::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539455 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143211255 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5067 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

چگونه با خانواده ام برخورد کنم که هر سال برای اصحاب قبور به نیت نزدیکی و تقرب به آنها نذر می کنند
شماره فتوى 7898

تعداد بازديد 4826

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-04-16

 

از جناب علامه ابن عثیمین سوال شد : الحمد لله می دانم که زیارت قبور اگر به قصد استعانه و استغاثه از آنها باشد، عملی حرام و شرک است، اما من چکار کنم با خانواده ام؟ آنها هر سال برای اصحاب قبور به نیت نزدیکی و تقرب به آنها نذر می کنند، و بارها آنها را نصیحت کردم ولکن فایده ای نداشته، و می گویند : آنها اولیاء الله و از صالحین هستند، من هم به آنها گفتم که اگر اینها جزو صالحان هستند برای خودشان صالح بودند و اکنون مردند و نمی توانند به شما کمکی بکنند.

اکنون این پرسش را دارم : آیا در منزل با خانواده ام بمانم، با توجه به اینکه نماز هم می خوانند، و آیا نمازشان مقبول هست؟


الحمدلله،

«آری (با آنها بمان)، ما نیز در نصیحت خانواده ات همراه تو خواهیم بود و می گوئیم این عمل جزو شرک اکبر است و الله متعال آنرا نمی بخشد، و درباره آن می فرماید: « إِنَّهُ مَنْ یُشْرِکْ بِاللَّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَیْهِ الْجَنَّةَ وَمَأْوَاهُ النَّارُ وَمَا لِلظَّالِمِینَ مِنْ أَنصَارٍ» (مائده 72).

یعنی : « هر کس به خدا شرک ورزد، خداوند بهشت را بر او حرام کرده است؛ و جایگاه او دوزخ است؛ و ستمکاران، یار و یاوری ندارند».

من به خانواده شما می گویم : از خدا بترسید، اگر شما بر این حال بمیرید و بر شرک خود اصرار بورزید، جزو جهنمیان خواهید شد و تا ابد در آنجا ماندگار می مانید و خداوند بهشت را بر شما حرام خواهد کرد والعیاذ بالله..

آنها مشرک هستند و الی الابد در جهنم می مانند هرچند که نماز بخوانند و روزه بگیرند و حج  و عمره بجای آورند، و نمازشان قبول نیست و همینطور حج و صدقاتشان پذیرفته نمی شود، زیرا آنها کافرند والعیاذ بالله..

نصیحت من برای این خانواده آنست که فرصت را دریابند و قبل از فرا رسیدن اجل و تمام شدن وقت به درگاه الهی توبه کنند، زیرا توبه بعد از فرا رسیدن اجل دیگر پذیرفته نیست، چنانکه می فرماید : «ولیست التَّوْبَةُ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السَّیِّئَاتِ حَتَّی إِذَا حَضَرَ أَحَدَهُمْ الْمَوْتُ قَالَ إِنِّی تُبْتُ الآنَ وَلا الَّذِینَ یَمُوتُونَ وَهُمْ کُفَّارٌ أُوْلَئِکَ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَاباً أَلِیماً» (نساء 18).

یعنی : « برای کسانی که کارهای بد را انجام می‏دهند، و هنگامی که مرگ یکی از آنها فرا می‏رسد می‏گوید: «الان توبه کردم» دیگر توبه (قبول) نیست؛ و نه برای کسانی که در حال کفر از دنیا می‏روند؛ اینها کسانی هستند که عذاب دردناکی برایشان فراهم کرده‏ایم».

