::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1549539 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143451331 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6290 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

مشارکت در انتخابات و عضویت در پارلمان (فتوای علامه البراک)
شماره فتوى 7245

تعداد بازديد 4914

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-04-17

 

سوال: حکم انتخابات و مشارکت در آن چیست؟ و همینطور حکم عضویت در پارلمان چیست؟


جواب: الحمد لله والصلاة والسلام علی رسول الله وعلی آله وصحبه أجمعین أما بعد :

انتخاباتی که در کشورهای اسلامی وجود دارد، حال چه انتخاب رئیس حکومت باشد یا اعضای پارلمان و یا مجلس ملی - چنانکه از آن اینگونه نام می برند - در واقع پدیده ای وارداتی به میان مسلمانان است که از ملل های کافر به میان مسلمانان راه یافته است؛ و آنهم بسبب استیلای کشورهای کفر بر سرزمینهای مسلمین و بسبب متاثر شدن بسیاری از مسمانان از روش کار کفار هست، روش کاری که مخالف با مقتضای عقل و شرع می باشد؛ زیرا تعیین کاندیداها برای انتخاب بر اساس معیارهای مادی است، و مصدر آن امیال و مقاصد انسانهاست، و علاوه بر فساد این معیارها، در حقیقت اختیاری برای ملت در آن وجود ندارد؛ زیرا کاندید رئیس حکومت در دست ملت نیست، و بلکه تنها یکی از کاندیداها انتخاب می شود که انتخاب وی نیز بر مبنای (نوع) تبلیغات بوده! یعنی هرکس که تبلیغات قوی تری داشته همان نیز پیروز خواهد شد.

علاوه بر این؛ تکیه گاه این انتخابات بر کثرت آراء از طبقات و گروههای مختلف مردم است، که این امر خود متضمن تساوی مابین عقلاء و سفهاء، و علماء و جهال است! و بعد از تمام اینها گاهی شمارش آراء هم نمی تواند فرد پیروز را انتخاب کند! بلکه از طریق رشوه و وعده است که اثر بزرگی ]در نتیجه صندوقها[ دارد، و تازه این در کشورهایی است که به گفته خودشان به تمدن و پیشرفت و دمکراسی توصیف می شوند، اما کشورهایی که از (آنها) تقلید می کنند از جمله کشورهای عربی و اسلامی، انتخاباتی که در این کشورها برگزار می شود نه حقیقی است و نه مجازی! رئیس حکومت همواره رئیس است ]رئیس می ماند[ چنانکه با نسبت ‏99% ‏و حتی بیشتر انتخاب می شود!

و با تمام این وجود کسانی از امت که حق اختیار دارند از جمله عقلاء و علماء و صالحان امت و نصیحت گرانش و اهل نظر یعنی کسانی که امت را در امر دین و دنیا و در سایر قضایای اجتماعی و اقتصادی و سیاسی اصلاح می کنند، این افراد اثری در این انتخابات ندارند، آنها طرد شده اند و انتخاب آنها اهمیتی ندارد و در حساب آنها، آنان رأی ندارند، و یا گمنام هستند و انتخاب آنها تاثیری در پیروزی رقابت (بین کاندیداها) ندارد..

بنابراین روشن می شود که این انتخابات با روش انتخاب امام که در احکام امامت نزد مسلمین مقرر هست، بسیار دور می باشد، و همینطور شروط کاندیدا شدن در این انتخابات که مخالف با اکثر شروط معتبر در فقه اسلامی برای (انتخاب) امام است.

بر اساس آنچه گفته شد؛ روشن می شود که این انتخابات وارداتی به میان مسلمانان، باطل است، و تنظیم و سازمان دهی آن حرام است، زیرا همانطور که اشاره شد (این انتخابات) مشمول تشابه و تقلید از کفار می گردد و علاوه بر آن؛ بر پایه تبلیغات و خریدن آراء (مردم) و وعده های دروغین (نامزدها) استوار است، و برخی رأی خود را می فروشند و حتی بعضی از مردم رأی خود را به کسی می دهند که آرزوها و تمایلات آنها را تحقق بخشد و به اخلاق و دین وی کاری ندارند.

و اما حکم مشارکت در انتخابات و عضویت در پارلمان؛ (این مسئله) محل اجتهاد است؛ اگر ]مشارکت در انتخابات و عضویت در پارلمان[ یک مصلحت شرعی راجح را محقق ببخشد، و حق را نصرت دهد و شر و ظلم را بکاهد، بدون ارتکاب مستقیم به گناهی و بدون التزام به اصلی از اصول کفر و یا موافقت با حکمی از احکام طاغوت که مخاف با شرع الله است، مشارکت در این حالت مشروع است، بخاطر عمل به این فرموده الله تعالی: «فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا اسْتَطَعْتُمْ» (تغابن 16). یعنی: «در حد توانایی خود تقوای الهی را رعایت کنید».

و هرکس دستیابی به این مصالح راجحه و درء آن مفاسد را در مشارکت نزد خود راجح بداند، در آنصورت چنانکه به نیت صالحی در آن مشارکت کند چیزی بر وی نیست، و اما کسی که تحقیق مصالح راجحه را نزد خود راجح نداند و از افتادن در باطل مطمئن نباشد، در اینحالت ایرادی بر وی نیست که از تمام این گروهها دوری و اعتزال نماید، و (در عوض) برای خدا و رسولش صلی الله علیه وسلم و مؤمنین نصیحت کند، چنانکه می فرماید: « لَّیْسَ عَلَی الضُّعَفَاء وَلاَ عَلَی الْمَرْضَی وَلاَ عَلَی الَّذِینَ لاَ یَجِدُونَ مَا یُنفِقُونَ حَرَجٌ إِذَا نَصَحُواْ لِلّهِ وَرَسُولِهِ مَا عَلَی الْمُحْسِنِینَ مِن سَبِیلٍ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ» (توبه 91). یعنی: « بر ضعیفان و بیماران و آنها که وسیله‏ای برای انفاق (در راه جهاد) ندارند، ایرادی نیست (که در میدان جنگ شرکت نجویند) هرگاه برای خدا و رسولش نصیحت خیرخواهی کنند (و از آنچه در توان دارند، مضایقه ننمایند). بر نیکوکاران راه مؤاخذه نیست؛ و خداوند آمرزنده و مهربان است». والله تعالی أعلم.

‏"فتوای علامه عبدالرحمن بن ناصر البراک؛ شماره فتوی (10888)".‏

تاریخ صدور فتوی: 23/11/1425 هـ - 2005-01-04

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت شخصی علامه عبدالرحمن بن ناصر البراک

Albrrak.Net