::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1548877 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143438967 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6098 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم مشارکت در انتخابات در کشوری اشغال شده توسط کفار (فتوای علامه البراک)
شماره فتوى 7244

تعداد بازديد 4913

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-04-17

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

سخن علمای ارجمند، ائمه دین و راهنمای مسلمین و وارثان انبیاء – که خداوند متعال آنها را حفظ کند- درباره حکم مشارکت در (رای گیری برای انتخابات) در کشور عراق که در پایان سال میلادی جاری ]2005[ برگزار می شود، چیست؟ با توجه به اینکه این انتخابات در حقیقت انتخاب اعضای مجلس برای نوشتن قانون اساسی عراق بصورت نهایی آن خواهد بود، و افراد منتخب شده بزودی قوانینی را وضع خواهند نمود که در کشور به اجرا درخواهد آمد، و گروه غالب بر مجلس قانون را بشکلی خواهد نوشت که مصالحش را تامین و موقفش را قوی کند. اعضاء مجلس بعضی از قوانین را در راستای نصرت مذهب و گروه معینی تدوین می کنند تا موقف آنها در مقابل دیگران تقویت یابد، از جمله روافض که ایران با مال و نیروی انسانی به آنها کمک می کند، و یا گاهی اعضای مجلس قصد دارند تا دین را از حکومت جدا کنند و با دین ستیز کنند.

و جهت اطلاع باید گفت که بعضی از اسلامیون اهل سنت برای شرکت در این مجلس کاندید خواهند شد، ولی در اینجا بسیاری از اهل سنت رغبتی برای مشارکت در آن ندارند که موجب تضعیف آنها در مجلس خواهد شد. حکم رأی دادن در این انتخابات از جهت وجوب یا استحباب یا اباحه یا کراهت و یا تحریم چیست؟ و همچنین حکم مشارکت زن در حالی که محرمی همراهش باشد و اختلاط با نیروهای امنیتی نیز وجود دارد چیست؟ و صفت کسانی که انتخاب آنها برای مجلس جایز است چیست؟ از شما تقاضا داریم که در این مورد فتوایی صادر فرمایید همراه با دلیل و برای زیاد شدن یقین آنرا بیشتر تفصیل دهید، خدای متعال شما را برای مسلمانان حفظ نماید.

یک مسلمان غیور عراقی

 

 


 

جواب: «الحمد لله والصلاة والسلام علی رسول الله و علی آله وصحبه أجمعین و بعد:

الله تعالی می فرماید: «فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ» (تغابن 16). یعنی: هر قدر که توانستید تقوای الهی را پیشه کنید. و فرمود: «وَتَعَاوَنُواْ عَلَی الْبرِّ وَالتَّقْوَی وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَی الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ» (مائده 2). یعنی: و در راه نیکی و پرهیزگاری با هم همکاری کنید و (هرگز) در راه گناه و تعدّی همکاری ننمایید. و باز خداوند سبحان و متعال فرمود: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ یَنصُرْکُمْ» (محمد 7). یعنی: ای کسانی که ایمان آورده‏اید اگر (آیین) خدا را یاری کنید، خدا نیز شما را یاری می‏کند. و فرمود: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا أَنْصَارَ اللَّهِ» (صف 14). یعنی: ای کسانی که ایمان آورده‏اید، یاوران خدا باشید.

پس بر مسلمان واجب است آنچه را که الله تعالی واجب کرده از جمله تقوای او، و نصرت و یاری دینش، و کمک و همیاری در بِر ونیکی در حد توان انجام دهد، همانگونه که بر وی لازمست تا آنجا که توانایی دارد کار خیر و نیک کند و خیر را زیاد نماید و شر را کاهش دهد. بدون تردید قوانینی که دولتهای منتسب به اسلام وضع می کنند، احکام را در آن ]قوانین[ موافق و مطابق با شریعت (اسلام) مراعات نمی کنند، بلکه مصالح وضع کنندگان ]قوانین[ و احزاب در آن مراعات می شود، و قوانین موافق با خواسته و اهواء اکثریت مردم و خواسته دولتهایی است که با آنها تعارف دارند؛ از جمله دولتهای کافر یهود و نصاری و مشرکین و سایر دولی که همراه آنهاهستند.

و اما مشارکت عده ای از مسلمانان در تدوین و وضع این قوانین، نهایت آنچه که از آن ]مشارکت[ حاصل می شود تخفیف و کاهش شر است که با کنار گذاشتن آنها ]از مجلس[ حاصل می شود، چرا که ترک مشارکت ]در انتخابات[ موجب میگردد که منافقین و مبتدعین و ملحدین بیشتر به اهداف خود از جمله نشر مبادیء فکری و محاربه با اسلام و مسلمین و ظلم به آنها، برسند، و لذا در این حالت مشارکت در وضع قانون عراق و مشارکت در انتخاب کاندیداها برای وضع قانون لازمست، و این ]حکم[ بخاطر دستیابی به هدف مورد مطلوب ]شرع[ است؛ یعنی دفع شر ]بزرگتر[ از بین دو شر و جلب خیر ]بزرگتر[ از میان دو خیر بر حسب توانایی است.