بنابراین سخنم خطاب خانواده شما اینست : خود را از آتش جهنم نجات دهید، خود را از آتش جهنم نجات دهید، خود را از آتش جهنم نجات دهید، این کسانی که مرده اند و شما به زیارتشان می روید، آیا شهادت و گواهی می دهید که اولیاء الله باشند؟ چه بسا در ظاهرشان (نزد مردم) اولیاء خدا هستند اما باطنشان خراب و ویران باشد! ما نمی دانیم! و اگر نهایت حسن ظن را بکار بگیریم آنها اولیاء الله می شوند! اما اگر اولیاء الله هم باشند (الان که در قبرهایشان هستند) اجسادشان خشک و بی تحرک و خاموش است و نمی توانند نفعی به خویشتن برسانند و یا ضرری از خود دور کنند، و به دیگران هم نمی توانند نفع و ضرر برسانند، الله متعال می فرماید: «قُلْ ادْعُوا الَّذِینَ زَعَمْتُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ لا یَمْلِکُونَ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ فِی السَّمَوَاتِ وَلا فِی الأَرْضِ وَمَا لَهُمْ فِیهِمَا مِنْ شِرْکٍ وَمَا لَهُ مِنْهُمْ مِنْ ظَهِیرٍ * وَلا تَنفَعُ الشَّفَاعَةُ عِنْدَهُ إِلاَّ لِمَنْ أَذِنَ لَهُ» (سباء 22-23).

یعنی :« بگو: کسانی را که غیر از خدا (معبود خود) می‏پندارید بخوانید! (آنها هرگز گرهی از کار شما نمی‏گشایند، چرا که) آنها به اندازه ذرّه‏ای در آسمانها و زمین مالک نیستند، و نه در (خلقت و مالکیّت) آنها شریکند، و نه یاور او (در آفرینش) بودند. و ‏هیچ گونه شفاعتی در پیشگاه خدا سودمند واقع نمی‌گردد، مگر کسی که خدا بدو اجازه دهد».

و می فرماید: «وَالَّذِینَ تَدْعُونَ مِنْ دُونِهِ مَا یَمْلِکُونَ مِنْ قِطْمِیرٍ * إِنْ تَدْعُوهُمْ لا یَسْمَعُوا دُعَاءَکُمْ وَلَوْ سَمِعُوا مَا اسْتَجَابُوا لَکُمْ وَیَوْمَ الْقِیَامَةِ یَکْفُرُونَ بِشِرْکِکُمْ وَلا یُنَبِّئُکَ مِثْلُ خَبِیرٍ» (فاطر 13-14).

یعنی: «و کسانی که غیر خدا هستند و شما آنها را به فریاد می‌خوانید حتی مالکیّت پوسته نازک خرمائی را ندارند، ‏اگر آنها را (برای حل مشکلات و رفع گرفتاریهای خود) به فریاد بخوانید، صدای شما را نمی‌شنوند، و (به فرض) اگر هم بشنوند، توانائی پاسخگوئی به شما را ندارند، و (گذشته از این) در روز قیامت شرک‌ورزی شما را رد می‌کنند و هیچ کسی همچون (خداوند) آگاه تو را باخبر نمی‌سازد».‏

و می فرماید: «وَمَنْ أَضَلُّ مِمَّنْ یَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ مَنْ لا یَسْتَجِیبُ لَهُ إِلَی یَوْمِ الْقِیَامَةِ وَهُمْ عَنْ دُعَائِهِمْ غَافِلُونَ * وَإِذَا حُشِرَ النَّاسُ کَانُوا لَهُمْ أَعْدَاءً وَکَانُوا بِعِبَادَتِهِمْ کَافِرِینَ» (احقاف 5-6).

یعنی: «‏چه کسی گمراه‌تر از آنکسی است که غیر خدا را به فریاد بخواند که (اگر) تا روز قیامت (هم ایشان را به فریاد بخواند) وی را اجابت نکنند؟ ( نه تنها پاسخش را نمی‌دهند، بلکه سخنانش را هم نمی‌شنوند) و اصلاً آنان از دعا و فریادشان غافل و بی‌خبرند.‏ ‏و زمانی که مردمان ( در قیامت) محشور می‌شوند دشمنان به فریاد خواهندگان می‌گردند (و از ایشان بیزاری می‌جویند) و عبادت ایشان را نفی می‌کنند و نمی‌پذیرند».

خانواده شما و دیگرانی که اموات را به فریاد و مدد می خوانند بدانند که اموات دعاهایشان را اجابت نکنند و هیچ نفع و ضرری نمی رسانند و خودشان محتاج دیگرانند که برایشان دعا(ی مغفرت و آمرزش) کنند، از الله متعال مسئلت دارم که قلبهایمان را با توحید و اخلاص و ایمان منور بگرداند چرا که او بر هر چیزی تواناست».

" فتاوی نور علی الدرب" (4/2).

 

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com