::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1436560 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

74009330 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2835 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا در چین امکان باز کردن سوپرمارکت وجود دارد؟
شماره فتوى 8633

تعداد بازديد 5029

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-10-21

 

در حالی که بعضی از خوراکی ها با گوشت یا روغن خوک درست شده باشند؛ مثل سوپ و قوطی باب . البته گوشت خوک تازه در سوپرمارکت عرضه نمی شود.


الحمدلله،

بازکردن سوپر مارکت در کشور چین جایز است، اما هرگونه مواد و محصولاتی که در شریعت اسلام حرام شده باشد، فروش آن به هر انسانی – مسلمان باشد یا کافر - جایز نیست، زیرا اینکار در حکم ترویج حرام و گناه است.

و اما خدای متعال خوک را حرام و نجس اعلام کرده، از اینرو خوردن گوشت یا چربی یا هر قسمتی از بدن خوک حرام است، چه اندک باشد یا زیاد، و اگر قسمتی از اجزاء خوک در تهیه محصولاتی از قبیل خوراک و دارو و امثال اینها ترکیب شده باشد، خوردن آن نیز حرام است.

علماء هیئت دائمی افتاء گفتند : «هرگاه مسلمان اطمینان داشته باشد و یا ظن غالب او بر آن شکل گیرد که گوشت یا روغن یا پودر خوک در تهیه خوراک یا دواء یا خمیر ندان و امثال اینها استفاده شده باشد، در آنصورت : خوردن یا نوشیدن یا مسواک زدن با آن جایز نیست. اما اگر در آن شک داشته باشد، باید آنرا کنار بگذارد (و استفاده نکند)؛ به دلیل فرموده پیامبر صلی الله علیه وسلم : «دع ما یریبک إلی ما لا یریبک ». یعنی : «آنچه تو را به شک و تردید می اندازد رها کن و به آنچه تو را به شک نمی اندازد چنگ بزن» ترمذی (2518)» "فتاوی اللجنة الدائمة" (22/281) .

شیخ عبد العزیز بن باز، شیخ عبد الرزاق عفیفی، شیخ عبد الله بن غدیان، شیخ عبد الله بن قعود .

 

و همینطور فروش گوشت خوک یا فرآورده های آن حرام است، زیرا پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید : «إِنَّ اللَّهَ إِذَا حَرَّمَ عَلَی قَوْمٍ أَکْلَ شَیْءٍ حَرَّمَ عَلَیْهِمْ ثَمَنَهُ»  أبو داود (3488) و صححه الألبانی فی "صحیح الجامع" (5107) .

یعنی: «هرگاه الله متعال خوردن چیزی را بر مردم حرام گرداند، پول آنرا نیز بر آنها حرام می گرداند».

و از جابر بن عبدالله رضی الله عنهما روایت است : «أَنَّهُ سَمِعَ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم یَقُولُ عَامَ الْفَتْحِ وَهُوَ بِمَکَّةَ: «إِنَّ اللَّهَ وَرَسُولَهُ حَرَّمَ بَیْعَ الْخَمْرِ وَالْمَیْتَةِ وَالْخِنْزِیرِ وَالأَصْنَامِ» فَقِیلَ: یَا رَسُولَ اللَّهِ أَرَأَیْتَ شُحُومَ الْمَیْتَةِ؟ فَإِنَّهَا یُطْلَی بِهَا السُّفُنُ، وَیُدْهَنُ بِهَا الْجُلُودُ، وَیَسْتَصْبِحُ بِهَا النَّاسُ، فَقَالَ: «لا، هُوَ حَرَامٌ» ثُمَّ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه وسلم عِنْدَ ذَلِکَ: «قَاتَلَ اللَّهُ الْیَهُودَ إِنَّ اللَّهَ لَمَّا حَرَّمَ شُحُومَهَا جَمَلُوهُ ثُمَّ بَاعُوهُ فَأَکَلُوا ثَمَنَهُ». (بخاری: 2236)

