::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539425 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143210808 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5067 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم زنانی که زیبایی های زنان دیگر را برای شوهر خود توصیف می کنند
شماره فتوى 6885

تعداد بازديد 4824

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2011-09-28

 

معمولا زنان بعد از بازگشت از عروسی ها یا مراسماتی که فقط زن ها در آن حضور دارند در منزل خود یا با نشستن در کنار زنان دیگر به بحث و گفت گوی آن مراسم می پردازند به این صورت که میگویند فلان زن فلان لباس پوشیده بود یا نوع آرایش عروس فلان شکل بوده، بدون توجه به اینکه این صحبت ها را ممکن است مرد خانه بفهمد، همین طور تصاویر دیده شده از زنان را طوری برای هم تعریف می کنند که اگر کسی هم در جشن نبوده به راحتی می توانند شکل او را در ذهن خود تصویر کنند به طوری که گویا او را می بینند، آیا این یک معضل نیست که زنان دچار آن شده اند، حکم شرعی و راهکار دوری چیست؟ چه کسانی در این گناه سهیم هستند؟


الحمدلله،

توصیف زیبائی های زن برای مردی که بدان نیاز ندارد جایز نیست، چرا که این امر ممکن است باعث ایجاد فتنه در مرد گردد.

از ابن مسعود رضی الله عنه روایت است که رسول خدا صلی الله علیه وسلم فرمودند: ‏«لا تُبَاشِرُ الْمَرْأَةُ الْمَرْأَةَ، فَتَنْعَتَهَا لِزَوْجِهَا کَأَنَّهُ یَنْظُرُ إِلَیْهَا». (بخاری:5240)‏

یعنی: ‏«هیچ زنی، نباید به بدن زن دیگری، نگاه کند و یا آنرا لمس نماید و سپس او را نزد شوهرش، ‏چنان توصیف کند که گویا او به آن زن، نگاه می کند». ‏

پس زن نباید نزد شوهرش، صفات زنان دیگر را بیان کند و حکمت این منع آنست که مبادا شوهر از توصیف مذکور خوشش بیاید و این کار ‏سبب شود که همسرش را طلاق دهد یا به فتنه و محبت توصیف شده گرفتار شود.

بنابراین بر زنان واجب است که از توصیف ظاهری زنان نامحرم نزد شوهرانشان پرهیز نمایند، تا هم برای بقای زندگی خود مشکلی ایجاد نکنند و هم شوهرشان را در معرض فتنه و وسوسه شیطان قرار ندهند، و راهکار چیزی جز رعایت تقوای الهی و ترس از او نیست، کسی که اهل تقوا و پرهیزکاری باشد قطعا از نواهی شریعت دوری می کند و سود و منفعت آن نیز به خودش باز می گردد، ولی آنکس که نواهی شریعت را نادیده می گیرد، زیان آن دامنگیر خودش خواهد شد. همچنین بر شوهرانشان واجب است که زنان خود را از توصیف ظاهری دیگر زنان نامحرم منع کنند، و پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید: «من رأی منکم منکراً فلیغیره بیده ، فإن لم یستطع فبلسانه ، فإن لم یستطع فبقلبه ، وذلک أضعف الإیمان» مسلم ( 49 )

یعنی: هر کس از شما منکری دید پس اول با دستش جلوی آنرا بگیرد و اگر نتوانست با زبان خود آنها را نهی نماید و اگر باز نتوانست در قلب خویش از آن منکرات بیزار باشد که این مرتبه نشانه ی ضعف ایمان است.

 

‏ نکته: توصیف ظاهری زنی برای مردی که به آن نیاز دارد – مثل مردی که قصد ازدواج با زنی را دارد و می خواهد بیشتر در مورد او بداند –  جایز است و ایرادی ندارد، البته بشرطیکه حدود را مراعات کند و مواردی را که نباید توصیف کند، برای مرد بیان نکند.

هرگاه خواستگار خواست اطلاعات خود را از کسی که می‌خواهد از او خواستگاری نماید ‏تکمیل کند، می‌تواند این کار را از طریق خانمی مورد اطمینان انجام دهد، و آن خانم با دقت به ‏او نگاه کند و پس از اطلاع از صفات و ویژگی‌های او مرد را صادقانه و بدون کم و زیاد در ‏جریان قرار دهد.‏

بعد از آن اگر خواستگاری به نتیجه نرسید و یا آنکه مرد آن زن را نپسندید، باید سکوت پیشه‌ کند و چیزی نگوید تا زن را نیازارد و او را نرنجاند، چون شاید این زن ‌که مورد پسند او نیست‌، دیگران او را بپسندند.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com