::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1506530 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142587612 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

چگونگی پرداخت زکات سهام
شماره فتوى 8631

تعداد بازديد 4857

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-10-21

 

چگونگی پرداخت زکات سهام


الحمدلله،

درباره زکات سهام شرکتها بطور مختصر و مفید می توان چنین بیان کرد : کسی که مالک سهامی است، قصد وی از تملک آن یکی از دو حالت زیر می تواند باشد :

1- قصد او سرمایه گذاری دراز مدت است، و می خواهد از این طریق سود و درآمد کسب کند (مانند کسی که یک کامیون باربری خریده و می خواهد از درآمد آن ارتزاق کند نه از طریق خرید و فروش کامیون).

نحوه پرداخت زکات : اگر در بازار سعودی است، بر مالک سهام زکاتی لازم نیست، زیرا شرکتها به نیابت از وی زکات سهامداران را خارج می کنند، بجز سهام بانکها مانند بانک بلاد، مصرف راجحی و بانک الجزیره .. که در مورد زکات اینها می بایست با هیئت نظارت شرعی آنها تماس برقرار کند تا مقدار زکاتی که بانک پرداخت نکرده را بداند.

اما اگر در بازار سهام کشورهای دیگر مثل حوزه خلیج یا بازار جهانی است که در آن شرکتها ملتزم به پرداخت زکات به نیابت از سهامداران خود نیستند، در اینحالت چنانکه شرکت هیئت شرعی دارد باید از آنها درباره میزان زکات سوال کند. اگر هیئت شرعی نداشته باشند بر مالک سهام لازمست شخصا میزان آنرا حساب کند، باید حساب کند از موجودات و دارائی شرکت کدامها زکوی هستند و زکات در اینجا ربطی به قیمت بازار ندارد. اگر انجام آن برایش دشوار بود می تواند 2.5% از حقوق سهامداران را بابت زکات بپردازد.

و حقوق سهامداران = (جمع دارائی – بدهی ها).

بعد حاصل این تفریق را در (2.5%) ضرب کند.

 

2- قصد او تجارت باشد، یعنی از طریق خرید و فروش سهام شرکتها کسب سود می کند، امروز سهام فلان شرکت را می خرد و فردا که ارزش آن بالا رفت می فروشد، و بر همین منوال ..

نحوه پرداخت زکات : در اینحالت مانند اجناس تجاری زکات می دهد (مثل کسی که از طریق خرید و فروش اتومبیل بقصد سود تجارت می کند)؛ هرگاه موعد پرداخت زکات سالیانه اموالش فرا رسید، ضمن اینکه ارزش سایر اموال زکوی خود را حساب می کند، همزمان قیمت سهامهایی که در دست دارد را نیز مطابق قیمت بازار (نه قیمت اسمی یا حقیقی) حساب می کند، سپس با سایر اموال (زکوی خود) جمع بسته، و از مجموع آنها میزان (2.5%) را بابت زکات کل اموالش خارج می کند.

و این برای زمانی است که شخص از قبل مالک حد نصاب شده باشد، یعنی اموال زکوی او برابر یا بیشتر از ارزش 85 گرم طلا شده باشد، هرلحظه مالک این مقدار سرمایه شد، او از آن روز تا یکسال (قمری) منتظر می ماند و بعد از فرا رسیدن سالگرد آن، باید زکات اموالش را بدهد و زکات سهام هایی که دارد را نیز در همانروز همراه سایر اموال زکوی خود حساب کند. و هرسال در آنروز – که موعد زکات اوست – زکات اموالش را حساب و خارج کند.

نکته : تفاوت این دو حالت در اینست : کسی که در طول سال خرید و فروش سهام می کند در حکم کسی است که اجناس تجاری دارد پس مثل او زکات می دهد، اما کسی که قصد فروش سهام ندارد مگر تا زمانی طویل – که بیشتر از یکسال باشد – او در حکم سرمایه گذاری است که قصد دارد از درآمد حاصله شرکت سهیم باشد ( لذا از درآمد شرکت که عاید او می شود زکات می دهد).

منبع : سایت (الربح الحلال؛ متخصص فی المعاملات المالیة).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com