائل اجتماعی نیز تعمیم داده شده است، و لذا می بینیم که در تعریف جامعه ی کمونیستی هیچ مردی زن خاصی را تحت عصمت خود ندارد و هرکس که اراده نمود اجازه دارد با زن مورد دلخواهش رابطه داشته باشد، و والدین نیز حق دخالت ندارند.. و حتی فرزند متولد شده نیز متعلق به حکومت است تا نهاد مخصوصی پرورش آنها را برعهده بگیرد و برای کار و فعالیت آماده سازد!

همانند یک کارخانه ی ماشینی بی روح که هدف فقط تولید و تلید است تا حکومت قدرت داشته باشد و به قول خودشان بعدا ثروت را بطور عمومی در جامعه مصرف کنند.

ولی در نظام اجتماعی اسلامی، اهمیت زیادی به روح و پرورش آن و ترتبیت اخلاق و مکارم اخلاقی و احترام به خانواده داده شده است، و آنها را در مسیر اخلاقی و اعتقادی سالم و صحیحی قرار می دهد تا هم در دنیا مشکلات ناشی از بی بندوباری و اخلاقی و فساد کاهش یابد و هم آنکه آخرت آنها را تضمین کرده باشند، همان چیزی که در قاموس کمونیستی جایی ندارد!

خانواده نقش کلیدی در ساختن هر جامعه ای دارد، هرگاه خانواده ایده ال باشد و والدین از راه مشروع با هم نزدیکی کرده و صاحب فرزند شوند، و سپس تلاش خود را برای ترتبیت صحیح و کسب روزی حلال نمایند، و از آنسو فرزندان به والدین خود احترام بگذارند و در معروف از آنها اطاعت کنند، خانواده خودبخود اصلاح خواهد شد و هرگاه خانواده اصلاح شود، جامعه نیز اصلاح می شود و فساد و سرقت و بی بندوباری و تجاوز و پایمال شدن حقوق دیگران تمام خواهد شد و حکومت نیز براحتی می تواند امکانات و رفاه و امنیت اجتماعی را فراهم آورد و از جامعه در برابر تهاجمات فرهنگی و نظامی حمایت و دفاع کند و مسیر آخرت را برای آنها آسانتر کند.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com