::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1435980 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

73997406 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2835 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

هجرت کردن از کشور کافر و ترک کردن تمام اعضای خانواده برای نجات دین
شماره فتوى 8492

تعداد بازديد 5021

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-09-19

 

از علمای هیئت دائمی افتاء سوال شد : علمای مسلمان مملکت عربستان سعودی، می خواهم رای شما را در مورد سوال خود در این لحظه سخت زندگیم در این کشور بیگانه یعنی برزیل بدانم؛ من در شهری اقامت دارم که تمام مردمانش مسیحی و مشرک اند، با یک زن غیر مسلمان ازدواج کردم و سه فرزند دارم؛ دو پسر که اولی ناصر نام دارد و 37 ساله است، و دومی سمیر است که 33 ساله است و با یک دختر برزیلی ازدواج کرده، آنها هیچکدام اعتقادی به اسلام ندارند، و یک دختر هم دارم که 40 ساله است . آنها نمی توانند عربی خوب بخوانند، زیرا در این شهر اسلامی وجود ندارد، بنده ای فقیر و افسرده ام، و در بین این جمعیت غالب به حال خودم گریه می کنم، اگر اجلم فرا برسد و بمیرم و هیچ مسلمانی پیدا نشود که مرا غسل داده و وضوء دهد و کفن و دفن نماید حالم چه خواهد شد؟ هیچ قبرستانی بجز قبرستان مشرکین هم وجود ندارد، زندگیم سخت است و در تنگی و بدبختی بسر می برم، 75 سال عمر دارم، و من شب و روز هیچ نماز فرضی را ترک نمی کنم و به قرائت قرآن می پردازم، آیا برای من جایز است که همسر و فرزندانم را ترک کنم و به کشورم لبنان بازگردم و در آنجا در بین برادران و پدران مسلمانم بمیرم؟ من منتظر رای و جواب شما هستم، و از شما تقاضا دارم که از پروردگار برای من طلب مغفرت، و برای اولادم طلب هدایت کنید، والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاته.


الحمدلله،

«اگر توانایی رفتن به کشور مسلمانان را دارید، در آنصورت انجام آن بر شما واجب است؛ تا دین خود را نجات دهید، چرا که الله متعال هجرت کردن از بلاد کفر به بلاد اسلام را بر مسلمان واجب کرده، و به کسی که توانایی هجرت دارد ولی آنرا انجام نمی دهد هشدار داده است، می فرماید : « إِنَّ الَّذِینَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلائِکَةُ ظَالِمِی أَنْفُسِهِمْ قَالُوا فِیمَ کُنْتُمْ قَالُوا کُنَّا مُسْتَضْعَفِینَ فِی الأَرْضِ قَالُوا أَلَمْ تَکُنْ أَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةً فَتُهَاجِرُوا فِیهَا فَأُولَئِکَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَسَاءَتْ مَصِیراً» (نساء 97).

یعنی : « ‏بیگمان کسانی که فرشتگان (برای قبض روح در واپسین لحظات زندگی) به سراغشان می‌روند و (می‌بینند که به سبب ماندن با کفّار در کفرستان، و هجرت نکردن به سرزمین ایمان) بر خود ستم کرده‌اند، بدیشان می‌گویند : کجا بوده‌اید (که اینک چنین بی‌دین و توشه مرده‌اید و بدبخت شده‌اید؟ عذرخواهان) گویند : ما در سرزمین خود، تحت فشار و مستضعف بودیم (و چنان که باید به انجام دستورات دین نرسیدیم! فرشتگان بدیشان) گویند : مگر زمین خدا وسیع نبود تا در آن (بتوانید بار سفر بندید و به جای دیگری) کوچ کنید؟ (عذر آنها پذیرفته نیست و ) جایگاه آنان دوزخ است، و چه بد جایگاهی و چه بد سرانجامی».

اما اگر توانایی هجرت را نداشته باشید، پس معذور هستید، (و هجرت بر شما واجب نیست) بشرطیکه به دین اسلام تمسک و بر آن ثبات داشته باشید، به دلیل فرموده باری تعالی که بعد از آیه فوق می فرماید : « إِلَّا الْمُسْتَضْعَفِینَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ لَا یَسْتَطِیعُونَ حِیلَةً وَلَا یَهْتَدُونَ سَبِیلًا * فَأُولَئِکَ عَسَی اللَّهُ أَنْ یَعْفُوَ عَنْهُمْ وَکَانَ اللَّهُ عَفُوًّا غَفُورًا» (نساء 97-98).

یعنی : « مگر آن دسته از مردان و زنان و کودکانی که براستی تحت فشار قرار گرفته‏اند (و حقیقتاً مستضعفند)؛ نه چاره‏ای دارند، و نه راهی (برای نجات از آن محیط آلوده) می‏یابند. ممکن است خداوند، آنها را مورد عفو قرار دهد؛ و خداوند، عفو کننده و آمرزنده است».

و شما توصیه می کنیم که فرزندان خود را نصیحت کنید، و نسبت به هدایت آنها و وارد شدنشان به اسلام حریص و کوشا باشید، از الله متعال برای خود و شما و خانواده تان هدایت خواستاریم».

وبالله التوفیق وصلی الله علی نبینا محمد وآله وصحبه وسلم.

اللجنة الدائمة للبحوث العلمیة والإفتاء (12/56).

بکر أبو زید ... صالح الفوزان ... عبد الله بن غدیان ... عبد العزیز آل الشیخ ... عبد العزیز بن عبد الله بن باز

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com