یعنی : از رسول‏ الله صلی الله علیه وسلم شنیدم که در سال فتح مکه فرمود: «خدا و رسولش، خرید و فروش شراب، بت، مردار، و خوک را حرام کرده اند» مردم پرسیدند: ای رسول خدا! پی و چربی حیوانِ مرده، حلال است؟ مردم برای چرب کردن چوب کشتیها، پوستها و برای روشنایی چراغ، از آنها استفاده می کنند. فرمود: «خیر، حرام است» و افزود: «خداوند، یهود را نابود کند زیرا وقتی که چربی برای آنان، حرام  شد، آنرا ذوب کردند و فروختند و از قیمت آن، استفاده کردند».

و فرقی ندارد که به مسلمان فروخته شود یا کافر، زیرا کفار نیز مخاطب فروع شریعت اسلام هستند و بر آنها نیز حرام است، و لذا کمک کردن به کفار در خوردن حرام جایز نیست.

امام ابن حزم گفته: «لا یَحِلُّ بَیْعُ الْخَمْرِ، لا لِمُؤْمِنٍ، وَلا لِکَافِرٍ» «خرید و فروش خمر حلال نیست، چه با مسلمان باشد یا کافر». "المحلی" (7/356) .

و امام ابن قیم گفته : «اگر پرسیده شود: آیا برای مسلمان جایز است که شراب و خوک را به کافر ذمی فروخت چرا که از نظر آنان حلال است؟ پاسخ داده می شود: جایز نیست، و پولش حرام است». "زاد المعاد" (5/763).

و ابن جزی گفته : «لا یحل لمسلم بیع الخمر إلی مسلم ولا کافر » «برای یک مسلمان فروش خمر به مسلمان و کافر حلال نیست». "القوانین الفقهیة" (ص 117) .

و امام نووی رحمه الله گفته : «فروش خمر باطل است و فرقی ندارد چه مسلمان آنرا بخرد یا کافر ذمی و یا اینکه دو ذمی با هم معامله کنند». "المجموع" (9/271) .

همچنین علمای هیئت دائمی افتاء کشور سعودی چنین فتوا داده اند :

« جایز نیست آنچه را الله متعال حرام کرده از قبیل خوردنی ها و غیر آنها مانند انواع خمر (مواد مست کننده) و خوک تجارت نمود هرچند که با کفار باشد، بخاطر حدیثی که از پیامبر صلی الله علیه وسلم ثابت شده فرمودند: « إنَّ الله إذا حرَّم شیئاً حرَّم ثمنه» «هرگاه الله چیزی را حرام کرده قیمتش را نیز حرام کرده است»، و چونکه ایشان خود خمر را و نیز کسی که آنرا می خورد، و فروشنده و خریدار آن، و حمل کننده و کسی که به سوی او حمل می شود، و کسی که از پولش نفع می برد، و کسی که خمر را درست می کند، و کسی که به درخواست او شراب گرفته می‌شود، همه را مورد لعن قرار داده است. ابوداود (3657)». "فتاوی اللجنة الدائمة" (13/49).

بنابراین فروش خوراکی هایی که با گوشت خوک یا روغن آن درست شده باشد جایز نیست.

از علمای هیئت دائمی افتاء سوال شد : آیا فروش خوراک هایی که محتوی موادی برگرفته از خوک و الکل باشد جایز است؟ باتوجه به اینکه در کشر آمریکا مسلمانان بسیاری هستند که سوپرمارکت و بقالی دارند و در آن گوشت خوک و سیگار و آبجو می فروشند.

پاسخ دادند : «فروش آنچیزی که خوردن یا استفاده آن حرام باشد جایز نیست، از جمله آنچه در این سوال ذکر شده است». فتاوی اللجنة الدائمة ج13/47.

و هرکس بخاطر خدا از چیزی دست بکشد، الله متعال بهتر از آنرا به او عطاء می کند.

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com