حکم سقط جنینی که مرده باشد (نبضش کار نکند)
 

حکم سقط جنینی که مرده باشد (نبضش کار نکند)

الحمدلله،

اگر بر طبق اظهارات پزشکان معتمد و متخصص ثابت شود که جنین در شکم مادر مرده است و حیات ندارد، و مجرد شک و گمان نباشد، در آنصورت ایرادی ندارد که سقط شود، و گناهی بر مادر نیست.

اما اگر جنین به چهار ماه کامل نرسیده باشد، نیازی به اسم نهادن و یا عقیقه و غسل و نماز ندارد، و اگر سقط شد در هر مکانی از زمین که باشد می توان دفن نمود، چون تا قبل از چهارماه کامل بدون روح است.

از علماء هیئت دائمی افتاء سوال شد : خدمت شما عرض کنم که همسری دارم و الله متعال تاکنون شش فرزند را به ما عطا کرده، بعد از آن پنج بار دیگر حامله شد ولی هربار در ماه دوم یا سوم در بیمارستان سقط می شد، هرگاه خونی از او می آمد (خونریزی می کرد) با او به بیمارستان می رفتم و بستری می شد و اقدام به پاک کردن او می کردند ولی نمی دانم چکار با جنین می کردند. آیا دفن جنین واجب است یا خیر؟ و اگر چیزی در این مورد لازمست لطفا مرا راهنمایی کنید، و آیا نامگذاری جنین سقط شده و عقیقه کردن برای آنها واجب است؟

پاسخ دادند : «اگر عمر جنین به چهار ماه کامل نرسد، نیازی به غسل یا نماز خواندن بر آن و یا اسم نهادن و یا عقیقه نیست، زیرا روح در کالبدش دمیده نشده است».

"فتاوی اللجنة الدائمة" (8/ 408) .

منبع : سایت (الإسلام سؤال وجواب).

 

والله اعلم

وصلی الله علی نبینا محمد وعلی اله وصحبه وسلم

سایت جامع فتاوای اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com