::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539486 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143212273 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5070 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا حدیث (مهدی کسی جز عیسی ابن مریم نیست) صحیح است؟
شماره فتوى 7755

تعداد بازديد 4885

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-02-10

 

درمورد حدیثی که در ابن ماجه آمده است که مهدی کسی جز عیسی ابن مریم نیست آیا این حدیث صحیح است.


الحمدلله،

ابن ماجه و حاکم از انس بن مالک رضی الله عنه روایت کرده‌اند پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم فرمود: «لا یزداد الأمر إلا شدة ولا الدنیا إلا ادباراً ولا أناس إلا شحاً ولا تقوم الساعة إلا علی شرار الناس ولا المهدی إلا عیسی ابن مریم».

یعنی : «امور به سوی سختی می‌روند و دنیا به پایان می‌رسد. مردم حریصتر می‌شوند و روز قیامت جز بر بدترین انسانها برپا نمی‌گردد و مهدیی جز عیسی بن مریم وجود ندارد». «سنن ابن ماجه» (2/1340 – 1341) و «مستدرک حاکم (4/441 – 442).

یوسف بن عبدالله بن یوسف الوابل در تحقیقات خود بر این حدیث چنین آورده است: «در جواب آنها گفته شده است که این حدیث ضعیف است، زیرا محور آن محمد بن خالد الجندی است که ذهبی درباره او می‌گوید: «ازدی گفته است: منکر الحدیث است. و ابوعبدالله حاکم می‌گوید: شخص مجهول است. ذهبی می‌گوید: حدیث او «لامهدی الا عیسی بن مریم» حدیث منکری است». «میزان الاعتدال» (3/535).

شیخ الاسلام ابن تیمیه می‌گوید: «این حدیث ضعیف است گرچه ابومحمد بن الولید بغداد و غیره بر آن اعتماد کرده‌اند. اما این حدیث قابل اعتماد نیست. چون ابن ماجه از یونس از شافعی و شافعی نیز از مردی یمنی به نام محمد بن خالد جندی روایت کرده است که او (محمد بن خالد جندی) قابل احتجاج نیست واین حدیث در مسند امام شافعی وجود ندارد. برخی می‌گویند: شافعی از جندی نشنیده است و یونس نیز از شافعی این حدیث را استماع نکرده است». «منهاج السنة النبویة» (4/211).

و حافظ ابن حجر می‌گوید: محمد بن خالد الجندی فردی مجهول است. «تقریب التهذیب» (2/157).

حافظ ابن کثیر مخالف ابن حجر است او می‌گوید: «این حدیث مشهور به محمد بن خالد جندی صنعانی مؤذن است. او شیخ شافعی بوده و چندین نفر از او حدیث روایت کرده‌اند. برخلاف تصور حاکم او فرد مجهولی نیست بلکه از ابن معین روایت شده است که او موثوق به است اما برخی از راویان این حدیث را از او (محمد بن خالد الجندی) از ابان بن ابی‌عیاش از حسن بصری به صورت مرسل روایت کرده‌اند. این موضوع را شیخ ما (ابی‌الحجاج المزی) در «التهذیب الکمال» از برخی از راویان ذکر کرده که شافعی را در خواب دیدند می‌گفت: یونس بن عبد الاعلی الصدفی بر من دروغ بسته است و این حدیث از احادیث من نیست. گفتم یونس بن عبدالاعلی از افراد ثقه است. و تنها با یک خواب شخصیتش مخدوش نمی‌گردد.

این حدیث به طور واضح مخالف احادیث دیگری است که مهدی را جدا از عیسی بن مریم و ظهور او را یا قبل از نزول عیسی (رای ظاهرتر و مشهورتر) و یا بعد از نزول او می‌دانند. ولی اگر در این روایات تأمل کنیم آنها با هم منافات ندارند. یعنی اینکه مهدی حقیقی عیسی بن مریم است اما منافی این نیست که مهدی دیگری غیر از او وجود داشته باشد. والله اعلم». «النهایة / الفتن والملاحم» (1/32) تحقیق د. طه زینی.

ابوعبدالله قرطبی می‌گوید: «احتمال دارد منظور پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم از عبارات «ولا مهدی إلا عیسی» این است که هیچ مهدی کامل و معصومی جز عیسی علیه السلام وجود ندارد بنابراین تعارض بین احادیث منتفی می‌گردد. «التذکرة فی احوال الموتی وأمور الآخرة» (ص 617).

می‌گویم (یوسف بن عبدالله بن یوسف الوابل): حتی در صورت اثبات این حدیث در همه احادیث ثابت شده درباره مهدی خللی ایجاد نمی‌کند. و سند آنها صحیحتر از سند این حدیث است که علماء هنوز در ثبوت و عدم ثبوت آن با هم اختلاف دارند. والله اعلم.

همچنین علامه البانی – محدث معاصر – در تحقیق خود بر سنن ابن ماجه گفته : «حدیث " لا مهدی إلا عیسی " شدیدا ضعیف است»، و در " سلسلة الأحادیث الضعیفة " (77) گفته : منکر است. در سند حدیث (محمد بن خالد الجندی عن أبان بن صالح عن الحسن عن أنس بصورت مرفوع) محمد بن خالد الجندی مجهول است، چنانکه حافظ ابن حجر در "التقریب" بیان کرده، و حتی در سند آن نیز اختلاف iست که چیست! و صغانی گغته : حدیث جعلی است، چنانکه در " الأحادیث الموضوعة " شوکانی (ص195) آمده، و سیوطی در " العرف الوردی فی أخبار المهدی " (2 / 274) از قرطبی نقل کرده که او در کتاب " التذکرة " خود درباره این حدیث گفته : اسناد آن ضعیف است، و بطور کلی احادیثی که از پیامبر صلی الله علیه وسلم درباره قیام مهدی از نسل فاطمه آمده اند از این حدیث صحیح تر هستند و لذا به آنها حکم می شود نه آن. و حافظ ابن حجر در " الفتح " (6 / 385) به رد این حدیث بخاطر مخالفتش با احادیث مهدی اشاره کرده است. این حدیث دست آویزی شده برای فرقه قادیانیه در اثبات دعوت پیامبر مزعومشان! یعنی غلام احمد قادیانی که ادعای پیامبری نمود، ادعا می کنند که او همان عیسی بن مریم است که به نزول او در آخر الزمان بشارت داده شده بود، و بر اساس این حدیث منکر گفتند : مهدی درکار نیست مگر عیسی». "با اختصار".

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com