با کسانیکه در مقابل رفتار خوب، عکس العمل زشت نشان می دهند چگونه رفتار شود؟
 

با کسانیکه در مقابل رفتار خوب، عکس العمل زشت نشان می دهند چگونه رفتار شود؟

الحمدلله،

اولا قبل از هرچیز باید گفت که مسلمان بایستی بر همنشینی با صالحین و اهل تقوا حریص باشد و خود را از افراد بد زبان و شرور و یا بی تقوا دور سازد تا خود را از زیانهای همنشینی با این نوع انسانها در امان سازد.

الله تعالی می فرماید:

« یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ»(توبه 119)

یعنی: ای کسانی که ایمان آورده‏اید! از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید، و با صادقان باشید!

علامه عبدالرحمن سعدی رحمه الله در تفسیر این آیه می نویسد:

"« وَکُونُواْ مَعَ الصَّادِقِینَ» و با کسانی باشید که در گفتار و کردار و حالاتشان راستگویند. کسانی که سخن و کردارشان راست است و حالات آنها جز بر راستی نبوده و خالی از تنبلی و سستی است و اهداف و نیات پلید ندارند. و حالاتشان مشتمل بر اخلاص و نیت شایسته می باشد، زیرا راستی و صداقت انسان را به سوی نیکی هدایت می کند، و نیکی انسان را به بهشت می برد.  خداوند متعال فرمود است:« هَذَا یومُ ینفَعُ الصَّدِقینَ صِدقُهُم » این روزی است که راستگویی ِ راستگویان به آنان فایده می دهد."

بنابراین در وحله ی نخست مسلمانی که مراقب تقوا و دین خویش است باید تلاش نماید که با افراد صالح و صادق و باتقوا و اهل دین نشست و برخواست و به اصطلاح رفاقت نماید و از جمع انسانهای بد زبان و بدکردار و بذله گو و به طور کلی بی تقوا و فاسق دوری گزیند.

 

ثانیا؛ مسلمان نباید مسلمان دیگری را اذیت و آزار برساند از تعرض به مال و حیثیت و آبروی مسلمان جدا خودداری شود، زیرا در حدیث آمده است: «کُلُّ الْمُسْلِمِ عَلی الْمُسلِمِ حَرامٌ، دَمُهُ وَمَالُهُ وَعِرْضُهُ» «همه چیز مسلمان بر مسلمان دیگر حرام و محترم است، خونش، مالش و حیثیت و آبرویش». (مسلم). مسلمان بر مسلمان دیگر حرام است. و فرمود: برای هیچ مسلمانی جایز نیست که مسلمان دیگری را دچار رعب و وحشت کند. برای مسلمان جایز نیست که با نگاه قهرآمیز که‏ موجب اذیت و آزار است، بسوی مسلمانی دیگر نگاه کند» (احمد، ابوداود). و فرمود: «إنَّ اللّهَ یَکْرَهُ‏ أَذَی الْمُؤْمِن» (احمد). «خداوند اذیت و آزار مؤمنان را نمی‏پسندد». و فرمود: مسلمان بمعنی واقعی کلمه کسی است که سایر مسلمانان از دست و زبان او در امان باشند. (متفق علیه). و فرمود: مؤمن واقعی کسیست که سایر مؤمنان درباره مال و جان‏های‏شان او را امین بدانند. (احمد، ترمذی و حاکم).

ثالثا؛ مسلمان نباید در برابر رفتار بد برادر مسلمان خود عکس العمل زشت و بد نشان دهد بلکه هر مسلمان موظف است که اخلاق و رفتارش با دیگران نیک باشد، و از هر گونه آزار رسانی به مسلمان دیگر جدا خود داری کند، با چهره‏ای گشاده و خندان همدیگر را ملاقات کنند، نیکی و احسان را از همدیگر بپذیرند و ازخطاها و بدی‏ها در گذر کنند زیرا خداوند می‏فرماید:

« خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِینَ» (الأعراف: 199). «عفو را پیشه کن، امر به معروف کن و از جاهلان روگردان باش».

