::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1506875 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142592104 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2842 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

حکم بوکس بازی(مشت زنی) و کشتی آزاد و گاو بازی
شماره فتوى 2455

تعداد بازديد 4798

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2009-12-19

 

حکم اسلام در مورد بوکس بازی و گاو بازی و کشتی آزاد چیست؟


الحمدلله،

بوکس بازی و کشتی دادن گاوها حرام و از منکرات است؛ چون بوکس بازی خطرات فراونی دارد و خطرناک است. به جان هم انداختن گاوها شکنجه کردن حیوانات است. اما کشتی آزادی که در آن خطری نباشد و عورت ها نمایان نشوند اشکالی ندارد. چون در حدیث آمده است که پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ  با یزید بن رکانه کشتی گرفت و پیامبر او را به زمین زد.( ابوداود (4078) ) اصل این است که چنین کارهایی جایز هستند بجز آنچه شریعت حرام قرارداده است.

 مجمع فقهی اسلامی رابطة العالم الاسلامی به دلیل آنچه گفته شد بیانیه ای در مورد حرام بودن بوکس بازی و کشتی دادن گاوها صادر کرده است که متن آن به شرح ذیل است:

    اما بعد:

مجمع فقهی اسلامی رابطه العالم الاسلامی در دهمین نشست خود که در مکه از شنبه 24 صفر 1408هـ مطابق با 17 اکتبر 1987م منعقد گردید و تا روز چهار شنبه 28 صفر 1408هـ مطابق با 21 اکتبر 1987م ادامه یافت، موضوع بوکس بازی و کشتی آزاد را مورد بررسی قرارداد و این دو ورزش بدنی را جایز شمرد. همچنین موضوع کشتی دادن گاوها (گاو بازی) که در بعضی کشورهای اسلامی رواج دارد مورد بررسی قرارداد که آیا از دیدگاه اسلام جایز است یا نه؟

 بعد از بررسی ابعاد مختلف موضوع و نتایج آن، هر چند که چنین کارهایی به ورزش منتسب هستند و برنامه های تلویزیونی بعضی از کشورهای اسلامی و غیره آن را پوشش می دهند.

  بعد از مطالعه و تحقیقات پزشکان و متخصصان در این مورد که به تقاضای مجمع صورت گرفته بود، و بعد از آمارهایی که این پژوهش از نتایج بوکس بازی ارائه نموده بودند، و با توجه به نکات منفی که در کشتی آزاد وجود دارد بر اساس آنچه از تلویزیون پخش می شود، مجمع فقهی امور ذیل را به تصویب رسانید:

اول : بوکس بازی:

«مجمع» به اتفاق آرا معتقد است که بوکس بازی مذکور که امروزه در ورزش و مسابقات کشور ما انجام می شود، کاری است که در شریعت اسلامی حرام می باشد، چون در آن هر یک از رقابت کنندگان آسیب رساندن به طرف دیگر را تا آخرین حد جایز می داند، یا مغزش آسیب جدی و مزمن ببیند، و یا به شکسته شدن عضو و یا به مرگ منجر می شود. بدون این که ضارب مسئولیتی داشته باشد، و از طرفی تماشاگرانی که طرفدار بوکس بازِ پیروز هستند، شاد و خوشحال می شوند و از این که طرف دیگر آسیب دیده شادمان می شوند. این کار حرام است به طور کلی اسلام آن را قبول ندارد؛ چون الله تعالی می فرماید:« وَلا تُلْقُوا بِأَیْدِیکُمْ إِلَی التَّهْلُکَةِ » [بقره :195]

 «با دستهای خودتان خود را به هلاکت نیندازید.»

و می فرماید : « وَلا تَقْتُلُوا أَنْفُسَکُمْ إِنَّ اللَّهَ کَانَ بِکُمْ رَحِیمًا » [النساء :29]

«خودتان را نکشید، بیگمان خداوند نسبت به شما مهربان است.»

و پیامبر صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ  می فرماید: «لاضَرَرَ ولاضِرَارَ» احمد (1/313)  

« نه به خود زیان و آسیب برسانید و نه به دیگران آسیب برسانید.»

بنابراین فقهای شریعت اسلامی تصریح کرده اند که هر کسی به فردی دیگر گفت:(مرا بکُش) او حق ندارد آن فرد را به قتل برساند و اگر این کار را بکند مسئول و سزاوار مرگ است.

بنابراین مجمع فقهی تأکید می کند که این بوکس بازی جایز نیست هر چند که ورزش نامیده می شود، چون مفهوم ورزش براساس تمرین استوار است؛ نه آزار و آسیب وارد کردن.

 باید بوکس بازی از برنامه های ورزشی محلّی حذف شود، و از فهرست مسابقات جهانی نیز باید حذف گردد. همچنین مجمع فقهی تصویب می کند که پوشش دادن بوکس بازی در برنامه های تلویزیونی جایز نیست، تا نوباوگان، این عمل زشت را نیاموزند و آن را تقلید نکنند.

دوّم: کشتی آزاد:

اما کشتی آزاد که هر یک از رقابت کنندگان آسیب رساندن به طرف دیگر را جایز می شمارد، مجمع فقهی این را عملی کاملاً مشابه به بوکس بازی می داند، گرچه به ظاهر تفاوت دارند، چون همه ممنوعیتهای شرعی که در بوکس بازی به آن اشاره شد در کشتی آزادی که به صورت مبارزه انجام می شود وجود دارند. و در حرمت، حکم بوکس بازی را دارد. اما انواع دیگر از کشتی آزاد که فقط برای ورزش بدنی انجام می شوند و آسیب رساندن در آن مجاز نیست از نظر شرعی جایز است، و مجمع فقهی در آن مانعی نمی بیند.

سوّم: کشتی گرفتن با گاوها(گاو بازی):

اما کشتی دادن گاوها که در بعضی کشورهای جهان معمول و رایج است و به کشته شدن گاوها می انجامد که انسان مربّی با مهارتی که در استفاده ی سلاح دارد گاو را به قتل می رساند نیز به لحاظ شرعی حرام است، چون آنها حیوان را شکنجه می کنند؛ زیرا انسان گاو باز آن را با تیر از پای در می آورد. در بسیاری مواقع، گاو انسانی را به قتل می رساند و این کشتی عملی وحشیانه است که شریعت اسلامی آن را نمی پذیرد.

پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ  در حدیثی می فرماید: «عُذِّبَتْ امْرَأَةٌ فِی هِرَّةٍ سَجَنَتْهَا حَتَّی مَاتَتْ فَدَخَلَتْ فِیهَا النَّارَ؛ لَا هِیَ أَطْعَمَتْهَا وَلَا سَقَتْهَا إِذْ حَبَسَتْهَا، وَلَا هِیَ تَرَکَتْهَا تَأْکُلُ مِنْ خَشَاشِ الْأَرْضِ» بخاری (3482) و مسلم (2242)

«زنی به خاطر آن که گربه ای را زندانی کرد تا که مرد، عذاب داده شد، او نه به گربه آب و نان می داد، و نه آن را رها می کرد که از حشرات زمین بخورد.»

پس وقتی زندانی کردن گربه سبب وارد شدن به جهنم می شود پس حکم کسی که گاو را با سلاح آسیب می رساند و شکنجه می کند تا اینکه می میرد، حکمش چگونه خواهد بود؟!

 

شیخ ابن باز – مجموع فتاوی و مقالات متنوعة (4/411-413)

 

IslamPP.Com