::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1641070 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

144887414 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

63314 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم خم شدن یا دست به سینه گرفتن در هنگام احوالپرسی و سلام دادن
شماره فتوى 6783

تعداد بازديد 5026

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2011-08-15

 

 

جهت احترام دست بسینه گرفتن و خود را خم کردن جواز دارد یاخیر؟ واگر تنها دست به سینه گرفتن جواز دارد یا خیر؟

 


 

الحمدلله،

خم شدن در وقت احوالپرسی یا ملاقات به قصد احترام به او جایز نیست، چه برای شخصیت مهمی باشد یا عالم دینی باشد و یا هر انسان دیگری که باشد.. و چه در مراسمات ورزشی باشد یا غیر آن، در هر حالتی جایز نیست.

امام ترمذی در سنن خود از انس بن مالک رضی الله عنه روایت کرده که او گفت: « قَالَ رَجُلٌ : یَا رَسُولَ اللَّهِ، الرَّجُلُ مِنَّا یَلْقَی أَخَاهُ أَوْ صَدِیقَهُ أَیَنْحَنِی لَهُ؟ قَالَ: لَا. قَالَ: أَفَیَلْتَزِمُهُ وَیُقَبِّلُهُ؟ قَالَ: لَا. قَالَ: أَفَیَأْخُذُ بِیَدِهِ وَیُصَافِحُهُ؟ قَالَ: نَعَمْ». ترمذی (2728) و حسنه الألبانی فی صحیح الترمذی.

یعنی: مردی گفت: ای رسول خدا! هرگاه مردی از ما برادر یا دوستش را ملاقات نمود آیا برای او خم شود؟ فرمود: خیر، آن مرد گفت: آیا دست در گردن او اندازد و وی را و ببوسد؟ فرمود: خیر، مرد پرسید: آیا دستش را بگیرد و با او مصافحه کند؟ فرمودند: آری».

علامه مبارکفوری در کتاب "تحفة الأحوذی" در شرح حدیث فوق می نویسد:

« ‏(أَیَنْحَنِی لَهُ) ‏یعنی خم شدن با سر یا پشت. و پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: خیر، زیرا این عمل در معنای رکوع و مانند سجده است که فقط مختص عبادت خداوند سبحان است».

شیخ الاسلام ابن تیمیه رحمه الله می گوید: «و اما انحناء و خم شدن در هنگام احوالپرسی و سلام کردن: (شریعت) از آن نهی کرده است، چنانکه در سنن ترمذی از پیامبر صلی الله علیه وسلم آمده که از ایشان درباره مردی که برادرش را ملاقات می کند و برای او خم می شود، سوال پرسیدند؟ ایشان جواب دادند: خیر ]اینکار را نکند[. و این بدان سبب است چون رکوع و سجود جز برای خداوند عزوجل جایز نیست که انجام شود، هرچند که این عمل بر وجه احترام و احوالپرسی در غیر شریعت ما (جایز بوده) مانند قصه یوسف علیه السلام (که قرآن در هنگام دیدار خانواده اش با او چنین نقل می کند:) « وَخَرُّواْ لَهُ سُجَّدًا وَقَالَ یَا أَبَتِ هَذَا تَأْوِیلُ رُؤْیَایَ» یعنی: و همگی (پدر و مادر و برادران‌) همه‌ در پیش‌ او به‌ سجده‌ درافتادند؛ و (یوسف) گفت: «پدر! این تعبیر خوابی است که قبلاً دیدم». ولی در شریعت ما (اسلام) سجده بردن جز برای الله تعالی صحیح نیست، بلکه حتی از برخواستن (در هنگام احوالپرسی و ملاقات) چنانکه بعضی از عجمها در مقابل همدیگر بلند می شوند، نیز نهی کرده است چه رسد به رکوع یا سجده بردن! و همچنین هرآنچه که (شبیه) رکوع ناقص باشد (مانند انحناء و خم شدن) نیز مشمول نهی شریعت می شود». "مجموع الفتاوی" (1 / 377).

و باز ایشان گفتند: « سر را برداشتن در هنگام دیدار بزرگان مانند کهنسالان و دیگران، و یا زمین را بوسیدن  همانند آنها: این امورات از جمله چیزهایی است که ائمه در ممنوعیت آن نزاعی ندارند، بلکه حتی خم شدن با پشت نیز جز برای خداوند جایز نیست، چنانکه در مسند امام احمد هنگام مراجعت معاذ از شام به هنگام ملاقات با پیامبر  صلی الله علیه و سلم  برایش سجده کرد. رسول الله  صلی الله علیه و سلم فرمودند: ای معاذ این چیست؟ گفت: ای رسول خدا در شام دیدم که برای اسقفهایشان سجده می کردند و این کار را نیز به پیامبرشان نسبت می دادند. پیامبر در جواب فرمود: « کذبوا علیهم، لَوْ کُنْتُ آمِرًا أَحَدًا أَنْ یَسْجُدَ لِأَحَدٍ لَأَمَرْتُ الْمَرْأَةَ أَنْ تَسْجُدَ لِزَوْجِهَا من أجل حقه علیها‏.‏ یا معاذ، إنه لا ینبغی السجود إلا لله‏» بر آنها دروغ بستند، اگر قرار بود به کسی دستور به سجده مخلوقی بدهم، دستور می دادم که زنان برای همسرانشان به خاطر حقی که به عهده دارند، سجده کنند، ای معاذ سجده جز برای خداوند شایسته نیست».‏" مجموع الفتاوی " (27 / 92 ، 93).‏

و علمای هیئت دائمی افتاء می گویند: «کج شدن به هنگام سلام و دراوردن کفشها برای او جایز نیست. و گفته اند: خم شدن در هنگام سلام برای مسلمان یا کافر جایز نیست، حال چه با قسمتی از بدن (خم شود) یا با سر؛ زیرا خم شدن در قصد احترام عبادت است، و عبادت نباید جز برای الله تعالی به تنهایی صورت گیرد».

‏" فتاوی اللجنة الدائمة " ( 1 / 233 ، 234 ).‏

 شیخ عبد العزیز بن باز ، شیخ عبد الرزاق عفیفی ، شیخ عبد الله بن غدیان ، شیخ عبد الله بن قعود ‏

 

 خلاصه اینکه: مطابق سنت صحیح در هنگام سلام یا دیدار و ملاقات جایز است ضمن سلام دادن طرفین با هم دست داده و مصافحه کنند، اما بلند شدن برای او، یا خم شدن با سر یا پشت، یا گذاشتن دست بر روی سینه؛ هیچکدام از این موارد مشروع و جایز نیست و بر خلاف سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم است و حتی بعضی از آن حالتها داخل در عبادت برای غیر خدا می شوند هرچند که شخص قصد احترام گذاشتن را داشته باشد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com