::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1539458 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143211365 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

5067 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

درباره حدیث : « خداوندا مرا مسکین زنده بدار ».
شماره فتوى 7967

تعداد بازديد 4838

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-05-04

 

معنای این دعای پیامبر صلی الله علیه وسلم چیست : (اللهم أحینی مسکینا) (خداوندا مرا مسکین زنده بدار)؟


الحمدلله،

این حدیث را ترمذی از انس رضی الله عنه روایت کرده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود : «اللَّهُمَّ أَحْیِنِی مِسْکِینًا وَأَمِتْنِی مِسْکِینًا وَاحْشُرْنِی فِی زُمْرَةِ الْمَسَاکِینِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ» ترمذی (2352).

یعنی : «بار الها! مرا مسکین زنده بدار، و مسکین بمیران، و در روز قیامت در زمره مساکین محشور بفرما».

خود ترمذی درباره حدیث گفت : حدیث غریب است، و ابن ماجه با شماره (4126) از ابوسعید خدری رضی الله عنه روایت کرده است.

اما بسیاری از اهل علم حدیث را ضعیف دانسته اند، و بر فرض صحت؛ منظور از مسکین در اینجا تواضع و فروتنی است، نه کمی مال .

امام ابن کثیر گفته : «اما حدیثی که ابن ماجه از ابو سعید روایت کرده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمود : «خداوندا مرا مسکین زنده بدار.. تا آخر حدیث» ضعیف است، و از نظر سندی ثابت نمی شود، زیرا شخصی بنام "یزید بن سنان ابو فروه رهاوی" در سند آن هست که او بسیار ضعیف الحدیث است، والله اعلم

و ترمذی این حدیث را با سند دیگری از انس رضی الله عنه روایت کرده، .. سپس گفته : حدیث غریب است. من (ابن کثیر) می گویم : در اسناد این هم ضعف است، و در متن آن نیز والله اعلم» "البدایة والنهایة" (6/75).

و حافظ ابن حجر بعد از ذکر این حدیث می گوید : «ترمذی روایت کرده و آنرا غریب دانسته است، و اسناد آن ضعیف است. و در همین باب ابن ماجه از ابوسعید روایت کرده، در اسناد آن هم ضعف است، البته طریق دیگری دارد در المستدرک از حدیث عطاء از ابوسعید، و بیهقی از حدیث عباده بن صامت رضی الله عنه روایت کرده است». "التلخیص" (3/109).

و از شیخ الاسلام ابن تیمیه درباره این حدیث سوال شد، در پاسخ گفتند : «این حدیث روایت شده ولی ضعیف است و ثابت شده نیست، و معنای آن چنین است : مرا فردی خاشع و متواضع زنده بدار، اما بهر حال لفظ حدیث ثابت شده نیست». "مجموع الفتاوی" (18/357) .

و باز فرمودند : «این حدیث را ترمذی روایت کرده، و ابوالفرج (ابن جوزی) آنرا در "الموضوعات" ذکر کرده است، و بهر حال چه لفظ آن صحیح باشد یا نباشد؛ مسکین مورد پسند همان تواضع و خشوع برای الله متعال است؛ و مراد از مسکنت نداشتن مال نیست، چه بسا گاهی یک شخص از لحاظ مالی فقیر است، اما در همان حال فرد جبار و سرکشی هم هست، چنانکه پیامبر صلی الله علیه وسلم در حدیث صحیح فرمودند : « ثَلاثةٌ لاَ یُکَلِّمُهُمُ اللَّه یَوْمَ القِیامَةِ، وَلا یُزَکِّیهِم، وَلاَ یَنْظُرُ إِلَیْهِم، وَلهُمْ عَذَابٌ أَلِیم: شَیْخٌ زان، ومَلِکٌ کَذَّاب، وعائلٌ مُسْتَکْبِرٌ» مسلم (107).

یعنی : «خداوند، در روز قیامت با سه گروه سخن نمیگوید (و از آنان رومیگرداند)؛ آنان را (به عفو خویش) پاک نمی فرماید (و نمی آمرزد) و به آنان نگاه (رحمت آمیز) نمیکند و بلکه عذاب دردناکی در انتظار این سه گروه میباشد: پیرمرد زناکار، پادشاه (حاکم) دروغگو و فقیری که تکبر ورزد». و پیامبر صلی الله علیه وسلم همواره می فرمود : « أنا عبد، آکل کما یأکل العبد، وأجلس کما یجلس العبد». یعنی : «من نیز بنده هستم، همانند بندگان غذا می خورم و همانند آنها می نشینم» "السلسلة الصحیحة" (544). پس مسکنت در نفس خلق شده، که همان تواضع و خشوع و نرمی که ضد کبر و خشنی است می باشد، چنانکه عیسی علیه السلام فرمود : « ‏ وَبَرّاً بِوَالِدَتِی وَلَمْ یَجْعَلْنِی جَبَّاراً شَقِیّاً » (مریم 22). «و مرا در حق‌ مادرم‌ نیکوکار ساخته‌ و مرا جبار شقی و زورگو ‌نگردانیده‌ است‌ ». "مجموع الفتاوی" (18/326).

و در "لسان العرب" (13/216) آمده : «.. و اصل مسکین در لغت به معنای خاضع است، و فقیر به معنای محتاج است. و برای همین پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : « اللهم أحینی مسکینا : خداوندا مرا مسکین زنده بدار» که منظور از آن؛ تواضع و فروتنی است، و اینکه جزو جبارین و متکبرین و زورگویان نباشد، یعنی : خاضع برای تو ای پروردگار، ذلیل و بدون تکبر، و مراد ایشان از مسکین در اینجا فقیر محتاج نیست».

همچنین حافظ ابن حجر در کتاب "التلخیص" (3/109) از بیهقی درباره این حدیث نقل کرده : «و مراد آن نزد من آنست که ایشان طلب مسکنت که به معنای کمی و قلت (مال) باشد نیست، بلکه مسکنتی را درخواست کرده بر معنای فروتنی و تواضع».

مصدر : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com