::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539453 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143211105 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5067 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

صحت یا ضعف حدیث : علی رضی الله عنه در حال رکوع انگشتری را بعنوان زکات داد.
شماره فتوى 7964

تعداد بازديد 4883

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-05-03

 

شنیدم که این آیه مبارکه درباره علی رضی الله عنه نازل شد که ایشان انگشترش را در حال رکوع بعنوان زکات داد : « إِنَّمَا وَلِیُّکُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِینَ آمَنُواْ الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَیُؤْتُونَ الزَّکَاةَ وَهُمْ رَاکِعُونَ» (مائده 55). یعنی : « تنها خدا و پیغمبر او و مؤمنانی یاور و دوست شمایند که خاشعانه و خاضعانه نماز را به جای می‌آورند و زکات مال به در می‌کنند».

آیا این ماجرا صحت دارد؟  


الحمدلله،

این حدیث موضوع (جعل شده) است، که بعضی از کذابان آنرا جعل و ترویج داده اند، تا از این طریق فضیلت علی رضی الله عنه را ثابت کنند! حال آنکه فضائل علی رضی الله عنه از طریق احادیث صحیح وارد شده و نیازی به وجود این نوع احادیث مجعول نیست. و علمای شیعه از این ماجرا برای اثبات امامت علی رضی الله عنه استدلال می کنند، که اینهم باطل و فاسد است، در فتوای (4230) و (3776) بیشتر در رد این استدلال سخن شده است.

البته با اندکی تامل روشن می شود که این ماجرا فضیلتی را برای علی رضی الله عنه ثابت نمی کند، چنانکه شیخ الاسلام ابن تیمیه در کتاب "منهاج السنة النبویة" اینگونه شرح داده است :

« بعضی از افترا زنندگان حدیثی را جعل نموده‌اند مبنی بر اینکه این آیه (مائده 55) در مورد علی نازل شده است؛ هنگامی که در نماز انگشترش را صدقه داد این آیه نازل شد. کذب و بطلان این روایت مورد اجماع علمای حدیث می‌باشد و کذب آن از وجوه بسیاری مشخص است:

1- «الذین» در آیه به صیغه جمع آمده، ولی علی مفرد است.

2- واو در «وهم راکعون» واو حالیه نیست، زیرا در این صورت تنها ولایت و دوستی کسانی مقبول است که در حال رکوع زکات می‌دهند، و بنابراین دوستی با سایر نزدیکان و صحابه پیغمبر ناروا خواهد بود.

3- مدح در پی عملی متصور است که آن عمل واجب و یا مستحب باشد، در حالی که به اجماع علمای اسلامی زکات‌دادن در داخل نماز نه واجب است و نه مستحب، زیرا باعث عدم تمرکز در نماز می‌شود.

4- چنانچه دادن زکات در نماز یک حُسن می‌بود، نمی‌بایست تفاوتی بین دادن آن در حال رکوع و غیررکوع وجود داشته باشد، و بلکه دادن آن در حالت ایستاده و نشسته راحت‌تر است.

5- در زمانی که پیغمبر صلی الله علیه وسلم زنده بود، هنوز زکات بر علی فرض نشده بود.

6- چیزی غیر از انگشتر برای زکات بهتر از انگشتری است، و اکثر فقهاء می‌گویند: دادن انگشتری برای زکات کافی نیست [و به تنهایی زکات محسوب نمی‌شود].

7- در حدیث مورد استشهاد روافض آمده که گدایی درخواست کمک کرد و علی انگشتری‌ را به او داد در حالی که شایسته است زکاتی مورد مدح واقع گردد که بدون درخواست‌ گدا و ابتداءاً انجام شده باشد، نه اینکه شخص منتظر درخواست گدا بماند.

8- کلام با سیاق نهی از دوستی با کفار و امر به دوستی مؤمنان با یکدیگر نازل شده است، همچنانکه سیاق آیه بر این مطلب دلالت می‌کند» "منهاج السنة النبویة" (2/30-32).

و از جناب علامه ابن باز رحمه الله درباره این حدیث سوال شد، ایشان چاسخ دادند :

«این حدیث صحیح نیست، چنانکه حافظ ابن کثیر در تفسیرش بیان کرده و حکم به ضعف آن داده است؛ به دلیل ضعف راویان اسنادش، و جهالت بعضی از آنها .. و ذکر کرده که– تا جائیکه می داند - احدی از اهل علم نگفتند این آیه دلیل بر فضیلت زکات در حال رکوع باشد.

و شیخ الاسلام ابن تیمیه در منهاج السنه ذکر نموده که حدیث مذکور موضوع است.

و با این مشخص می شود که فرموده الله متعال : « وَهُمْ رَاکِعُونَ » به این معنی است : (آنها خاضع و خاشعند)، و در مقابل الله متعال ذلیل اند؛ زیرا رکوع و سجود نهایت ذلت و فروتنی برای الله متعال است، یعنی مؤمن زکات می دهد با حالتی خاضعانه در مقابل الله، بدون تکبر و منت و ریاء.. والله ولی التوفیق» "مجموع فتاوی ابن باز" (26/218) .

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com