::ISLAMPP.COM::     دانلود کل سایت بصورت آفلاین! کلیک کنید     ::ISLAMPP.COM::     @ توجه توجه @ به سؤالات تکراری پاسخ داده نخواهد شد، پس لطفا قبل از ارسال سوال، در سایت جستجو کنید@

 اخبار جديد

صفحه أصلى

فتاواى متن

فتاواى صوتى

فتاواى تصويرى

گروهبندى فتاوى

كتابخانه فتاوى

جديدترين فتاوى

دانلود کتاب

اصول و تعبير خواب

فرستادن سؤال

جستجو در سايت

پيشنهادات و انتقادات

ارتباط با ما

درباره ما

آمار سايت

1485387 تعداد بازديد سايت

29705 تعداد كل فتاوى

9091 تعداد فتاواى متن

11381 تعداد فتاواى صوتى

9233 تعداد فتاواى تصويرى

142295514 تعداد كل فتاواى خوانده وشنيده شده

2840 تعداد كل فتاواى ارسال شده

 

نمايش فتاوى

 

فتاوى -->> -->>  فتواى انتخاب شده

آیا خوردن طعام اهل کتاب برای ما جایز است و گوشت مرغ که از کشور های خارج
شماره فتوى 3303

تعداد بازديد 4837

فرستادن به دوست 

 چاپ كردن

تاريخ اضافه 2009-12-23

 

آیا خوردن طعام اهل کتاب برای ما جایز است و گوشت مرغ که از کشور های خارج به دست ما میرسد حلال است  نمیدانم در ایران هم این کوشت مرغ یخ زده خارجی است یانه لطفا مرا راهنمای کنید.


الحمدلله،

خوردن ذبایح اهل کتاب یعنی نصاری (مسیحی) و یهود برای مسلمانان جایز است به شرطیکه برای غیر خدا ذبح نشده باشد. ولی خوردن ذبایح کافران دیگر غیر از اهل کتاب همچون مشرکان و مرتدان و غیره جایز نیست.

 

الله تعالی می فرماید:« الْیَوْمَ أُحِلَّ لَکُمُ الطَّیِّبَاتُ وَطَعَامُ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ حِلٌّ لَکُمْ وَطَعَامُکُمْ حِلٌّ لَهُمْ» یعنی:« امروز برای شما چیزهای پاکیزه حلال کرده شده، و غذای اهل کتاب برای شما حلال است، و غذای شما برای آنها حلال است.» آیه به صراحت دلالت بر حلال بودن طعام اهل کتاب دارد،(طعامهم: کشتارشان)، همچنانکه امام بخاری از ابن عباسم روایت کرده است.

 ابن کثیر این تفسیر را از ابن عباس و از طائفه ای از بزرگان سلف حکایت کرده و اجمالی نیز بر حلال بودن ذبیحه اهل کتاب آورده است. و در تفسیر- وَطَعَامُ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ حِلٌّ لَکُمْمی فرماید: ابن عباس، ابوأمامه، مجاهد، سعید بن جبیر، عکرمه، عطاء، حسن، مکحول، ابراهیم نخعی، سدی و مقاتل بن حیان همگی گفته اند که منظور از این آیه ذبیحه‌های اهل کتاب است و اجماع علمای اسلامی نیز بر این هستند که ذبائح آنها برای مسلمانان حلال است، چون آنها به حرام بودن ذبح برای غیر خدا معتقدند و بر روی کشتارهایشان فقط نام خدا را می آورند.

و نیز آنچه در صحیحین- بخاری و مسلم- از روایت انس بن مالکس آمده دلالت بر این مسئله دارد : «أَنَّ یَهُودِیَّةً أَتَتْ النَّبِیَّ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ بِشَاةٍ مَسْمُومَةٍ فَأَکَلَ مِنْهَا » یعنی«یهودیی گوشت گوسفندی مسموم را برای پیامبره به عنوان هدیه آورد و پیامبره از آن خورد…». این حدیث دلیلی بر حلال بودن ذبیحه اهل کتاب است، و گرنه، پیامبره از این گوسفند نمی‌خورد. اقوال علما نیز بر این مسئله تأکید دارند، و اکثر اهل علم، اجماع را بر این مسئله نقل کرده اند.

شیخ الإسلام ابن تیمیه نیز همین اجماع را نقل می کند و می گوید: حلال بودن غذای اهل کتاب، بوسیله قرآن و سنت و اجماع ثابت شده است. در ادامه می فرماید: هیچکس حق ندارد، خوردن ذبیحه یهود و نصاری را در این زمان بر کسی انکار کند، و ذبیحه آنها برای مسلمانان حرام نیست و هرکس این را انکار کند، جاهل و خطاکار است و مخالفت اجماع مسلمانان را کرده است.

