برادرم مدتی است نسبت به همه چیز بی اعتقاد شده، چگونه می توانم به هدایت شدن او کمک کنم؟
 

برادرم مدتی است نسبت به همه چیز بی اعتقاد شده، چگونه می توانم به هدایت شدن او کمک کنم؟

الحمدلله،

اولا باید گفت که هدایت در دست انسانها نیست و آنکه قلوب مردم را به سمت هدایت تغییر می دهد جز ذات پاک باری تعالی کسی نیست. از اینرو هنگامیکه پیامبر صلی الله علیه وسلم بارها و بارها نزد ابوطالب عموی خود رفت و او را به اسلام دعوت نمود او همچنان حاضر به ایمان نمی شد و این امر باعث ناراحتی پیامبر صلی الله علیه وسلم می گشت و به همین علت الله تعالی آیه زیر را بر وی نازل فرمود:

« إِنَّکَ لَا تَهْدِی مَنْ أَحْبَبْتَ وَلَکِنَّ اللَّهَ یَهْدِی مَن یَشَاءُ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ»(قصص 56)

یعنی: تو نمی‏توانی کسی را که دوست داری هدایت کنی؛ ولی خداوند هر کس را بخواهد هدایت می‏کند؛ و او به هدایت یافتگان آگاهتر است.

بنابراین هدایت در اختیار الله تعالی است و ازطرفی الله تعالی در حق هیچکس ظلم نمی کند و کسی که خواهان یافتن حقیقت و راه مستقیم باشد، الله تعالی راه را بر وی نشان خواهد داد چنانکه می فرماید:

« وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنَا»(عنکبوت 69)

یعنی: آنها که در راه ما (با خلوص نیّت) تلاش کنند، قطعاً به راه‏های خود، هدایتشان خواهیم کرد.

و الله تعالی راه را بر بندگانش مشخص نموده است تا راه هدایت را انتخاب کنند:

« إِنَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَإِمَّا کَفُورًا»(انسان 3)

یعنی: ما راه را به او نشان دادیم، خواه شاکر باشد (و ایمان آورد) یا ناسپاس (و کفر بورزد).

پس ما انسانها جز سبب هدایت دیگران چیز بیشتری نخواهیم بود! و برماست تا با ادله و براهین مردم را به راه اسلام دعوت کنیم و نتیجه کار را به الله تعالی بگذاریم.

آنچه که وظیفه ماست؛ کسب علم شرعی است زیرا با جهل نمی توان راه را بر کسی نشان داد و نیز با روشی پسندیده و بدور از احساس به دعوت بپردازیم:

« ادْعُ إِلِی سَبِیلِ رَبِّکَ بِالْحِکْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ وَجَادِلْهُم بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِیلِهِ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِینَ»(نحل 125)

یعنی: با حکمت و اندرز نیکو، به راه پروردگارت دعوت نما! و با آنها به روشی که نیکوتر است، استدلال و مناظره کن! پروردگارت، از هر کسی بهتر می‏داند چه کسی از راه او گمراه شده است؛ و او به هدایت‏یافتگان داناتر است.

اما دعا کردن برای انسانها و هدایت آنها امری مفید است و شما می توانید مکررا برای هدایت عزیزانتان و سایر مردم دعا کنید خصوصا بعد از هر نماز فرض، و از این دعا کردن خسته نشوید ولی همانطور که گفته شد این امر نیز سبب است و هدایت نزد الله تعالی است. شما باید دیگران را به مطالعه قرآن و ترجمه آن فرابخوانید زیرا بسیار دیده شده است که افرادی با مطالعه قرآن و ترجمه آن راه حق را یافته اند در حالیکه بسیاری از مردم از این امر غافلند و از دعوت مردم به مطالعه قرآن کوتاهی می کنند و خود بدون داشتن علم کافی به مجادله و به قول خود رفع شبهات آنها می پردازند که گاهی با احساسات ، کار را خراب می کنند. پس شما برادر خود را دعوت کنید که برای یکبار هم که شده است بجای مطالعه کتابهای شعرا به مطالعه قرآن بپردازد.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com