::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1507450 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142598974 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

شخصی قطعه زمینی را وقف کرده، آیا می توان آنرا فروخت و پولش را در ساخت مسجد گذاشت
شماره فتوى 8497

تعداد بازديد 4830

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-09-20

 

مادرم قبل از وفاتش قطعه زمینی که از پدرمان به ارث برده بود در راه خدا وقف نمود، حال این قطعه، کل زمین را به دو نیمه تقسیم می کند، و باعث می شود که کل زمین بدون استفاده و فایده بماند. سوال اینست : آیا ورثه می توانند این قطعه زمین را بر طبق قیمت روز بفروشند و پول آنرا در ساخت مسجد بگذارند؟ باتوجه به اینکه فروش آن زمین به غیر ورثه موجب ضرر رساندن به آنان می شود، زیرا این قطعه کل زمین را به دو نیم تقسیم کرده است.


الحمدلله،

اصل بر آنست که وقف آنگونه تنفیذ می شود که واقف شرط گذاشته و اراده نموده است، یعنی اگر مثلا یک زمین زراعی را برای فقراء و مساکین وقف کرده باشد، دیگر تغییر وقف جایز نیست.

اما اگر مصلحتی راجحه برای تغییر آن یافت شود، مثلا امکان استفاده و انتفاع از وقف نباشد، در اینحالت سرپرست و نگهدارنده وقف می تواند جهت وقف را به چیزی با مصلحت تر تغییر دهد، البته به دو شرط :

اول : وقف نباید برای مردمان معین شده ای اختصاص داه شده باشد، اگر چنین باشد، تغییر جهت وقف جایز نیست؛ زیرا حق متعلق به آن مردمان است، و باید زمین را به آنان سپرد.

دوم : برای این تغییر بایستی به قاضی شرع مراجعه داده شود.

در فتوای هیئت دائمی افتاء آمده : «اگر کسی قطعه زمین زراعی موقوفه ای در دست داشته باشد پس او سرپرست آنست، و حق دخل و تصرف در آن قطعه زمین را نه برای خود و نه دیگری ندارد، حال چه بخواهد آنرا بفروشد یا تغییر دهد، مگر آنکه مصلحتی برای وقف داشته باشد، و این تصرف باید از طریق قاضی شرع باشد که قطعه زمین مذکور در منطقه ولایت و قضاوت اوست، و اگر خودش سرپرست وقف نیست باز برای او جایز نیست در آن قطعه تصرفی کند مگر از طریق سرپرست وقف، و سرپرست هم باید بر اساس آنچه بیان شد تصرف کند» "فتاوی اللجنة الدائمة" (16/ 76).

پس هرگاه به نزد قاضی شرع رجوع داده شد، و رای به تغییر وقف به چیزی با مصلحت تر از آن داد، مثلا فروش زمین و اختصاص پول آن برای زمین دیگری یا برای مسجدی، در آنصورت ایرادی نیست که آن زمین را با قیمت روز به ورثه فروخت تا به آنها هم ضرری وارد نشود.

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

منبع : سایت الإسلام سؤال وجواب

 

IslamPP.Com