::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1548887 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143439099 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6099 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا جایز است به مستخدم رستوران و یا غذاخوری انعام داد؟
شماره فتوى 8729

تعداد بازديد 4925

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-11-21

 

آیا جایز است به مستخدم رستوران و یا غذاخوری انعام داد؟


الحمدلله،

این سوال را از جناب علامه عبد الرحمن البراک پرسیدند که ایشان اینگونه پاسخ دادند :

«جایز نیست که این مبلغ اضافه را به مستخدم داد، زیرا در آنصورت در حکم رشوه دادن به اوست تا (شاید) با اینکار (ترغیب شود) بیشتر از سایر مشتریان - که انعام نمی دهند - به تو خدمت رسانی کند و یا غذای بیشتری بدهد، و مستخدم نیز نباید به یکی از مشتریان خدمات بیشتری ارائه کند، بلکه با تمام مردم یکسان رفتار کند.

اما .. چنانکه شبهه رشوه یا متمایل کردن مستخدم به سوی خود منتفی باشد، در اینصورت ایرادی ندارد (به او مبلغی اضافه بدهید)، مثلا به قصد احسان در حق مستخدم که فردی ناتوان و محتاج است (این مبلغ اضافه را می دهید) و شما هم دیگر هرگز به این رستوران بازنمی گردید، والله تعالی أعلم». آنچه از شیخ نقل شد، نقل قول معنایی از پاسخ ایشان بود.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com

 

 

ی �� ����x��ست، دلیل بر عدم جواز اینست : زمانی که رسول الله صلی الله علیه وسلم گروهی از مردم را برای جمع آوری زکات فرستادند- هنگام برگشت یکی از آنان گفت- این اموال از آن شماست و اینرا به من هدیه داده اند، رسول الله صلی الله علیه وسلم با این کار برخورد نمودند و در جمع مردم سخنرانی نموده و فرمودند: «مَا بَالُ عَامِلٍ أَبْعَثُهُ فَیَقُولُ هَذَا لَکُمْ وَهَذَا أُهْدِیَ لِی أَفَلَا قَعَدَ فِی بَیْتِ أَبِیهِ أَوْ فِی بَیْتِ أُمِّهِ حَتَّی یَنْظُرَ أَیُهْدَی إِلَیْهِ أَمْ لَا» «چه شده است کسی را که جهت جمع آوری زکات می فرستم، هنگام بازگشت می گوید: این برای شماست و این از آن خودم است که به من هدیه داده شده است! پس چرا در منزل پدرش و یا مادرش نمی نشیند تا ببیند که آیا به او هدیه می دهند یا خیر» بخاری (6636)، و مسلم (1832).

 

علاوه بر این؛ چنین کاری موجب اخلال در امانت و مسئولیت کارگر هم می شود؛ مثلا او که وکیل شرکت برای خرید اجناس است، بدنبال اجناس باکیفیت و مناسب برای شرکت نمی گردد، بلکه از کسانی خرید می کند که به او انعام یا هدیه بدهند، و بیشتر بدنبال منافع خودش می رود نه شرکت، حال آنکه او امین شرکت است! حتی اگر فرض شود که کارگر در این محذور نمی افتد باز نباید هدیه را قبول کند، زیرا شریعت غالبیت و عامه را مورد نظر دارد، و این را هم منع کرده تا سد راه این محذور شود.

از علماء هیئت دائمی افتاء سوال شد : شخص دلالی در شرکتی کار می کند، و حقوق ثابتی هم از آن شرکت دریافت می کند، او واسطه شرکت خود با شرکت دیگری است، و برای شرکتی که در آنجا کار می کند یکسری ماشین آلات خریداری می کند، او از شرکت فروشنده مبلغی دریافت می کند، البته او خودش این مبلغ را مطالبه نکرده، بلکه شرکت فروشنده خودش آنرا به او می دهد، آیا این پول حلال و شرعی است؟

پاسخ دادند : «مادام که این شخص دلال در شرکتی که در آن کار می کند حقوق ماهیانه دریافت می کند، در آنصورت دریافت پول از شرکت دوم بابت خریدش از آنها، جایز نیست..».

"فتاوی اللجنة الدائمة" (15/147).

 

سوما : اگر کارگر از این نوع هدایا دریافت نمود، باید آنرا به صاحبش بازگرداند، اگر انجام آن برایش ممکن نبود باید آنرا به شرکت یا مؤسسه ای که در آنجا کار می کند تحویل دهد.

لذا شما – سوال کننده – باید از گرفتن این مبالغ که تحت عنوان "پول بنزین" می دهند امتناع کنید، و اگر آنرا دریافت کردید باید به رئیس خود اعلام کنید و به او بدهید مگر خود او به شما اجازه دهد.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com