حکم خرید اجناس و محصولاتی که بر روی آنها تصویر و عکس ذی روح باشد
 

حکم خرید اجناس و محصولاتی که بر روی آنها تصویر و عکس ذی روح باشد

الحمدلله،

اگر هدف از خرید آنها بخاطر تصاویر روی آن باشد، این حرام است - مانند کسی که یک بشقاب یا تابلوفرش مزین به تصویر بخرد و آنرا به دلیل تصویرش می خرد و در منزل نگه می دارد – زیرا این به معنای گردآوری و نگهداری تصویر است، که مانع از داخل شدن ملائکه به خانه می شود، پیامبر صلی الله علیه وسلم می فرماید : «لاَ تَدْخُلُ الْمَلائِکَةُ بَیْتاً فِیْهِ کَلْبٌ وَلاَ صُورَةٌ» بخاری (5958)، مسلم (2106).

یعنی : «فرشتگان داخل خانه‌ای نمی‌شوند که در آن سگ یا تصویری باشد» .

و شایسته است هر مسلمانی بکوشد و از هرآنچه مانع دخول ملائکه به منزلش می شوند اجتناب کند، و سعی نماید اجناسی بخرد و تهیه کند که از تصاویر جاندار فارغ باشد، اما اگر غالب این اشیاء دارای تصویر باشند، بگونه ایکه بر شخص سخت و دشوار آید که محصولاتی بدون تصویر (جاندار) بیابد، در این حالت ان شاء الله ایرادی ندارد که از آنها بخرد، تا دفع مشقت و سختی بر مسلمان شده باشد.

علامه ابن عثیمین در کتاب "الشرح الممتع" (2/203) می گوید : «از جمله مصیبت هایی که در زمان حاضر فراگیر شده؛ وجود تصاویر بر هر شیئی بجز موارد نادری است، مثلا بر ظروف غذا، و بر کارتن مواد غذایی، و در کتابها، و روزنامه ها و مجلات، در هر شیئی یافت می شود مگر آنچه را خدا خواسته باشد، تا جائیکه حتی مواد غذایی را بر شکل تصویر تهیه می کنند، مانند بیسکویتی که بر شکل ماهی یا خرگوش درست کردند!

 (در چنین وضعیتی) می گوئیم : اگر انسان (اجناس) را بقصد نگهداری تصویر آن (بخرد) بدون شک این حرام است، یا مجلات تصویردار را بخاطر تصاویرشان بخرد، این حرام است، اما اگر برای کسب دانش و فایده و یا اطلاع بر اخبار باشد، امید دارم ایرادی بر آن نباشد، زیرا در غیر اینصورت موجب سختی و مشقت خواهد شد، و الله متعال می فرماید : « وَمَا جَعَلَ عَلَیکُم فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ » (حج 78). یعنی : « و در دین (اسلام) کار سنگین و سختی بر شما قرار ندارد».

علاوه بر آن؛ تصاویر (موجود بر این اجناس) مد نظر انسان نیست، و برای او مهم نیستند، مانند مسأله ظروف غذا و یا کارتن نگهدارنده آن و امثال اینها، شاید گفته شود که این نوعی تساهل و سهل انگاری است، اما از نوع محرم نیستند».

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

 

IslamPP.Com