حکم پوشیدن انواع لباسهای رنگارنگ و متنوع
 

حکم پوشیدن انواع لباسهای رنگارنگ و متنوع

الحمدلله،

پیامبر صلی الله علیه وسلم عمدا لباسهای کهنه نمی پوشیدند، بلکه هر آنچه داشتند را می پوشیدند و ایشان لباسهای تمییز و مرتب و خوشبو داشتند و بقیه را نیز توصیه به آن می کردند، اما در پوشیدن لباس هم نباید راه افراط را پیمود و در این عمل اسراف کرد زیرا خداوند اسراف کنندگان را دوست ندارد، خداوند تبارک و تعالی می فرماید:

«کُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ»(اعراف 31)

یعنی: « و بخورید و بیاشامید ولی‌ اسراف‌ نکنید» یعنی‌: اسراف‌ و زیاده‌روی‌ در خوردونوش‌ و در همه‌چیز، ناپسند است‌ «هرآینه‌ الله اسراف‌کاران‌ را دوست‌ ندارد»

و شایسته نیست که یک مسلمان بجای آنکه انرژی و توانایی خود را صرف آخرت و کسب توشه برای قیامتش نماید، مدام در فکر زینت دنیا و خوردن و پوشیدن و خوشگذرانی باشد و این موارد انسان را از یاد خدا و آخرت دور نگه می دارند، از طرفی نباید مانند دسته ای از جهال که فکر می کنند که پوشیدن لباس کهنه و پاره نشانه ی زهد و تقواست! و اینبار را تفریط را پیموده اند، فرد باید از لباسهای مناسب و تمیز استفاده کند بگونه ایکه نه افراط کند و هر روز در فکر تهیه لباس جدید و پوشیدن مدلی باشد، و نه آنکه عمدا ترک دنیا نماید و با وجود توانایی ولی باز لباسهای پاره و کهنه بپوشد.

اما نباید فراموش نمود که هر لباسی پوشیدنش جایز نیست، لباس نباید تنگ و نمایانگر عورت باشد، از پوشیدن لباسهای مخصوص کفار پرهیز شود زیرا تقلید از کفار در تمامی موارد حرام است. اگر پوشیدن لباس مخصوص خطر افتادن در غرور و تکبر را در پی دارد، بهتر است پوشیده نشود زیرا طبق فرموده ی پیامبر صلی الله علیه وسلم هرکس ذره ای تکبر در قلب داشته باشد، به بهشت نمی رود، پس بهتر است از پوشیدن لباسهای غرور آور پرهیز کند. ولی اگر از پوشیدن آن احساس غرور به وی دست نمی دهد، پس پوشیدن آن جایز است چنانکه حدیث صحیحی از پیامبر صلی الله علیه وسلم روایت شده است که می فرماید:

(لایدخل الجنّة من کان فی قلبه مثقال ذرّةٍ من کبرٍ، قیل : إنّ الرّجل یحبّ أن یکون ثوبه حسناً، و نعله حسنةً، قال : إنّ الله جمیلٌ یحبّ الجمال، الکبر بطر الحقّ و غمط النّاس) « مسلم 131 »

«کسی که هم‌وزن ذره‌ای غرور و کبر در دل داشته باشد، وارد بهشت نمی‌شود.

گفتند : مردی می‌خواهد لباس و کفشش زیبا باشد، آیا این هم غرور و کبر است؟ پیامبر(صلی الله علیه وسلم ) فرمودند : خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد. «کبر»؛ یعنی، نپذیرفتن حق و تحقیر مردم».

به هرحال اگر کسی به قصد غرور نوعی لباس بپوشد یا اینکه او در ابتدا چنین قصدی نداشته است ولی با پوشیدن آن لباس به او نوعی غرور و کبر دست می دهد، شایسته است شخص مسلمان و متقی از پوشیدن آن خودداری کند.

 

سوال دوم و سوم: پوشیدن عمامه در مناطقی که جزو رسوم مردم است و معمولا از آن استفاده می کنند، سنت است و لذا پوشیدن آن نیز در مناطق آنها به هنگام نماز سنت است، زیرا الله تعالی می فرماید:

« یَا بَنِی آدَمَ خُذُواْ زِینَتَکُمْ عِندَ کُلِّ مَسْجِدٍ»(اعراف 31)

یعنی: ای فرزندان آدم! زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود بردارید!

و عمامه جزو زینت است، البته اگر کسی در میان قومی زندگی می کند که معمولا از عمامه استفاده نمی کنند، پس در آنصورت استفاده از عمامه در نماز هم سنت نیست. و شکل بستن عمامه باید بگونه ای باشد که در آن منطقه مرسوم است ولی اگر ثابت شود که شکل بستن آن تقلید از کفار است، باید بگونه ای دیگر بسته شود که با آن شبیه نباشد.

 اما کلاه سنت نیست.

برای توضیحات بیشتر به فتوای (4240) مراجعه کنید.

 

سوال چهارم: پوشیدن شلوار تنگ نه برای زنان و نه برای مردان جایز نیست، خصوصا اگر آن نوع شلوار خاص کفار باشد که در آنصورت حرمت آن بیشتر خواهد شد. به فتوای (4788) مراجعه کنید.

ولی علما در مورد پایین تر بودن ازار از قوزک پا اختلاف دارند، در این مورد به فتوای (3388) مراجعه کنید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com