آیا کسی که بر اثر حادثه تصادف رانندگی کشته شود شهید محسوب می شود؟
 

آیا کسی که بر اثر حادثه تصادف رانندگی کشته شود شهید محسوب می شود؟

الحمدلله،

در ابتدا باید گفت که شهید حقیقی کسی‌است که در جهاد در راه الله بمیرد و یا مجروح شود و بر اثر آن فوت کند.

البته غیر از این را هم شهید می‌نامند، بر طبق حدیث صحیح پیامبر صلی الله علیه وسلم، هفت دسته بعنوان شهید تلقی می شوند:

1-  کسی که غرق شود.

2-  کسی که با طاعون بمیرد.

3-  کسی که در دفاع از مال و یا ناموس خود کشته شود.

4-  کسی که با اسهال بمیرد.

5-  زنی که در هنگام ایام نفاس یا بر اثر زایمان بمیرد.

6-  کسی که زیر آوار بمیرد.

7- کسی که در آتش سوزد.

پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند: «الشَّهَادَةُ سَبْعٌ سِوَی الْقَتْلِ فِی سَبِیلِ اللَّهِ : الْمَطْعُونُ شَهِیدٌ ، وَالْغَرِقُ شَهِیدٌ ، وَصَاحِبُ ذَاتِ الْجَنْبِ شَهِیدٌ ، ‏وَالْمَبْطُونُ شَهِیدٌ ، وَصَاحِبُ الْحَرِیقِ شَهِیدٌ ، وَالَّذِی یَمُوتُ تَحْتَ الْهَدْمِ شَهِیدٌ ، وَالْمَرْأَةُ تَمُوتُ بِجُمْعٍ شَهِیدٌ» حدیث صححه الألبانی فی صحیح أبی داود .

به غیر از کسی که در راه خدا کشته می‌شود، شهداء هفت دسته‌اند: کسی که به مرض طاعون می‌میرد، کسی که غرق می‌شود، کسی که به سینه پهلو می‌میرد، کسی که به درد شکم می‌میرد، کسی که به خاطر سوختن می‌میرد و کسی که در زیر آوار و ویرانی می‌میرد و زنی که در هنگام زایمان نوزادش می‌میرد].

و فرمودند: «مَنْ قُتِلَ دُونَ مَالِهِ فَهُوَ شَهِیدٌ وَمَنْ قُتِلَ دُونَ أَهْلِهِ فَهُوَ شَهِیدٌ وَمَنْ قُتِلَ دُونَ دِینِهِ فَهُوَ شَهِیدٌ وَمَنْ قُتِلَ دُونَ دَمِهِ فَهُوَ شَهِیدٌ». ابوداود، ترمذی، احمد و نسائی و سند آن صحیح است.

(هر کس در راه دفاع از مال، ناموس و دین خود کشته شود، شهید است.)

 

اما اگر کسی بر اثر حادثه ی رانندگی و تصادف بمیرد، او نیز ان شاءالله بعنوان شهید محسوب می شود، زیرا یکی از مواردی که در حدیث بعنوان شهید نام برده شده (کسی که در زیر آوار و ویرانی می‌میرد) است چنانکه فرمودند: «وَالّذِیْ یَمُوْتُ تَحْتَ الْهَدمِ شَهِیْدٌ».

و این حکم چه برای کسی که در داخل اتومبیل تصادف می کند و چه کسی که پیاده راه می رود ولی ماشین به وی می زند، صادق است.

از هیئت دائمی افتا سوال شد: بعضی از مردم می گویند: هرکس به سبب حادثه رانندگی بمیرد شهید است، و اجر شهید را دارد، آیا این ادعا صحیح است یا خیر؟

جواب دادند: «امیدواریم که بعنوان شهید محسوب شود، زیرا آن شبیه مسلمانی است که در زیر آوار می میرد، و از پیامبر صلی الله علیه وسلم به صحت رسیده که (شخصی که زیر آوار بمیرد) شهید است»‏." فتاوی اللجنة الدائمة " ( 8 / 375 ).‏

و باید بدانیم که فضل باری تعالی وسیع است و امیدواریم که ان شاءالله بعنوان شهید محسوب شود، با این وجود نمی توان بطور قطع و یقین بر آن حکم کرد.

همچنین قابل ذکر است که: هرکس بر اثر برق گرفتگی سوخته شود و آتش گیرد، او نیز در حکم (کسی که به خاطر سوختن می‌میرد) قرار می گیرد و ان شاءالله بعنوان شهید محسوب می شود.

 

البته علما در مورد اینکه آیا تمامی دسته های فوق که بعنوان شهید اطلاق می شوند، نیز از احکام اخروی شبیه شهید در راه خدا برخوردارند یا خیر، چنین قیاسی را صحیح نمی دانند بلکه گفته اند آنکسانی که بغیر از شهادت در میدان جهاد می میرد و حکم شهید را دارند در دنیا هم غسل داده می شوند و هم بر آنها نماز خوانده می شود (بر خلاف شهید در جهاد) و فقط در برخی احکام اخروی با شهیدان در میدان جهاد تشابه دارند.

علامه ابن باز رحمه الله می گوید: «.. افضل شهدا؛ شهدای فی سبیل الله هستند، یعنی همان کسانی که در راه خداوند با کفار می جنگند، و آنها افضل شهداء هستند، که نیازی به غسل آنها نیست و بر آنها نماز خوانده نمی شود، زیرا آنها زندگانی هستند که نزد خداوند رزق می گیرند، و اما دیگر شهدا غیر از شهدای فی سبیل الله مانند کسی که بر اثر شکم درد و یا طاعون بمیرد و کسی که زیر آورار بمیرد و کسی که غرق می شود، این دسته (بر خلاف شهدای فی سبیل الله) هم غسل داده می شوند و هم بر آنها نماز خوانده می شود، و کسی که بر اثر تصادفات رانندگی و اتومبیل می میرد نیز به این گروه ملحق می شود، زیرا او شبیه کسی است که در زیر آوار می میرد و امید است که بعنوان شهادت محسوب شوند، اما بایستی غسل داده شوند و بر آنها نماز خوانده شود، همانند کسی که بر اثر شکم درد و غرق شدن می میرد»."فتاوی نور علی الدرب" (3/1426).

همچنین می توانید به فتاوای شماره (1895) و (1591) و (1095) و (1896) مراجعه کنید.

 

والله اعلم

وصلی الله وسلم علی محمد وعلی آله وأصحابه والتابعین لهم بإحسان إلی یوم الدین

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com