 

دلیل اینکه خوردن ذبایحی که برای غیر الله ذبح شده اند:

الله تعالی می فرماید:« حُرِّمَتْ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِیرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَیْرِ اللَّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّیَةُ وَالنَّطِیحَةُ وَمَا أَکَلَ السَّبُعُ» یعنی: حرام شد بر شما، مردار، خون، گوشت خوک، آنچه نام غیر خدا به وقت ذبح بر آن برده شود، آنچه به خفه کردن مرده باشد، آنچه به سنگ یا عصا مرده باشد، آنچه از جای بلند افتاده و بمیرد، آنچه به شاخ زدن مرده، آنچه درنده خورده باشد.

از عطاء بن سائب از زادان ازمسیره از علیرضی الله عنه روایت است که فرموده: "اگر شنیدید که یهود و نصاری هنگام ذبح حیوانات نام غیر خدا را بر آن می برند از ذبیحه آنها نخورید، ولی اگر نشنیدید، می توانید از آن بخورید چون خداوند آن را برایتان حلال کرده است."

ولی آنچه که مهم است، ذبیحه اهل کتاب به شرطی حلال است که دارای دو شرط باشند:

 الف: از قبل از بعثت پیامبر آباء و اجداد آنها نصرانی یا یهودی باشند.

 ب: در هنگام ذبح حیوانات نام غیر خدا را بطور مطلق بر آن نبرند.

 

در خصوص گوشتهای وارد شده از کشورهای دیگر از جناب شیخ ابن عثیمین رحمه الله سوال می کنند که ایشان جواب می دهند: " خوردن گوشتهای وارداتی از کشورهای غیر اسلامی، اگر کار ذبح مستقیماً توسط یهود و نصاری انجام می شود، اشکالی ندارد و شایسته نیست که سؤال شود، چگونه ذبح  کردهاند؟ آیا هنگام ذبح نام الله را بردهاند یاخیر؟ زیرا رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ از گوشت گوسفندی که یهودیان برای ایشان به عنوانهدیه فرستاده بودند، خوردند(بخاری (2069،2508) و نپرسید که چگونه ذبح کردهاند و آیا نام الله را در هنگام ذبح بر زبان آوردهاند یا خیر؟ همچنین پیامبرصَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ از خوراکی که یک نفر یهودی ترتیب داده بود خورد.

در صحیح بخاری روایتاستکه: گروهی به رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ گفتند: کسانی برای ما گوشت میآورند و ما نمیدانیم که آیا نام الله را در هنگام ذبح بردهاند یا خیر؟ رسول الله صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فرمود:[ سَمُّوا عَلَیْهِ أَنْتُمْ وَکُلُوهُ ] «شما بسم الله بگویید و از آن بخورید». عایشه رضی الله عنها راوی حدیث میگوید: آنها (سؤال کنندگان) تازه مسلمان بودند. بخاری (2057، 5507،7398).

این احادیث خود دلیلی است بر این که سؤال کردن از کیفیت ذبح کار جالبی نیست مادامی که کار ذبح توسط افراد معتبر انجام میپذیرد؛ و این خود از حکمت شرع و آسانی آن است. اگر از مردم بخواهیم که از صحیح بودن شرایط ذبح تحقیق کنند، نوعی سختی و فشار بر آنها وارد میشود و شریعت اسلام، شریعتی سخت و مشقت بار معرفی خواهد شد.

اما اگر حیوان ذبح شده از کشورهایی بود که اسلام ذبح آنها را  قبول ندارد؛ مانند: آتش پرستان، بت پرستان و بیدینان، خوردن گوشت آن بر فرد مسلمان حلال نیست، چرا که اللهتعالی خوردن غذای غیر مسلمان، بجز یهود و نصاری را بر مسلمان مباح قرار نداده است.

 اگر شک وجود داشت که آیا اهل کتاب آن را ذبح کردهاند یا دیگران، اشکالی در خوردن آن به وجود نمیآید.

فقها گفتهاند: اگر حیوان ذبح شدهای در جایی رها شده بود که ذبح اکثر اهالی آن حلال است، خوردن گوشتش حلال است. اما در این حالت بهتر است کاری را انجام دهیم که از شک و گمان بر طرف شود. همچنین: اگر گوشتی را از جایی آوردند که ذبح بعضی از آنها حلال است و به صورت شرعی ذبح میکنند و بعضی دیگر از راه غیر شرعی، اما اکثریت با گروه اول است، لذا خوردن آن گوشت اشکالی ندارد، اما بهتر است از خوردن آن گوشت امتناع شود.(شیخ ابن عثیمین- جریدة المسلمون، العدد2).

 

شیخ ابن باز در مجموع فتاوی ابن باز"(23/18) می گوید که گوشتهای وارداتی از کشورهای غیر اسلامی که اهل کتاب هستند حلال است مگر اینکه از غیر شرعی بودن آن مطلع باشی زیرا اصل بر حلال بودن ذبایح اهل کتاب است ولی اگر از آن آگاه باشید که غیر شرعی است در اینصورت حرام است.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com