و بر اساس این منطق مانعی وجود ندارد که زنان نیز در رأی دادن با انتخاب کسی که به علم و دین و نصرت به اسلام شناخته شده و دارای قوت حجت و هوشیاری است، شرکت کنند، زیرا مشارکت زنان در این موقعیت باعث نصرت و یاری حق و تقویت آن خواهد شد، البته بایستی ]در هنگام انتخابات[ به آدابی که اسلام برای زنان گذاشته ملتزم و پایبند باشند، و از امور خلاف شرع پرهیز نمایند مانند اختلاط با مردها..

و بر کسی که برای این امر مهم کاندید می شود واجب است که با این نیت اقدام کند به طاغوت کافر شود و به الله مؤمن باشد و به این فرموده الله تعالی ایمان آورد که می فرماید: «اِنِ الْحُکْمُ إِلاَّ لِلّهِ» (انعام 57). یعنی: «حکم و فرمان، تنها از آنِ خداست». بر او واجب است که در قصدش برای مشارکت در (مجلس) برای الله اخلاص داشته باشد و در تخفیف و کاهش شر تلاش و مجاهدت کند، و نباید بوسیله این مشارکت متاع دنیوی را مطالبه کند و بدنبال مقام و مکانت در نزد مردم نباشد، و بر او واجب است که از تمامی آنچه را که در قانون وضع می شود و بر باطل استوار است و توانایی دفع آنرا را ندارد ابراز برائت کند.

و این حکمت نیست که امور را برای اهل باطل ترک کرد تا آنها بدون وجود معارض و مخالفی از اهل حق تمایلات خود را تحقق بخشند، بلکه حتی اگر دو فرد کافر خود را کاندید کنند که یکی از آنها نسبت به مسلمانان صلح طلب باشد و دیگری دشمنی شدیدی داشته باشد؛ واجب است که فرد اولی را انتخاب نمود تا شر دیگری دفع گردد، و بر همین منوال در مورد سایرین نیز گفته می شود که هرکس برای تدوین قانون (اساسی) کشوری یا (انتخاب) ریاست کشوری یا ولایتی کاندید شود، بر مسلمانان لازمست که در کسب خیر و دفع شر یا کاهش و تخفیف آن بر حسب امکان تلاش کنند و الله تعالی در پشت نیت و قصد (انسانها) است، والله اعلم».

 

توجه: جناب شیخ عبدالرحمن براک علاوه بر فتوای فوق، درباره موضوع انتخابات در کشورهای اسلامی و عربی بصورت عام نیز فتوایی صادر کرده اند که از ایشان در آن مورد سوال می شود، و ما در زیر آن فتوی را هم جهت اطلاع ذکر می کنیم:

سوال: حکم انتخابات و مشارکت در آن چیست؟ و همینطور حکم عضویت در پارلمان چیست؟

جواب: الحمد لله والصلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله وصحبه أجمعین أما بعد :

انتخاباتی که در کشورهای اسلامی وجود دارد، حال چه انتخاب رئیس حکومت باشد یا اعضای پارلمان و یا مجلس ملی - چنانکه از آن اینگونه نام می برند - در واقع پدیده ای وارداتی به میان مسلمانان است که از ملل های کافر به میان مسلمانان راه یافته است؛ و آنهم بسبب استیلای کشورهای کفر بر سرزمینهای مسلمین و بسبب متاثر شدن بسیاری از مسمانان از روش کار کفار هست، روش کاری که مخالف با مقتضای عقل و شرع می باشد؛ زیرا تعیین کاندیداها برای انتخاب بر اساس معیارهای مادی است، و مصدر آن امیال و مقاصد انسانهاست، و علاوه بر فساد این معیارها، در حقیقت اختیاری برای ملت در آن وجود ندارد؛ زیرا کاندید رئیس حکومت در دست ملت نیست، و بلکه تنها یکی از کاندیداها انتخاب می شود که انتخاب وی نیز بر مبنای (نوع) تبلیغات بوده! یعنی هرکس که تبلیغات قوی تری داشته همان نیز پیروز خواهد شد.

