::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539451 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143211041 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5067 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

چرا باید در وقت خوردن و نوشیدن بسم الله گفت؟
شماره فتوى 7135

تعداد بازديد 4812

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-02-15

 

چرا باید در وقت خوردن و نوشیدن بسم الله گفت؟


الحمدلله،

از جمله ضررهائی که شیطان برای انسان به‌ وجود می‌آورد، این است که شیطان به‌ انسان تعدّی و تجاوز می‌کند و خود را در خوردنی و نوشیدنیهای او شریک می کند، و همچنین در خوابگاه نیز خود را شریک او می کند. مشارکت شیاطین زمانی تحقق می یابد که انسان با رهنمود های خداوند مخالفت کند یا از خداوند غافل شود، اما اگر انسان به رهنمودهای الهی پایبند باشد و از یاد او غافل نماند، هرگز شیطان بسوی خانه و اموال او راهی نمی یابد.

شیطان نمی تواند از طعام انسانها استفاده کند، مگر در صورتی که بر سر سفره و طعام نشسته باشند و بدون «بسم الله» گفتن شروع به خوردن طعام کنند و هرگاه نام و یاد خدا به میان آید، شیطان از آن طعام محروم می گردد. امام مسلم از حضرت حذیفه رضی الله عنه روایت می کند: هرگاه همراه با رسول الله بر سر سفره طعام حاضر می‌شدیم، تا رسول الله صلی الله علیه وسلم  شروع به خوردن نمی کرد، دست بسوی طعام نمی بردیم. روزی با رسول الله صلی الله علیه وسلم بر سر طعام حاضر بودیم، دختر بچه ای دوان دوان به طرف سفره آمد چنان بنظر می رسید که گوئی کسی آن را هول می دهد، آن دختر بچه می خواست دستش را بسوی طعام دراز کند، ‌رسول الله صلی الله علیه وسلم فوراً دستش را گرفت، سپس یک مرد روستایی با وضعیتی که دختر بچه می آمد، بسوی طعام آمد، رسول الله صلی الله علیه وسلم  دست او را نیز گرفت، پس پیامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود: «إنّ الشیطان لیستحل الطعام أن لا یذکر اسم الله علیه، وإنه جاء بهذه الجاریة لیستحلّ بها، فأخذت بیدها، فجاء بهذا الأعرابی لیستحلّ به، فأخذت بیده، والذی نفسی بیدی إن یده فی یدی مع یدها».

(اگر شما در ابتدای غذا خوردن «بسم الله» را نگوئید، شیطان طعام شما را برای خود حلال می‌کند، او (شیطان)‌ همراه با این دختر بچه آمد تا طعام شما را برای خود حلال کند، من دست او را گرفتم، سپس آن مرد روستائی را آورد تا طعام شما را برای خودش حلال کند، من دست او را نیز گرفتم و بخدا سوگند دست شیطان همراه با دست دختر بچه، در دست من است). مسلم: 3/1597 شماره: 217 .

رسول الله صلی الله علیه وسلم به ما امر کرده است تا اموال خود را از دسترس شیطان دور نگاه داریم، باین صورت که درب اطاق و منازل را ببندیم، ‌ظروف ها را سرباز نگذاریم، بلکه با ذکر نام خدا سر آنها را بپوشانیم، این عمل اموال ما را از شیطان محافظت می کند. در صحیح مسلم از حضرت جابر بن عبدالله رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود:

« أغلقوا الأبواب، واذکروا اسم الله، فإن الشیطان لا یفتح باباً مغلقاً، وأوکوا قربکم، واذکروا اسم الله، وخمروا آنیتکم، واذکروا اسم الله، ولو أن تعرضوا علیها شیئاً، وأطفئوا مصابیحکم».

(درها را بسته نگاه دارید و نام خدا را بر زبانها بیاورید، زیرا شیطان درهای بسته را باز نمی کنند. با ذکر نام خدا دهانه مشک آب را ببندید و‌ ظرفها را بپوشانید، حتی اگر چیری برای پوشاندن ظرفها پیدا نکردید، چوبی را روی آن بگذارید و موقع خواب چراغ های تان را خاموش کنید). (مسلم: 3/1594 شماره 2012 .)

هرگاه انسان در حالت ایستادن آب بنوشد، ‌شیطان در نوشیدن با وی شریک می شود. از حضرت ابی هریره رضی الله عنه روایت شده‌ که‌ فرمود: پیامبر صلی الله علیه وسلم شخصی را دید که در حالت ایستادن آب مینوشید‌، رسول الله صلی الله علیه وسلم خطاب به او فرمود:‌ استفراغ کن. ‌آن شخص گفت: چرا؟ رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: آیا تو دوست داری که گربه همراه با تو بنوشد؟ گفت: خیر. رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: بی تردید شیطان که بدتر از گربه است همراه با تو آب را نوشید.( ساسله االاحادیث الصحیحه ج – 1 – شماره: 175 .)

اگر میخواهید شیطان را از خانه و منزلتان دور برانید، موقع ورود به‌ خانه‌ گفتن «بسم الله» را از یاد نبرید و رسول الله صلی الله علیه وسلم ما را برای این عمل راهنمائی کرده است و می فرماید:

« إذا دخل الرجل بیته، فذکر الله عند دخوله وعند طعامه، قال الشیطان: لا مبیت لکم ولا عشاء، وإن دخل، فلم یذکر الله عند دخوله، قال الشیطان: أدرکتم المبیت، وإن لم یذکر الله عند طعامه، قال: أدرکتم المبیت والعشاء».

(هر گاه انسان موقع ورود به خانه و موقع خوردن طعام «بسم الله» را گوید، شیطان خطاب به همراهان خود می گوید: شما نمی توانید در این خانه شب را بگذرانید‌ و نمی توانید از طعام اینجا تغذیه کنید و اگر موقع ورود و طعام خوردن «بسم الله» را  نگوید، ‌شیطان می گوید: جائی که در آنجا شب بگذرانید و طعامی به شما برسد، برای شما پیدا شده است). یعنی شما برای رسیدن به چنین جائی موفق شده اید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

منبع: کتاب "دنیای جن و شیاطین"؛ دکتر عمر سلیمان اشقر.

IslamPP.Com