چگونه ایمانم را تقویت کنم؟
 

چگونه ایمانم را تقویت کنم؟

الحمدلله،

اهل علم برای این منظور نصایحی کردند که بصورت مختصر بیان می کنیم :

1- بسیار به قرائت قرآن بپردازید، و به تلاوت آن گوش فرا دهید، و در معانی آیاتی که قرائت می کنید و یا می شنوید تدبر کنید و به آن توجه نمایید، زیرا بیشتر، معانی قرآن است که می تواند قلب را زنده کند، و اگر در جایی با مشکلی برخورد کردید درباره آن از اهل علم سوال کنید، علمائی که دارای عقیده صحیح و سالمی هستند.

همچنین در حد توان به ذکر الله بپردازید، یعنی اذکاری که در احادیث صحیحه وارد شدند را بر زبان جاری کنید؛ اذکاری مانند : « لا إله إلا الله » و « سبحان الله والحمد لله ولا إله إلا الله والله أکبر» و «استغفر الله و اتوب الیه» و «سبحان الله و بحمده، سبحان العظیم» و دیگر اذکاری که می توانید در کتابهای مربوطه از قبیل کتاب " الکلِم الطیب " ابن تیمیه، وکتاب "الاذکار" امام نووی به آنها دسترسی داشته باشید – که هر دو کتاب به فارسی ترجمه شده اند - .

چرا که ذکر کردن ایمان را زیاد کرده و قلب را آرام می گرداند، چنانکه الله متعال می فرماید : «الَّذِینَ آمَنُواْ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللّهِ أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» (رعد 28).

« آن کسانی که ایمان می‌آورند و دلهایشان با یاد خدا سکون و آرامش پیدا می‌کند. هان! آگاه باشید، که دلها با ذکر و یاد خدا آرام می‌گیرند».

2- بر خواندن نمازها در وقت خود و روزه رمضان و دیگر ارکان اسلام محافظت کنید، و به رحمت الهی امیدوار باشید، در تمامی امورات زندگی خود به او تعالی توکل کنید، خداوند متعال می فرماید : « إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِینَ إِذَا ذُکِرَ اللّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِیَتْ عَلَیْهِمْ آیَاتُهُ زَادَتْهُمْ إِیمَانًا وَعَلَی رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ * الَّذِینَ یُقِیمُونَ الصَّلاَةَ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ * أُوْلَئِکَ هُمُ الْمُؤْمِنُونَ حَقًّا لَّهُمْ دَرَجَاتٌ عِندَ رَبِّهِمْ وَمَغْفِرَةٌ وَرِزْقٌ کَرِیمٌ» (انفال 2-4).

« ‏مؤمنان، تنها کسانی هستند که هر وقت نام خدا برده شود، دلهایشان هراسان می‌گردد ( و در انجام نیکیها و خوبیها بیشتر می‌کوشند) و هنگامی که آیات او بر آنان خوانده می‌شود، ایمانشان افزون گردد، و بر پروردگار خود توکّل می‌کنند. ‏آنان کسانیند که نماز را چنان که باید می‌خوانند و از آنچه بدیشان عطاء کرده‌ایم، (مقداری را به نیازمندان) می‌بخشند. ‏آنان واقعاً مؤمن هستند و دارای درجات عالی، مغفرت الهی، و روزی پاک و فراوان، در پیشگاه خدای خود می‌باشند».

3- ایمان با طاعت الهی زیاد می شد، و گناه کردن موجب کاستن آن می شود؛ پس بر طاعت الهی و آنچه را که خدا بر شما واجب کرده از قبیل نمازهای فرض و شرکت در جماعات مسجد و جمعه محافظت کنید، زکات مال خود را بدهید تا نفستان بوسیله آن پاک گشته و کفاره گناهان شود، و رحمتی در حق فقراء و مساکین باشد.

4- با اهل خیر و صلاح همنشینی کنید، تا شما را در تطبیق شریعت یاری رسانند، و در آنچه مایه سعادت دنیا و آخرت است راهنمایی تان کنند. در مقابل از اهل بدعت و افراد فاسق و عاصی دوری کن، تا مبادا شما را به آنچه خودشان بر آن هستند ترغیب کنند، و عزم شما را برای انجام اعمال صالحه و خیر و صلاع تضعیف نمایند.

5- تا جائیکه توانایی دارید بر انجام مستحبات و نوافل دریغ نورزید، و از مکروهات پرهیز کنید، به الله متعال پناه ببرید و از او توفیق در انجام طاعت و دوری از گناه مسئلت کنید.

اگر این امورات را انجام دهی، پس الله متعال ایمانتان را زیاد گرداند، و استقامت شما را بر جاده اسلام تقویت می کند.

" اللجنة الدائمة للإفتاء " (3 / 185، 186) با اختصار.

 

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com