::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539455 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143211223 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5067 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

من در خیابان و بازار بخاطر ریشم مورد تمسخر قرار می گیرم، آیا میتوانم آنرا کوتاه کنم؟
شماره فتوى 7108

تعداد بازديد 4823

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-02-05

 

من در بازار کار میکنم و چون ریشم بلند است در بازار مورد تمسخر مردم قرار میگیرم و به ریشم گیر میدهند که چرا ریش گذاشتی و ریش فلانه و از این حرفها! آیا میتوانم ریشم را کوتاه کنم به اندازه ته ریش بزارم؟

ممنون میشم راهنماییم کنین


الحمدلله،

شرعا جایز نیست که ته ریش گذاشت، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم نهی کرده اند که مسلمانان ریش خود را کوتاه کنند، و بعضی از علما با استناد به فعل عبد الله ابن عمر رضی الله عنه گفته اند: حداقل آن چهار انگشت باشد.

و اگر شما قصد دارید سنت پیامبر صلی الله علیه وسلم را احیاء کنید و برای خود اجر و ثوابی برای آخرت کسب کنید، چاره ای ندارید که تحمل این سرزنشها را بکشید، زیرا "نابرده رنج گنج میسر نمی شود"!

قرآن کریم در مورد مومنان متقی می فرماید: « إِنَّ الَّذِینَ أَجْرَمُوا کَانُواْ مِنَ الَّذِینَ آمَنُوا یَضْحَکُونَ * وَإِذَا مَرُّواْ بِهِمْ یَتَغَامَزُونَ * وَإِذَا انقَلَبُواْ إِلَی أَهْلِهِمُ انقَلَبُواْ فَکِهِینَ * وَإِذَا رَأَوْهُمْ قَالُوا إِنَّ هَؤُلَاء لَضَالُّونَ * وَمَا أُرْسِلُوا عَلَیْهِمْ حَافِظِینَ * فَالْیَوْمَ الَّذِینَ آمَنُواْ مِنَ الْکُفَّارِ یَضْحَکُونَ * عَلَی الْأَرَائِکِ یَنظُرُونَ» (مطففین 29-35)

یعنی: بدکاران (در دنیا) پیوسته به مؤمنان می‏خندیدند، و هنگامی که از کنارشان می‏گذشتند آنان را با اشاره تمسخر می‏کردند، و چون به سوی خانواده خود بازمی‏گشتند مسرور و خندان بودند، و هنگامی که آنها را می‏دیدند می‏گفتند: «اینها گمراهانند!» در حالی که هرگز مأمور مراقبت و متکفّل آنان [مؤمنان‏] نبودند! ولی امروز مؤمنان به کفار می‏خندند، در حالی که بر تختهای آراسته بهشتی نشسته و (به سرنوشت شوم آنها) می‏نگرند!

پس این سرزنش ها و سختیها را برای رضای خدا و کسب خشنودی او تحمل کنید، تا از اجر فراوان صبر در برابر طاعت خدا بهره مند شوید، و مراقب باشید که شیطان از این مسئله بر علیه شما سوء استفاده نکند.

پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید: «َإِنَّ مِنْ وَرَائِکُمْ أَیَّامَ الصَّبْر، الصَّبْرُ فِیهِ مِثْلُ قَبْضٍ عَلَی الْجَمْرِ ، لِلْعَامِلِ فِیهِمْ مِثْلُ أَجْرِ خَمْسِینَ رَجُلًا یَعْمَلُونَ مِثْلَ عَمَلِهِ، - وَزَادَنِی غَیْرُهُ - قَالَوا یَا رَسُولَ اللَّهِ أَجْرُ خَمْسِینَ مِنْهُمْ ؟! قَالَ : أَجْرُ خَمْسِینَ مِنْکُمْ». وفی بعض روایات الحدیث قال: «هم الذین یحیون سنتی ویعلمونها الناس».

یعنی: همانا بعد از شما ایام و روزهای صبر خواهد رسید، و صبوری در آن بمانند گرفتن قطعه اخگری در دست است، کسی که در آن ایام صبوری پیشه ورزد (و به دین خدا ملتزم باشد) اجر و ثواب پنجاه مرد را که مثل او عمل کرده خواهد برد و حتی بیشتر از آن، گفتند: آیا اجر پنجاه نفر از آنها؟ فرمود: (خیر) اجر پنجاه نفر از شما (اصحاب من).

و در بعضی از روایات آمده که: «آنها کسانی هستند که سنت مرا زنده خواهند نمود و آنرا به مردم می رسانند و یاد می دهند».

روایت أبو داود (4341) وترمذی (3058) و گفته : حدیث حسن است، و علامه ألبانی در «السلسلة الصحیحة» (494).

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com