علاوه بر این؛ تکیه گاه این انتخابات بر کثرت آراء از طبقات و گروههای مختلف مردم است، که این امر خود متضمن تساوی مابین عقلاء و سفهاء، و علماء و جهال است! و بعد از تمام اینها گاهی شمارش آراء هم نمی تواند فرد پیروز را انتخاب کند! بلکه از طریق رشوه و وعده است که اثر بزرگی ]در نتیجه صندوقها[ دارد، و تازه این در کشورهایی است که به گفته خودشان به تمدن و پیشرفت و دمکراسی توصیف می شوند، اما کشورهایی که از (آنها) تقلید می کنند از جمله کشورهای عربی و اسلامی، انتخاباتی که در این کشورها برگزار می شود نه حقیقی است و نه مجازی! رئیس حکومت همواره رئیس است ]رئیس می ماند[ چنانکه با نسبت ‏99% ‏و حتی بیشتر انتخاب می شود!

و با تمام این وجود کسانی از امت که حق اختیار دارند از جمله عقلاء و علماء و صالحان امت و نصیحت گرانش و اهل نظر یعنی کسانی که امت را در امر دین و دنیا و در سایر قضایای اجتماعی و اقتصادی و سیاسی اصلاح می کنند، این افراد اثری در این انتخابات ندارند، آنها طرد شده اند و انتخاب آنها اهمیتی ندارد و در حساب آنها، آنان رأی ندارند، و یا گمنام هستند و انتخاب آنها تاثیری در پیروزی رقابت (بین کاندیداها) ندارد..

بنابراین روشن می شود که این انتخابات با روش انتخاب امام که در احکام امامت نزد مسلمین مقرر هست، بسیار دور می باشد، و همینطور شروط کاندیدا شدن در این انتخابات که مخالف با اکثر شروط معتبر در فقه اسلامی برای (انتخاب) امام است.

بر اساس آنچه گفته شد؛ روشن می شود که این انتخابات وارداتی به میان مسلمانان، باطل است، و تنظیم و سازمان دهی آن حرام است، زیرا همانطور که اشاره شد (این انتخابات) مشمول تشابه و تقلید از کفار می گردد و علاوه بر آن؛ بر پایه تبلیغات و خریدن آراء (مردم) و وعده های دروغین (نامزدها) استوار است، و برخی رأی خود را می فروشند و حتی بعضی از مردم رأی خود را به کسی می دهند که آرزوها و تمایلات آنها را تحقق بخشد و به اخلاق و دین وی کاری ندارند.

و اما حکم مشارکت در انتخابات و عضویت در پارلمان؛ (این مسئله) محل اجتهاد است؛ اگر ]مشارکت در انتخابات و عضویت در پارلمان[ یک مصلحت شرعی راجح را محقق ببخشد، و حق را نصرت دهد و شر و ظلم را بکاهد، بدون ارتکاب مستقیم به گناهی و بدون التزام به اصلی از اصول کفر و یا موافقت با حکمی از احکام طاغوت که مخاف با شرع الله است، مشارکت در این حالت مشروع است، بخاطر عمل به این فرموده الله تعالی: «فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ» (تغابن 16). یعنی: «در حد توانایی خود تقوای الهی را رعایت کنید».

و هرکس دستیابی به این مصالح راجحه و درء آن مفاسد را در مشارکت نزد خود راجح بداند، در آنصورت چنانکه به نیت صالحی در آن مشارکت کند چیزی بر وی نیست، و اما کسی که تحقیق مصالح راجحه را نزد خود راجح نداند و از افتادن در باطل مطمئن نباشد، در اینحالت ایرادی بر وی نیست که از تمام این گروهها دوری و اعتزال نماید، و (در عوض) برای خدا و رسولش صلی الله علیه وسلم و مؤمنین نصیحت کند، چنانکه می فرماید: « لَّیْسَ عَلَی الضُّعَفَاء وَلاَ عَلَی الْمَرْضَی وَلاَ عَلَی الَّذِینَ لاَ یَجِدُونَ مَا یُنفِقُونَ حَرَجٌ إِذَا نَصَحُواْ لِلّهِ وَرَسُولِهِ مَا عَلَی الْمُحْسِنِینَ مِن سَبِیلٍ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ» (توبه 91). یعنی: « بر ضعیفان و بیماران و آنها که وسیله‏ای برای انفاق (در راه جهاد) ندارند، ایرادی نیست (که در میدان جنگ شرکت نجویند) هرگاه برای خدا و رسولش نصیحت خیرخواهی کنند (و از آنچه در توان دارند، مضایقه ننمایند). بر نیکوکاران راه مؤاخذه نیست؛ و خداوند آمرزنده و مهربان است». والله تعالی أعلم.

‏"فتوای علامه عبدالرحمن بن ناصر البراک؛ شماره فتوی (10880)".‏

تاریخ صدور فتوی: 23/11/1425 هـ - 2005-01-04

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت شخصی علامه عبدالرحمن بن ناصر البراک

Albrrak.Net