 و رسول اکرم صلی الله علیه وسلم می‏فرماید:«اتَّقِ اللَّهَ حَیْثُمَا کُنْتَ وَأَتْبِعِ السَّیِّئَةَ الْحَسَنَةَ تَمْحُهَا وَخَالِقِ النَّاسَ بِخُلُقٍ حَسَنٍ» «هر جا که هستی از نافرمانی خدا بپرهیز، بعد از ارتکاب خطا و بدی، نیکی انجام بده، زیرا نیکی آثار بدی را می‏زداید و با اخلاق خوب با مردم رفتار کن». (حاکم و ترمذی).

انسان مسلمان باید از لغزش‏های مسلمان دیگر صرف نظر کند و عیوب او را پنهان نماید و در صدد کشف اسرار وی بر نیاید، زیرا خداوند می‏فرماید:

« فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاصْفَحْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُحْسِنِینَ» (المائدة: 13). «عفو کن و از آنان در گذر بفرما، همانا خداوند نیکوکاران را می‏پسندد»،

 و می‏فرماید: « فَمَنْ عُفِیَ لَهُ مِنْ أَخِیهِ شَیْءٌ فَاتِّبَاعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَأَدَاءٌ إِلَیْهِ بِإِحْسَانٍ» (البقرة: 178).

 «هر کس از جانب برادر مسلمانش مورد عفو قرار گرفت، او باید به خوبی حقش را دنبال کند وبدهکار نیز با حسن و خوبی، حق صاحب حق را بپردازد»،

و می‏فرماید: « فَمَنْ عَفَا وَأَصْلَحَ فَأَجْرُهُ عَلَی اللَّهِ إِنَّهُ لَا یُحِبُّ الظَّالِمِینَ » (شوری: 40). «هر کس‏ درگذرد و آشتی کند، پاداش او برعهده خداوند است».

و می‏فرماید:« وَلْیَعْفُوا وَلْیَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ یَغْفِرَ اللَّهُ لَکُمْ » (نور: 22).

 «عفو و درگذر کنید، آیا دوست ندارید که‏ خداوند از گناهان شما بگذرد»

و رسول اکرم صلی الله علیه وسلم می‏فرماید: «عفو و گذشت مطمئنا موجب ازدیاد کرامت و عزت است، و فرمود: هر کس عیب و گناهان بنده را کتمان کند، خداوند روز قیامت گناهان او را پنهان خواهد کرد، و فرمود: ای کسانی که زبان شما کلمه را گفته است ولی ایمان در دلهای‏تان داخل نشده است، از مسلمانان غیبت و بدگوئی نکنید و در صدد کشف عیوب پنهان آنان نباشید، زیرا هر کس در صدد کشف عیوب برادر مسلمانش برآید، خداوند عیوب او را برملا و او را رسوا می‏کند و لو اینکه او در داخل خانه‏اش باشد. و فرمود: هر کس به سخنان قومی گوش فرا دهد و آنها را استماع کند که آنان مایل به چنین چیزی نباشند، روز قیامت در گوش او سرب مذاب ریخته می‏شود. (ترمذی).

 

و لذا ما به شما توصیه می کنیم که ابتدا از راه نصیحت و پند با دوستان خود وارد شوید و اگر نصیحت حکیمانه ی شما جواب نداد، در اینصورت شما نباید با رفتار بد جواب آنها را دهید و عکس العمل زشت در برابر رفتار زشت دیگر هرگز از مقاصد اخلاق اسلامی نبوده و این یک امر واضح است.

در عوض در صورت اصلاح نشدن آنان سعی کنید ارتباط خود را با آنان کم کنید و از همنشینی با آنان پرهیز نمایید، با این وجود نباید بطور کلی با آنان قطع ارتباط نمایید زیرا رسول اکرم صلی الله علیه وسلم فرمود: جایز نیست برای مسلمان اکه بیش از سه روز با برادر مسلمانش قطع رابطه کند، بطوری که موقع ملاقات، از یکدیگر روی گردانند. و از میان دو تن که با هم قهر هستند، کسی بهتر است که شروع به سلام کند و قطع رابطه خاتمه دهد. و فرمود: ای بندگان خدا! برادروار زندگی کنید. (متفق علیه).

لذا قطع ارتباط توصیه نمی شود ولی کم شدن ارتباط و پرهیز از رفاقت و همنشینی را توصیه می کنیم و اگر احیانا روزی یکی از آنان به کمک شما نیاز داشتند دریغ نکنید و در رفع اذیت از آنها سستی ننمایید تا حق مسلمانی و برادری خود را برای آنان ادا کرده باشید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com