::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1550417 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

143469739 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

6390 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

همسر دیگری اختیار می کند و زن اولش ناراحت است که همسر دوم نیز مثل او ارث ببرد
شماره فتوى 8738

تعداد بازديد 4903

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2013-11-28

 

پدرم بعد از 25 سال زندگی با مادرم مجددا ازدواج کرد، مادرم خشمگین و ناراحت است از اینکه آن زن دوم نیز مثل او ارث بگیرد و می گوید : چطور من 25 سال است که سختی و رنج کشیدم و با شوهرم به اینجا رسیدم ولی اکنون این زن که تازه آمده باید به اندازه من ارث بگیرد!؟ من هیچگاه این را نمی پذیرم!


الحمدلله،

خداوند عزوجل برای مرد رخصت داده که با چهار زن ازدواج کند، و هرگاه مرد با دو زن ازدواج کند و فوت کند، هر دو همسر وی در میراث او به یک اندازه سهم دارند، و هیچیک از دیگری بیشتر دریافت نمی کند، الله متعال می فرماید : « وَلَهُنَّ الرُّبُعُ مِمَّا تَرَکْتُمْ إِنْ لَمْ یَکُنْ لَکُمْ وَلَدٌ فَإِنْ کَانَ لَکُمْ وَلَدٌ فَلَهُنَّ الثُّمُنُ مِمَّا تَرَکْتُمْ مِنْ بَعْدِ وَصِیَّةٍ تُوصُونَ بِهَا أَوْ دَیْنٍ» (نساء 12).

یعنی : « و برای زنان شما، یک چهارم میراث شماست، اگر فرزندی نداشته باشید؛ و اگر برای شما فرزندی باشد، یک هشتم از آن آنهاست؛ بعد از انجام وصیتی که کرده‏اید، و ادای دَین».

این حکم الله متعال است، و او أحکم الحاکمین و أرحم الراحمین است، و بر هر زن و مرد مؤمنی واجب است که تسلیم احکام الهی باشد، و در دل نسبت به آن ناخشنود نباشد، چنانکه می فرماید : «وَمَا کَانَ لِمُؤْمِنٍ وَلا مُؤْمِنَةٍ إِذَا قَضَی اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَمْرًا أَنْ یَکُونَ لَهُمُ الْخِیَرَةُ مِنْ أَمْرِهِمْ وَمَنْ یَعْصِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ ضَلَّ ضَلالا مُبِینًا» (احزاب 36).

یعنی : « هیچ مرد و زن با ایمانی حق ندارد هنگامی که خدا و پیامبرش امری را لازم بدانند، اختیاری (در برابر فرمان خدا) داشته باشد؛ و هر کس نافرمانی خدا و رسولش را کند، به گمراهی آشکاری گرفتار شده است».

و می فرماید : « فَلا وَرَبِّکَ لا یُؤْمِنُونَ حَتَّی یُحَکِّمُوکَ فِیمَا شَجَرَ بَیْنَهُمْ ثُمَّ لا یَجِدُوا فِی أَنْفُسِهِمْ حَرَجًا مِمَّا قَضَیْتَ وَیُسَلِّمُوا تَسْلِیمًا » (نساء 65).

یعنی : « به پروردگارت سوگند که آنها مؤمن نخواهند بود، تا اینکه در اختلافات خود، تو را به داوری طلبند؛ و سپس از داوری تو، در دل خود احساس ناراحتی نکنند؛ و کاملا تسلیم باشند».

و مادر گرامی شما را نصیحت می کنیم که تقوای الهی داشته باشد و به تقسیم خداوند متعال راضی باشد، و یقین داشته باشد که حکم او تعالی عین عدل و رحمت و نیکی است، « وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُکْمًا لِقَوْمٍ یُوقِنُونَ». (و چه کسی بهتر از خدا، برای قومی که اهل یقین هستند، حکم می‏کند؟) و شدیدا ایشان را برحذر می داریم که مبادا بر حکم خداوند اعتراض کنند یا آنرا رد کنند به این خاطر که در درونشان نسبت به آن ناخشنودند، که این خطر بزرگی است.

و چه کسی می داند آیا انسان ارث می برد یا دیگران از او ارث می برند؟ پس مبادا قلب آدمی به دنیا تعلق خاطر گیرد و بر آن سوار شود و با اعتراض کردن به حکم خداوند به دینش خسارت وارد کند..

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com