::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1549527 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143451217 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6290 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم اعتصاب برای ابراز مخالفت، و شروط خروج و شورش بر حاکم
شماره فتوى 7792

تعداد بازديد 4858

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-03-02

 

حکم اعتصاب در کشورهای اسلامی برای ساقط‌ گرداندن نظام لائیکی چیست، و جریان مردی که از دست همسایه‌اش در اذیت بود و به پیامبر شکایت برد، و سپس وسایل خانه را بیرون کرد، چیست؟


الحمدلله،

این سؤال برای راهنمایی‌کردن جوانان مسلمان مهم است، چون اعتصاب از کار، چه در مورد خاصی باشد یا در زمینة حکومت باشد، اساسی در شریعت ندارد، و بدون تردید برحسب حجم فراگیری اعتصاب و نیاز آن، زیان‌های بزرگی را در پی دارد، و نیز شکی نیست که اعتصاب از روش‌های فشارآوردن بر حکومت‌هاست و آنچه در سؤال مطرح شد، این بود که هدف از اعتصاب ساقط‌ کردن نظام لائیکی است.

قبل از هرچیز لازم است ثابت کنیم که این نظام لائیکی است یا نه؟ پس اگر معلوم شد که نظام لائیکی است، باید بدانیم که خروج و قیام علیه حکومت جایز نیست، مگر با چند شرط که پیامبر صلی الله علیه وسلم آن را بیان داشته است، همچنان که در حدیث عباده بن صامت رضی الله عنه آمده که گفت: «ما با پیامبر صلی الله علیه وسلم بیعت نمودیم که در تمام احوال از او اطاعت کنیم در خوشی و ناخوشی‌مان و در سختی و آسانی‌مان و در دادن آن حقی که برای همه است و به ما داده نمی‌شود، و به دیگران آن را می‌دهند، و همچنین بیعت نمودیم که در حکم حاکمان دخالت نکنیم، مگر این که از آنان کفری آشکار ببینیم که از طرف خدا دلیل بر کفر آن داشته باشیم». بخاری (7056) ومسلم (42 – 17090).

شرط اول این است که شما به یقین بدانید که حکومت مرتکب کفر شده است.

شرط دوم: باید آنچه که حکومت مرتکب شده کفر باشد، اما اگر فسق باشد، هرچند بزرگ باشد، خروج علیه حکومت درست نیست.

شرط سوم: کفر آشکار و علنی باشد که احتمال تاویل نداشته باشد.

شرط چهارم: برهان و دلیل قاطعی از کتاب و سنت یا اجماع امت برای آن کفر وجود داشته باشد، این چهار شرط از حدیث اخذ می‌شود.

شرط پنجم که از اصول عمومی دین اسلامی برمی‌آید، این است که مخالفین توانایی شکست دستگاه حکومتی را نداشته باشد، نتیجه به ضرر آنها خواهد بود، و خودشان از بین خواهند رفت. بنابراین، ضرر قیام به مراتب بیشتر از مضرات سکوت در برابر حکومت خواهد بود، پس برای ساقط‌ کردن نظام لاییکی این پنج شرط را باید در نظر داشت، اگر بعد از وجود شرایط مذکور مشخص شد که اعتصاب راه ساقط‌کردن حکومت لاییکی است، اشکالی ندارد.

و اگر یکی از شرایط چهارگانه‌ای که پیامبر صلی الله علیه وسلم برای قیام علیه حکومت بیان داشته است، یا شرط پنجم که ضوابط شریعت اسلامی آن را ایجاب می‌کند، وجود نداشته باشد اعتصاب و حرکت برای ساقط‌گرداندن حکومت لائیکی درست نیست.

 

منبع : کتاب « قواعد و رهنمونهای بیداری اسلامی».

از فتاوی و نصائح علامه شیخ محمد صالع بن العثیمین رحمه الله تعالی

جمع آوری توسط : ابوانس علی بن حسین ابولوز

IslamPP.Com