حکم سلام کردن در مسجد چیست؟
 

حکم سلام کردن در مسجد چیست؟

 

الحمدلله،

سلام دادن به جماعت مسلمانان در هرجایی اللخصوص در مسجد مستحب است.

الله تعالی می فرمایند: { یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَدْخُلُوا بُیُوتاً غَیْرَ بُیُوتِکُمْ حَتَّی ‏تَسْتَأْنِسُوا وَتُسَلِّمُوا عَلَی أَهْلِهَا} النور: 27‏

یعنی: ای مسلمانان داخل نشوید به خانه هایی غیر از خانه های خویش تا که اجازت طلبید و سلام ‏کنید بر اهل آن. ‏

وعن أبی عُمارة البراء بن عازبٍ رضی الله عنهما قال: أمرنا رسولُ الله صَلّی اللهُ عَلَیْهِ وسَلَّم بِسَبعٍ: «بِعَیادَةِ الَمرِیضِ، وَاتِّباع الجَنائز، وَتشْمیت العَاطس، ونصرِ الضَّعِیف، وَعَوْن المظلوم، وإفْشاءِ السَّلام، وإبرارِ المقسم » متفق علیه، هذا لفظ إحدی روایات البخاری.  

از ابو عماره براء بن عازب رضی الله عنه روایت شده که گفت:رسول الله صلی الله علیه وسلم  ما را به هفت چیز امر نمود: به عیادت مریض،و تشییع جنازه ها،و (گفتن یرحمک الله) برای عطسه زننده،و یاری دادن ناتوان،و همکاری با مظلوم،و آشکار کردن سلام (بین مسلمانان) و بجای آوردن قسم.

مستحب است برای کسیکه به سلام آغاز می کند بگوید: السَّلاَمُ عَلَیْکُمْ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَکَاتُهُ یعنی ضمیر جمع را آورد، هر چند کسیکه بر وی سلام داده می شود، یکنفر باشد و جواب دهنده بگوید: وَعَلَیْکُمْ السَّلاَمُ وَرَحْمَةُ الله وَبَرَکَاتُهُ، پس واو عطف را بیاورد در گفته اش: و علیکم.

 

«سنت است که هنگام داخل شدن به مسجد با پای راست و هنگام خارج شدن با پای چپ خارج شوی». (أخرجه الحاکم). و همچنین مستحب است قبل از سلام دادن به جماعت مسلمانان داخل مسجد، دعای زیر را بخواند:

 

دعای هنگام وارد شدن به مسجد:

 «بِسْمِ اللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَی رَسُوْلِ اللهِ. اللَّهُمَّ افْتَحْ لِیْ أَبْوَابَ رَحْمَتِکَ». «الهی، دروازه رحمتت را برایم بگشا».

هر گاه یکی از شما به مسجد داخل شد باید بر پیامبر -صلی الله علیه وسلم- درود بفرستد و بگوید: «اللَّهُمَّ افْتَحْ لِیْ أَبْوَابَ رَحْمَتِکَ». (رواه النسائی وابن ماجه وابن خزیمه و ابن حبان).

ولی اگر وارد مسجد شد و متوجه گردید نماز جماعت می خوانند، فقط ذکر و دعا را بخواند و نیازی به سلام دادن نیست زیرا ممکن است باعث تشویش نمازگذاران شود هرچند که اگر هم سلام کرد ایرادی ندارد و نمازگذاران می توانند کف دست راست خود را کمی از پشت دست چپ جدا نمایند.

از عبدالله بن عمر -رضی الله عنهما- روایت است : (خرج رسول الله صلی الله علیه وسلم إلی قباء یصلی فیه. فجاءته الأنصار فسلموا علیه و هو یصلی، قال : فقلت لبلال : کیف رأیت رسول الله صلی الله علیه وسلم یرد علیهم حین کانوا یسلمون علیه و هو یصلی؟ قال : یقول هکذا، و بسط کفه و بسط جعفر بن عون کفه، و جعل بطنه أسفل، و جعل ظهره إلی فوق)ابوداود

«پیامبر صلی الله علیه وسلم به قبا رفت تا در آنجا نماز بخواند، انصار نزد او آمدند و در حالی که پیامبر در نماز بود بر او سلام کردند (ابن عمر) گوید : به بلال گفتم پیامبر صلی الله علیه وسلم در حالی که در نماز بود و آنان (انصار) بر او سلام کردند چگونه جواب سلام آن را داد؟ گفت به این صورت : کف دستش را باز کرد، جعفربن عون – راوی – هم کف دستش را باز کرد و کف دستش رو به پایین و پشت دستش را رو به بالا کرد».

دعای هنگام بیرون شدن از مسجد: «هر گاه از مسجد بیرون شدی بگو: «اللَّهُمَّ إِنِّیْ أَسْأَلُکَ مِنْ فَضْلِکَ». (رواه مسلم).

و در روایت نسائی: هنگام خروج بر پیامبر درود بفرستد.

با پای چپ بیرون شدند، بدلیل قول انس-رضی الله عنه- چنانچه گذشت.

 

والله تعالی اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com