::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539488 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143212336 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5070 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم مدح مسلمان روبرو یا در غیاب وی
شماره فتوى 7392

تعداد بازديد 4847

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-07-18

 

می خواستم بدانم که مدح چیست (بیان صفات پسندیده یک شخص است در روبروی وی یا بیان صفاتی است که شخص ندارد اما مدح کننده یا قصدا یا احتراما یا به فکر مدح کننده آن شخص متصف به آن صفات است، انرا روبروی شخص بیان می کند)؟  آیا مدح کسی در پیش روی وی عمل پسندیده است یاخیر؟ اگر کسی مدح میشود، چه برخورد با مداح کند؟


الحمدلله،

مدح یعنی توصیف به نیکوئی، بعبارتی تمجید و تعریف و ستایش صفات انسانی را گفتن، چه به قصد احترام باشد یا هر قصد دیگری، که می تواند با حضور ممدوح باشد یا اینکه مداح در نزد دیگران وی را بستاید.

مدح و تمجید و بیان صفات پسندیده و محاسن مسلمان غایب جایز است، اما اگر روبروی او باشد و یا علاوه بر وی افراد دیگری نیز حضور داشته باشند، در آنصورت مکروه است.

امام نووی رحمه الله در کتاب "ریاض الصالحین" عنوانی دارد با این عبارات:

« باب کراهیت مدح روبروی‌ کسی که خوف فتنه‌ای بر او مانند غرور به نفس و ... هست، و جایز بودن آن برای کسی که از چنان فتنه‌ای در امان است».

از ابوموسی اشعری رضی الله عنه روایت شده است که فرمود: «سَمِعَ النَّبیُّ صَلّی اللهُ عَلَیْهِ وسَلَّم رَجُلاً یُثْنی عَلَی رَجُلٍ وَیُطْرِیهِ فی المدْحَة، فَقَال: « أهْلَکْتُم، أوْ قَطعْتُمْ ظَهرَ الرَّجُلِ» متفقٌ علیه.

یعنی: پیامبر صلی الله علیه وسلم شنید که مردی، مردی دیگر را ستایش می‌کند و در مدح او مبالغه می‌نماید، فرمودند: «او را نابود ساختید، یا فرمودند: کمر مرد را شکستید».بخاری (2663)، مسلم (3001).

و از ابوبکره رضی الله عنه روایت است که: «أنَّ رجُلاً ذَکِرَ عِنْدَ النبی صَلّی اللهُ عَلَیْهِ وسَلَّم، فَأَثْنَی عَلَیْهِ رَجُلٌ خَیْرا، فَقَالَ النبی صَلّی اللهُ عَلَیْهِ وسَلَّم: « ویْحَکَ قَطَعْت عُنُقَ صَاحِبکَ ..».متفق علیه.

یعنی: مردی در حضور پیامبر صلی الله علیه وسلم یاد کرده شد و مردی بر وی ثنای خیر گفت.

پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود: وای بر تو گردن رفیقت را بریدی.

و از همام بن حارث از مقداد رضی الله عنه روایت شده است که فرمود: «أنَّ رَجُلاً جعَل یَمْدَحُ عُثْمَانَ رضی اللَّه عنه، فَعَمِدَ المِقْداد، فَجَثَا عَلَی رُکْبَتَیْه، فَجَعَلَ یَحْثُو فی وَجْهِهِ الْحَصْبَاءَ، فَقَالَ لَهُ عُثْمَان: مَا شَأْنُک؟ فَقَال: إنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلّی اللهُ عَلَیْهِ وسَلَّم قَال: «إذَا رَأَیْتُمُ المَدَّاحِین، فَاحْثُوا فی وَجُوهِهِمُ التُّرابَ» مسلم (3002).

یعنب: مردی، شروع به مدح عثمان رضی الله عنه کرد، مقداد برخاست و بر روی زانو نشست و شروع به انداختن ریگ‌های ریز به صورت آن مرد کرد، عثمان رضی الله عنه به او گفت: چه کار می‌کنی؟ مقداد گفت: پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «وقتی ثناگویان و مداحان را دیدید، بر صورت آنان خاک بپاشید».

امام نووی بعد از ذکر این احادیث در ادامه می گوید: «اینها، احادیث وارده در منع است ولی در جواز مدح احادیث صحیحهء زیادی آمده است.

علماء می گویند که: راه جمع کردن بین احادیث این است که گفته شود: هرگاه مدح شده دارای کمال ایمان و یقین و ریاضت نفس و شناخت کامل باشد، بنحوی که به فتنه نیفتاده و بدان مغرور نشده و نفسش با او بازی نکند، پس نه حرام است و نه مکروه و اگر بر وی از چیزی از این امور ترسیده شود و مدح و ستایش او روبرویش دارای کراهیتی شدید است.

و به این ترتیب احادیث مختلفه در این مورد توجیه می شود.

و از جمله آنچه که مورد اباحت مدح آمده، فرموده پیامبر صلی الله علیه وسلم برای ابوبکر رضی الله عنه است: « ارجو أن تکون منهم: امیدوارم که تو از جملهء آنها باشی» یعنی از جمله کسانی که از همه دروازه های بهشت برای ورود به آن دعوت می شوند.

و در حدیث دیگر آمده که: « لست منهم : تو از آنها نیستی» یعنی از جملهء کسانی که از روی تکبر شلوار شان را می کشانند، نیستی.

و هم صلی الله علیه وسلم برای عمر رضی الله عنه فرمود: « ما رآک الشیطان سالکاً فجاً إلا سلک فجاً غیر فجک: هیچگاه شیطان ترا ندید که به راهی روانی، مگر اینکه به راه دیگری غیر از راهی که تو می روی رفت».

و احادیث در مورد اباحت زیاد است وقسمتی از آن را در کتاب "اذکار" ذکر نمودیم». پایان سخن امام نووی رحمه الله.

نکته: از آنجائیکه مسلمانان امروزی از ضعف ایمان زیادی رنج می برند، لذا بنظر می رسد که پاشیدن خاک به صورت مداح باعث ایجاد کدورت یا عداوت و یا عکس العمل ناشایستی گردد، لذا در این مواقع بهتر است که فرد مداح را نصیحت نمود و احادیث نبوی را به وی یادآور شد، پس برخورد با مداح باید درخور حال وی باشد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com