اگر دختر نابالغی زنا کند آیا بر او حد جاری می شود؟
 

اگر دختر نابالغی زنا کند آیا بر او حد جاری می شود؟

الحمدلله،

گناه زنا از بزرگترین گناهان است، تا جائیکه الله متعال آنرا مقارن با شرک و قتل نفس قرار داده است، می فرماید : « وَالَّذِینَ لَا یَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آخَرَ وَلَا یَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللَّهُ إِلَّا بِالْحَقِّ وَلَا یَزْنُونَ وَمَن یَفْعَلْ ذَلِکَ یَلْقَ أَثَامًا» (فرقان 68).

یعنی : « و کسانی که معبود دیگری را با خداوند نمی‏خوانند؛ و انسانی را که خداوند خونش را حرام شمرده، جز بحق نمی‏کشند؛ و زنا نمی‏کنند؛ و هر کس چنین کند، مجازات سختی خواهد دید».

و مجازات زناکار اینست :

1- اگر محصن (یعنی ازدواج کرده) باشد، عقوبت او سنگسار است.

2- اگر غیر محصن باشد و یا زن باکره باشد؛ عقوبت او صد ضربه شلاق و یکسال تبعید است، چنانکه در حدیث عباده بن صامت رضی الله عنه آمده که پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : مسلم و اصحاب سنن (شبیه این حدیث) را از عباده بن صامت اما از طریق دیگری روایت کردند که در آن پیامبر صلی الله علیه وسلم فرمودند : « خُذُوا عَنِّی قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لَهُنَّ سَبِیلًا الْبِکْرُ بِالْبِکْرِ جَلْدُ مِائَةٍ وَتَغْرِیبُ سَنَةٍ  ..». یعنی : « بگیرید از من‌ (این‌ حکم‌را): به‌ تحقیق‌ که‌ خداوند برای‌ زناکاران‌ راهی‌ مقرر کرد، مجازات‌ زنای‌ زنی‌ که‌ شوهر نکرده‌ و مردی‌ که‌ زن‌ نگرفته‌ صد تازیانه ‌و تبعید یک‌سال‌ است‌ ..». مسلم ( 1690 ).

اما اگر زانی یا زانیه به سن بلوغ نرسیده باشند، بر طبق رأی تمامی علماء حدی بر او جاری نمی شود، امام ابن قدامه می گوید : «هیچ اختلافی در این نیست که داشتن بلوغ و عقل در وجوب حد معتبر اند» " المغنی " ( 8 / 134 ).

دلیل آن فرموده پیامبر صلی الله علیه وسلم است : « رُفِعَ الْقَلَمُ عَنْ ثَلَاثٍ عَنْ النَّائِمِ حَتَّی یَسْتَیْقِظَ وَعَنْ الصَّغِیرِ حَتَّی یَکْبُرَ وَعَنْ الْمَجْنُونِ حَتَّی یَعْقِلَ أَوْ یُفِیقَ » نسائی (3432) وصححه الألبانی فی صحیح النسائی ( 3210 ) .

یعنی : « قلم (تکلیف) از سه گروه برداشته شده است: از فرد خوابیده تا بیدار شود، و از بچه تا بزرگ (و بالغ) گردد، و از دیوانه تا عاقل شود، یا به هوش آید».

با این وجود لازمست که زناکار نابالغ را تنبیه و تادیب نمود، و اگر ثابت شود که ولی و سرپرست او در معصیت وی کوتاهی و سهل انگاری نموده مثلا به فرزندش چنین اجازه ای داده باشد و یا اجازه دوستی با غیر همجنسش را داده است، او نیز می بایست تعزیر و تنبیه شود.

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com