::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539486 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143212158 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5069 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا برای زن مسلمان جایز است که با صوت زیبا قرآن را تلاوت کند؟
شماره فتوى 7537

تعداد بازديد 4936

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2012-10-06

 

قرآن خواندن با صوت و ترتیل زنان صحیح است؟؟ اگر نیست چرا گه گاهی از شبکه های اسلامی صدای زن را پخش میکنند . یا به فرض مثال او میخواند و استاد غلطهایش را میگیرد.و همه این ها را نشان میدهند.


الحمدلله،

بر طبق رای راجح در بین اقوال علماء اسلام، صدای زن عورت نیست تا بخواهد نزد مردهای نامحرم سخن نگوید، به دلیل فرموده الله تعالی: « یَا نِسَاءَ النَّبِیِّ لَسْتُنَّ کَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاءِ إِنِ اتَّقَیْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا» (احزاب 32).

یعنی: «ای‌ همسران‌ پیامبر! شما مانند هیچ‌ یک‌ از زنان‌ دیگر نیستید اگر سر تقوا دارید پس‌ در سخن‌گفتن‌ ملایمت‌ نکنید» یعنی: هنگامی‌ که‌ با مردان‌ نامحرم‌ سخن ‌می‌گویید، تُن‌ صدایتان‌ را پایین‌ نیاورید و نرم‌ و ملایم‌ سخن‌ نگویید چنان‌که‌ زنان‌فتنه‌برانگیز چنین‌ می‌کنند «که‌ آن‌گاه‌ کسی‌ که‌ در دلش‌ بیماری‌ است‌» یعنی: کسی‌ که ‌بدکار یا منافق‌ است‌ «طمع‌ می‌ورزد» و نزد مردم «نیکو سخن‌ گویید» طبق‌ سنتهای ‌شرع‌؛ سنجیده‌ و به‌دور از شک‌ برانگیزی، به‌طوری‌ که‌ شنونده‌ چیزی‌ از آن‌ را ناشایست‌ و غیرشرعی‌ تلقی‌ نکند.

در این آیه کریمه الله متعال فرموده: « وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا » یعنی: «نیکو سخن بگوئید». می بینیم که آنان را از سخن گفتن نزد مردم نهی نفرموده است، وانگهی بارها بوده که زنان نزد رسول خدا صلی الله علیه وسلم سخن گفتند و سوال پرسیدند درحالیکه مردهایی اطراف آنها بوده که صدایشان را می شنیدند اما با این وجود پیامبر صلی الله علیه وسلم آنان را از سخن گفتن نزد مردان نهی نکردند، و این دلایل بخوبی بیانگر این مطلب هستند که صدای زنان عورت نیست تا آنرا بپوشانند. اما آنچه که از آیه 32 احزاب فهمیده می شود اینست که سخن گفتن زنان نزد مردان با حالتی نازک و ملایم که تحریک آمیز باشد جایز نیست، علامه عبدالرحمن سعدی در تفسیرش می گوید: « نرمی گفتار و صدا در اصل کار جایزی است اما وقتی که وسیله ای برای کار حرام باشد ازآن منع شده است، بنابراین برای زن شایسته است به هنگام سخن گفتن با مردان صدایش را نرم و نازک نکند». برای توضیح بیشتر به فتوای (2710) مراجعه کنید.

با این توضیحات به اصل سوال باز می گردیم :

اگر یک زن به تلاوت قرآن بپردازد در حالیکه مردهای بیگانه صدایش را می شنوند، از دو حالت خارج نیست :

1- یا آنکه بطور عادی قرائت می کند بدون آنکه در صدایش غنا یا لطافتی باشد، که ایرادی بر آن نیست حتی اگر مردها بشنوند.

2- و یا آنکه همراه با تحسین صوت و صدایی غنایی و لطیف بخش سعی می کند که به قرائتش زیبایی و جذابیت ببخشد، که چنین قرائت کردن نزد مردان جایز نیست، چون الله متعال می فرماید: «فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ» (احزاب 32). یعنی: به نرمی سخن مگویید تا آن مردی که در قلب او مرضی هست به طمع افتد.

از علامه ابن عثیمین سوال شد: حکم تحسین صوت (و زیبا تلاوت کردن) قرآن توسط دختران دانش آموز نزد مدرس (مرد) چیست؟

پاسخ دادند: تحسین صوت آنها را درست نمی دانم، زیرا الله تعالی می فرماید: «فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً » (احزاب 32). یعنی: به نرمی سخن مگویید تا آن مردی که در قلب او مرضی هست به طمع افتد، و سخن نیکو و شایسته گوئید. پس اگر دختر دانش آموز قرآن را بصورت غنا و زیبا تلاوت کند ممکن است باعث فتنه شود، و می بایست قرآن را بصورت عادی قرائت کند». "اللقاء الشهری" .

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com