ایا گوشت روباه حلال است؟
 

ایا گوشت روباه حلال است؟

الحمدلله،

علما در مورد خوردن گوشت روباه اختلاف رای دارند؛ بعضی از علما خوردن آنرا جایز و برخی آنرا حرام و برخی دیگر مکروه تحریمی دانسته اند.

در این میان امام شافعی و علمای حنفیه خوردن گوشت روباه را جایز می دانند.( فقه السنه سید سابق)

اما کسانی که گوشت روباه را حرام می دانند گفته اند که روباه از نجاسات تغذیه می کند و بر همین اساس خوردن گوشت آنرا حرام می دانند.

و در اصطلاح فقهی به حیوانی که از نجاسات تغذیه کند (جُلّالَه) گویند و علما فرموده اند که گوشت حیوان جُلّالَه خورده نمی شود حتی اگر گاو یا گوسفند یا مرغ و سایر حیوانات حلال گوشت دیگر باشند. { اما در مورد حیوانات حلال گوشتی که ذکر کردیم باید گفت که علما گفته اند که هرگاه  به  ‌"‌جلاله‌‌"  علف  و  دانه  تمییز  و  پاک  داده  شود  و  مدتی  بدور  از  نجاسات  و  آلودگیها  نگه  داشته  شوند  بگونه‌ای ‌که ‌گوشت  آنها  پاک‌ گردد  و بوی  بد  از آن  زدوده  شود  و نام  جلاله  از آنها  ساقط‌ گردد گوشت  آنها  حلال  است‌،  چون  علت  نهی  تغییری  بود که  درآنها  پدید  آمده  بود  و هر وقت  از بین برود  حلالیت  بحال  خود  باقی  است‌.( فقه السنه سید سابق)}

و همچنین قائلین بر حرام بودن گوشت روباه به حدیثی استناد کرده اند که در آن پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرمایند:

«أکل کل ذی ناب من السباع حرام»(الموطا مالک)

 یعنی: خوردن گوشت هر حیوان که  دارای دندان نیش باشد از درندگان‌، حرام است.

 

شیخ ابن جبرین رحمه الله در مورد گوشت روباه می گوید: " روباه دارای دندان نیش است و حیوانی شکاری است و همچنین از نجاسات تغذیه می کند بنابراین گوشت آن حرام است، البته برخی گفته اند که گوشت آن مکروه تحریمی است"( فتوی الشیخ عبد الله الجبرین فی مجلة الدعوة العدد 1885 ص 50)

در نهایت بهتر است جهت احتیاط از خوردن گوشت روباه اجتناب شود. والله اعلم

 

وصلی الله وسلم علی محمد و علی آله و اتباعه الی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com