::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1505783 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142577122 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

روش توبه کردن چگونه است؟ آیا الفاظ خاصی دارد؟
شماره فتوى 6527

تعداد بازديد 4831

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2011-06-29

 

من با مطالعه ی تمام سوالهای موجود در سایت متوجه نحوه توبه کردن نشدم خواهش میکنم با مثالی توبه کردن از یکی از گناهان کبیره < منظورم شیوه ی استغفار از آن گناه> همچون غیبت که روزانه مرتکب آن میشوم چگونه است؟ {خواهش میکنم تصور کنید که شما جای آن شخص توبه کننده از گناه غیبت میباشید و حالا چگونه نزد الله عزوجل توبه ی خود را مطرح میکنید}


الحمدلله،

توبه کردن از گناه روش و نحوه ی خاصی ندارد، فقط کافیست بگویید:

خداوندا من از فلان گناهی که مرتکب شدم پشیمان هستم و به درگاهت توبه می کنم، بارالها! توبه ام را بپذیر، چرا که تو بسیار توبه پذیر هستی، پس توبه ام را بپذیر و از گناهم درگذر و مرا یاری ده که دیگر به سوی آن گناه نروم..

یا بگویید: خداوندا از فلان گناه به درگاهت توبه می کنم ..

و یا می توانید دعای سیدالاستغفار را بعد از نماز صبح یا مغرب و یا موقع خوابیدن بخوانید:

«اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّیْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ، خَلَقْتَنِیْ وَأَنَا عَبْدُکَ، وَأَنَا عَلَی عَهْدِکَ وَوَعْدِکَ مَا اسْتَطَعْتُ، أَعُوْذُ بِکَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ، أَبُوْءُ لَکَ بِنِعْمَتِکَ عَلَیَّ، وَأَبُوْءُ بِذَنْبِیْ فَاغْفِرْ لِیْ فَإِنَّهُ لاَ یَغْفِرُ الذُّنُوْبَ إِلاَّ أَنْتَ».

(الهی! تو پروردگار من هستی، بجز تو معبود دیگری نیست، تو مرا آفریدی، و من بنده ی تو هستم، و بر پیمان و عده ام با تو بر حسب استطاعت خود، پایبند هستم، و از شر آنچه که انجام داده ام به تو پناه می برم، به نعمتی که به من عطا فرموده ای، اعتراف می کنم، و به گناهم اقرار می نمایم، پس مرا ببخشای، چرا که بجز تو کسی گناهان را نمی بخشاید). بخاری 7/150.

 

و همچنین دعای زیر ا بعد از تشهد پایانی نماز:

«اللَّهُمَّ إِنِّیْ ظَلَمْتُ نَفْسِیْ ظُلْماً کَثِیْراً، وَلاَ یَغْفِرُ الذُّنُوْبَ إِلاَّ أَنْتَ، فَاغْفِرْ لِیْ مَغْفِرَةً مِنْ عِنْدِکَ وَارْحَمْنِیْ إِنَّکَ أَنْتَ الْغَفُوْرُ الرَّحِیْمُ». بخاری 8/168 ومسلم 4/2078.

(الهی! من بر نفس خود بسیار ظلم کردم، همانا غیر از تو کسی دیگر گناهان مرا نمی بخشد، پس از جانب خود مرا مورد آمرزش قرار بده، و بر من رحم کن، همانا تو بخشنده و مهربان هستی).

 

همچنین پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید: هرکس دعای زیرا بخواند، خداوند گناهانش را می آمرزد، اگر چه از میدان جهاد گریخته باشد: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ الْعَظِیْمَ الَّذِیْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّوْمُ وَأَتُوْبُ إِلَیْهِ». أبو داود 2/85 وترمذی 5/569

(من از خدای بزرگی که هیچ معبودی بجز او «بحق» وجود ندارد و زنده و پاینده است، آمرزش می خواهم و به سوی او توبه می کنم).

و یا می توانید با زبان محلی یا دیگر دعاها و اذکاری که در کتابهای مربوطه وارد شده اند به گناه خود اعتراف کرده و احساس ندامت کنید و از خداوند طلب آمرزش کنید، و این الفاظ را می توانید در هر زمان و حالتی بگویید.

بنابراین توبه کردن روش خاصی ندارد، مهم آنست که فرد توبه کننده صادقانه و مخلصانه خداوند متعال را خطاب دهد و با خلوص نیت و صداقت تمام توبه کند و دیگر به آن گناه بازنگردد، و پشیمانی واقعی از گناه و ناراحت شدن از ارتکاب آن خود نوعی توبه کردن است.

اما قابل ذکر است که گناهان چند دسته هستند:

1- گناهانی که فقط حق الله در آنها پایمال می شوند، مانند خوردن روزه در وسط روز رمضان..

2- گناهانی که در آن حق الناس پایمال می شود، مانند غیبت کردن مسلمانی..

3- گناهانی که هم حق الله پایمال می شوند و هم حق الناس، مانند سرقت و دزدی یا قتل..

حال شخص نادم می تواند در هر سه نوع اظهار ندامت و توبه کند و از الله تعالی بخواهد که گناهش را ببخشد، اما در گناهانی که حق الناس در آنها پایمال می شوند باید علاوه بر توبه کردن به درگاه الهی، حقوق آن انسان هم ادا شود، مثلا کسی که مرتکب غیبت مسلمانی شده باشد او باید علاوه بر توبه کردن به درگاه الهی و استمداد جستن از وی که دیگر مرتکب گناه غیبت نشود، می بایست از کسی که غیبت او را کرده حلالیت بطلبد.. و یا اگر سرقت کرده مالش را بازگرداند..

بعد از آن شخص امیدوار باشد که ان شاءالله خداوند متعال توبه اش را می پذیرد که خداوند متعال بسیار توبه پذیر و مهربان است و می فرماید: «قُلْ یَا عِبَادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلَی أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ» [زمر:53] «(ای محمد) بگو: ای بندگانم، ای آنان‌که در معصیت زیاده روی کرده‌اید از لطف و مرحمت الله مأیوس و نا امید نگردید. قطعاًَ الله تعالی همه گناهان را می‌آمرزد، چرا که او بسیار آمرزگار و مهربان است».

در ضمن فردی که توبه کرده نباید گناه خود را فاش کند، و باید امیدوار به مغفرت الهی باشد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com